Na konci měsíce bude v Česku asi 9430 případů covidu-19. Hygienici se zaměří na rizikové profese

Na konci května odhaduje Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) 9430 potvrzených případů nemoci covid-19, denně by jich mohlo přibývat asi 70. Hrozí spíš lokální ohniska a růst v Praze. Resort zdravotnictví také pracuje na přípravě národního doporučeného postupu pro léčbu pacientů.

„Jsme čtrnáct dní po masivním uvolnění opatření 11. května. Epidemiologická situace nezaznamenává žádné negativní trendy, uvolnění se na křivce negativně neprojevila,“ řekl na tiskové konferenci ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Narůstá podle něj podíl vyléčených, činí přes 66 procent. Klesá počet hospitalizovaných, nyní jich je 150, i podíl úmrtí. 

Seniorů nad 65 let je podle ředitele ÚZIS Ladislava Duška mezi nakaženými pětina, 11 procent je starších 75 let. Za květen podle něj přibylo celkem 940 nových pacientů, lidé nad 65 let tvořili 14 procent. Hospitalizováno bylo v květnu 124 lidí, vážných případů bylo 30. Celkem bylo v Česku ke čtvrteční půlnoci 8721 nakažených.

Dušek také podotkl, že plošné predikce a reprodukční číslo již v tuto chvíli pro epidemiologickou situaci nemají velkou výpovědní hodnotu. Například ve 13 ze 76 okresů v Česku přesahuje počet lidí s covidem-19 sto na sto tisíc obyvatel, situace je přitom ale stále příznivá. „Epidemie odeznívá, takže plošné predikce přestávají dávat smysl. Stejně jako reprodukční číslo,“ uvedl.

Reprodukční číslo udává průměrný počet lidí, které dál nakazí jeden pozitivně testovaný na covid-19. Bez Prahy a Karvinska by pro ČR bylo podle Duška asi 0,8 a samostatně v Praze je 1,13. Průměr pro celou zemi tak je asi 1,08. „Ohniska táhnou situaci v celé republice nahoru,“ dodal.

Ministerstvo se zaměřuje na lokální ohniska a rizikové profese

Problematická jsou podle ministra lokální ohniska. Na Chebsku a Domažlicku se podle něj situace uklidnila. Teď je ohnisko na Karvinsku v Dole Darkov. „Intenzivně se na tom pracuje, je to lokalizováno. I řešení je lokální, nikoliv plošné,“ dodal.

Problematičtější je také situace v Praze, kde dochází zejména ke komunitnímu přenosu. „Je to signál pro občany Prahy, aby dodržovali nastavená hygienická pravidla,“ uvedl Vojtěch.

Ministerstvo se chce také začít zaměřovat na nemocnost covidem-19 v rizikových profesích. Mezi ně patří kromě zdravotníků také pracovníci v administrativě nebo v gastronomii.

Podle Vojtěcha je potřeba zvýšit proočkovanost proti chřipce

Resort také pracuje na přípravě národního doporučeného postupu pro léčbu pacientů. „Myslím si, že je doba na to, podívat se na tyto strategické dokumenty a kapacity systému intenzivní péče,“ uvedl ministr. V tomto směru navázalo Česko spolupráci s americkou klinikou Mayo.

Pro léčbu tuzemských pacientů se používá většina léků, které se nasazují i v zahraničí. Léčba vyžaduje většinou souhlas pacienta, protože jde o experimentální léčbu. Nejvíc jich dostalo látku hydroxychlorochin, která byla podaná více než 660 lidem. Je součástí léků, které se používaly v minulosti jako antimalarikum, a účinná je i na příznaky revmatoidní artritidy.

„Na podzim pravděpodobně dojde k epidemii chřipky, to vnímáme jako velké riziko,“ doplnil také ministr. Podle něj bude potřeba udělat maximum pro to, aby se v Česku zvýšila proočkovanost proti této pravidelně přicházející virové infekci. Odborníci varují, že komplikované případy chřipky budou v nemocnicích potřebovat stejná lůžka intenzivní péče s plicními ventilátory jako pacienti s vážným průběhem covidu-19.

Další vlna uvolnění přijde 25. května, roušky uvnitř by se mohly odložit v červnu

Česko se dále připravuje na poslední velkou vlnu rozvolňování protipandemických opatření. Za přísných hygienických podmínek se v pondělí 25. května obnoví vnitřní provozy hospod, barů a restaurací, hromadné akce dostanou strop v počtu 300 osob a Češi se budou moci vypravit i na koupaliště – i sem ovšem s rouškou, třebaže na řadě dalších míst už nebude od posledního květnového týdne povinná.

