Pražské vysoké školy musí izolovat studenty z Číny. Velí jim to hygienik

Pražští hygienici nařídili 31 pražským vysokým školám, aby kvůli epidemii koronaviru izolovaly na 14 dní studenty a pedagogy, kteří přijedou z Číny. Musejí je také hygienické stanici nahlásit. Studenti se nesmí účastnit výuky nebo jít do knihovny. Koronavirem se celosvětově nakazilo už přes 40 tisíc lidí, více než 900 jich zemřelo. V Česku bylo testováno kvůli podezření přes 60 lidí, u žádného, včetně evakuovaných přímo z epicentra nákazy, se přítomnost viru nepotvrdila.

Univerzita Karlova v Praze
Zdroj: ČTK Autor: Josef Horázný

„Vydání daného nařízení předcházelo jednání Hygienické stanice hlavního města Prahy (HSHMP) s vedoucími představiteli pražských vysokých škol, které proběhlo 3. února. HSHMP na tomto jednání školy požádala, aby do 5. února zmapovaly situaci a sdělily počty studentů z Číny, kteří se v době od 15. 1. 2020 vrátili či se v nejbližší době vrátí z pobytu v Číně,“ sdělila šéfka pražských hygieniků Zdeňka Jágrová.

„Ukázalo se, že vysoké školy poskytující výuku a zajišťující ubytování studentům nemají aktuální přehled o pobytu studentů v době mezi semestry, a proto HSHMP přistoupila k plošnému vydání nařízení celkem 31 pražským vysokým školám,“ doplňuje.

Hygienici v dokumentu školám nařizují, aby je informovaly na nonstop telefon, pokud se dozví o příjezdu vysokoškolských studentů nebo pedagogů z Čínské lidové republiky (ČLR). Dále jim zakazuje po dobu dvou týdnů účast na školní výuce a vstup do studovny či knihovny.

Školy také musí „omezit styk osob, které se v inkubační době vrátily z ČLR, s ostatními fyzickými osobami“, vybavit je alkoholovými dezinfekčními prostředky, které působí i na viry, na jejich sociálních zařízeních musí být papírové ručníky, denně se musí odstraňovat odpad a k úklidu je třeba používat dezinfekční prostředky.

„K mimořádnému opatření spočívajícímu v omezení pohybu v objektu účastníka správní orgán uvádí, že z dosavadních poznatků o přenosu nákazy vyplývá, že k přenosu této vzdušné nákazy dochází při těsném kontaktu (v rodině, na pracovišti),“ uvádí dokument, který zveřejnila Fakulta sociálních věd UK. Musí také sledovat svůj zdravotní stav a změny hned hlásit.

Karlova univerzita pobízí ke studijnímu volnu. Situaci řeší i v Hradci Králové

Univerzita Karlova na webu vyzvala děkany, aby dali takovým studentům studijní volno a pedagogům umožnili práci z domova. „Akademický senát UK doporučuje studentům nebo pracovníkům UK, kteří přicestují z Číny nebo se dostali do úzkého kontaktu s osobami nakaženými novým koronavirem, aby i v případě, že u nich nejsou žádné příznaky onemocnění, na dobu dvou týdnů omezili sociální kontakt, zdržovali se doma a neúčastnili se výuky nebo práce na univerzitě,“ uvedla škola.

Video Události v regionech (Praha)
video

Události v regionech: Univerzita v Hradci Králové řeší karanténu pro studenty z Asie

Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) podobná opatření řeší hygienici také s Vysokou školou báňskou v Ostravě, která má čínské studenty. Další školy, jako pražské České vysoké učení technické, podle něj studenty z Číny vyzvaly, aby se zatím do Česka nevraceli.

K univerzitám, které řeší karanténu pro studenty z Asie kvůli prevenci šíření koronaviru, patří i královéhradecká. Dvě studentky z Číny a sedm z Hongkongu zatím na přednáškách v započatém letním semestru chybějí. Dva týdny od příletu do Evropy pro ně platí preventivní karanténa, která jim skončí 20. února. Další studenti z Asie své plánované pobyty v Hradci Králové prozatím odložili.

V Evropě jsou desítky případů nákazy koronavirem, nejvíc v Německu a Francii. V Číně je nemocných přes 40 tisíc lidí. Nákaza se v menší míře dosud rozšířila do dalších téměř tří desítek zemí, úmrtí mimo pevninskou Čínu ale potvrdily zatím jen Filipíny a Hongkong.