Agentura CzechTourism zveřejnila čtyřicet dva tipů na dosud neobjevené skvosty Česka roku 2020. Jsou to jedinečné turistické destinace, jako hrady, zámky, kláštery či muzea, v různých koutech českých a moravských regionů, které by rády přitáhly větší pozornost. Agentura spolupracovala na výběru destinací s kraji. Všechny jsou také publikovány na portálu kudyznudy.cz.
Čtyřicet dva neobjevených skvostů Česka. CzechTourism představuje tipy na výlet
„V pondělí se pro návštěvníky otevřou hrady, zámky, galerie, hotely i restaurace. V Česku odstartuje turistická sezona, která nabídne Čechům mnohem více příležitostí k objevování krás naší země. Inspirovat se mohou na kudyznudy.cz,“ vyzývá ředitel CzechTourism Jan Herget.
Přidává několik tipů na zajímavá místa, která prý sám také navštíví, jako štoly v Krušných Horách, zahrady rekonstruovaných klášterů Plasy, Teplá a Kladruby v západních Čechách nebo Mariánské Lázně. „O letošních prázdninách budou lázně skvělou volbou pro rodiny s dětmi. Je zde hodně hotelů s bazénem a můžete vyrážet na krátké výlety do okolní přírody,“ konstatuje.
Svůj tip na výlet prozradila i ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová. „Já bych výletníky ráda pozvala k nám, do východních Čech. Všichni znají Adršpach, ale Teplické skály, Ostaš nebo Broumovské stěny jsou možná ještě hezčí, a nově zrekonstruovaný broumovský klášter by měl povinně vidět každý Čech. Alespoň z cyklistického sedla, protože na kole se u nás jezdí nádherně,“ uvedla.
Praktickým pomocníkem a zdrojem inspirace k objevování Česka je zmíněný cestovatelský portál kudyznudy.cz a jeho mobilní aplikace Kudy z nudy – tipy na víkend. Aplikace, která je ke stažení zdarma, se zaměřuje na víkendy, kdy je zájem o cestování největší. Zohledňuje aktuální polohu uživatele a zobrazuje nejzajímavější akce a turistické cíle v jeho okolí.
Další tipy na dosud neobjevené skvosty lze najít přímo na stránkách CzechTourism. V případě Prahy stojí podle nich za návštěvu například Břevnovský kláštěr, Dům u Zlatého prstenu nebo Winternitzova vila.
Z hradů a zámků lze vybrat třeba zámek Radim ve Středočeském kraji nebo Brandlín v Jihočeském kraji a na Vysočině hrad Kámen.
Nejčastějším cílem turistů v Česku byl loni opět Pražský hrad
Pokud se ohlédneme za loňským rokem, nejčastějším cílem turistů v Česku byl opět Pražský hrad, který navštívilo téměř 2,6 milionu lidí. Na druhém a třetím místě byly stejně jako předloni lanová dráha na Petřín se zhruba 2,2 milionu návštěvníků a Zoo Praha s 1,5 milionu, vyplývá z údajů Institutu turismu státní agentury CzechTourism. Všem třem zmíněným místům loni návštěvnost meziročně stoupla.
Mezi dvacítku nejnavštěvovanějších turistických cílů loňského roku se dostalo ještě celkem sedm míst v Praze. Turisty lákaly kromě už zmíněných cílů i židovské památky, třeba Pinkasova synagoga, kam loni přišlo více než 640 tisíc návštěvníků. Byla tak desátým nejnavštěvovanějším místem v Česku. Na 16. místě pak byla největší synagoga pražského Židovského Města – Klausová synagoga.
Do čela žebříčku se na čtvrté místo za třemi pražskými cíli dostal areál Dolní Vítkovice v Ostravě, který v minulém roce navštívilo téměř 1,4 milionu lidí. Mezi nejvyhledávanější cíle se dostala i Zoologická zahrada Ostrava, která s 580 tisíci návštěvníky obsadila 12. místo.
Mezi nejnavštěvovanějšími místy byly i hrady a zámky. Kromě Pražského hradu loni dorazila řada turistů do zámků v Lednici a Českém Krumlově, které v žebříčku obsadily 19. a 20. místo.