Adam Vojtěch na tiskové konferenci rovněž uvedl, že další uvolňování týkající se nošení roušek by mohlo proběhnout v červnu. Pokud bude epidemilogická situace nadále příznivá, mohli by je obyvatelé Česka odložit i při pobytu v interiérech. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Při požáru lakovny na Tachovsku zemřel člověk. Škody dosahují 50 milionů

Při požáru lakovny výrobní firmy v Chodové Plané na Tachovsku zemřel jeden člověk, další dva lidé utrpěli vážná zranění a jsou v kritickém stavu, vrtulník je transportoval na popáleninové centrum do Prahy. Mluvčí hasičů Petr Poncar oznámil, že se požár povedlo uhasit včetně ochlazování stěn a střechy kolem 16:30. Před 20:00 odjela i dohledová jednotka místních hasičů. Podle odhadů plameny způsobily škody zhruba za 50 milionů korun.
14:34Aktualizovánopřed 2 hhodinami

O bližší kontakt Československa s předchůdci EU usilovali už komunisté

Česko už je skoro jednadvacet let členem Evropské unie. Vstoupilo do ní 1. května 2004. O bližší kontakty s Evropskými společenstvími ale usilovaly už komunistické úřady. Dokumenty, které zveřejnili archiváři z ministerstva zahraničí, dokazují, že tím diplomaty oficiálně pověřila v roce 1986 tehdejší vláda.
před 2 hhodinami

Zbývají poslední dny pro podání přiznání k dani z příjmů

Na podání elektronického přiznání k dani z příjmů mají lidé už jen posledních pár dnů. Formulář je nutné elektronicky odeslat a daně zaplatit do pátku 2. května, ale lidé by to neměli nechávat na poslední chvíli. Finanční správa totiž upozorňuje, že hrozí přetížení systému. Těm, co odevzdávají papírové daňové přiznání, skončila lhůta už na konci března.
před 3 hhodinami

Robotická trojkolka Helhest může pomoci vojákům i záchranářům

Jmenuje se po koni, na němž jezdila vikinská bohyně smrti. Ale on sám by měl přinášet spíše život, pomoc a podporu. Řeč je o novém pokročilém autonomním systému Helhest, který vznikl na Českém vysokém učení technickém v Praze. Robot připomínající trojkolku by se měl podle jeho autorů dát využít pro průzkum, obranné operace i pátrací a záchranné mise.
před 3 hhodinami

Přibývá melanomů kůže. Chodit na kontrolu se doporučuje co měsíc

V posledních letech výrazně stoupl počet lidí s onemocněním kůže, zejména zhoubným melanomem. Lékaři ročně diagnostikují tento nádor u více než tří tisíc lidí. Do roku 2050 se očekává výrazný nárůst o čtyřicet procent. Mezi rizikové faktory patří nejen nadměrné slunění, ale i časté používání solárií nebo UV lamp na gelové nehty. Šance na úspěšné vyléčení zvyšuje včasné vyšetření. V příštích týdnech budou mít lidé opět možnost se nechat zdarma vyšetřit na náměstích po celé republice.
před 3 hhodinami

Slunečná obloha z počátku týdne se na víkend zatáhne

Začátek týdne bude v Česku převážně slunečný a beze srážek. Díky jasné obloze se nejvyšší denní teploty dostanou nad dvacet stupňů Celsia. O čtvrtečním Svátku práce se odpolední maxima přiblíží hranici letního dne, tedy k 25 stupňům. V pátek a v sobotu bude ještě tepleji, ale začne se zatahovat a o víkendu místy zaprší. Od neděle se také ochladí, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
08:16Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Litvínovská rafinérie už zpracovává pouze ropu ze západu

Společnost Orlen Unipetrol v pondělí začala ve své litvínovské rafinérii zpracovávat výhradně ropu dovezenou ze západu rozšířeným italským ropovodem TAL. Tamní rafinérie tak poprvé od roku 1965 nevyužívají ruskou ropu z ropovodu Družba, informoval generální ředitel rafinérské skupiny Orlen Unipetrol Mariusz Wnuk.
před 6 hhodinami

Česko zruší kontroly na hranicích s Rakouskem kvůli slintavce

Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) oznámil nové úpravy mimořádných veterinárních opatření v souvislosti s nákazou slintavky a kulhavky. Na tiskovém brífinku mimo jiné řekl, že Česko od pondělní půlnoci zruší kontroly na hranicích s Rakouskem. Skončí také zákaz vstupu do obor v Moravskoslezském, Zlínském a Jihomoravském kraji. V platnosti naopak zůstávají všechna opatření přijatá vůči Slovensku a Maďarsku.
13:03Aktualizovánopřed 9 hhodinami
Načítání...