Pět policistů se vrací z Iráku. Nebezpečí českým občanům nehrozí, uklidňuje premiér Babiš

Babiš: Chceme uklidnit veřejnost, konflikt USA a Íránu se zmírňuje (zdroj: ČT24)

Nikomu z českých občanů žádné nebezpečí nehrozí, chceme uklidnit veřejnost, uvedl po jednání Bezpečnostní rady státu premiér Andrej Babiš (ANO). Rada se sešla kvůli stupňujícímu se napětí na Blízkém východě, za kterým stojí konflikt mezi Spojenými státy a Íránem. Policejní prezident Jan Švejdar avizoval, že se pět českých policistů kvůli omezení provozu ve výcvikovém středisku v Bagdádu přesune z Iráku do Česka. Po obnovení činnosti se vrátí, upřesnil. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) dodal, že policisté budou čerpat dovolenou a ve své misi budou pokračovat později.

Podle mluvčí policejního prezidenta Kateřiny Rendlové nesouvisí stažení policistů s vývojem bezpečnostní situace. „Z důvodu přerušení výcviku a omezeného provozu ve výcvikovém středisku v Bagdádu se čeští policisté přesunou do ČR. V okamžiku obnovení standardní činnosti se vrátí zpět do Iráku,“ napsal Švejdar na Twitteru.

Ministr vnitra Hamáček, který ve čtvrtek pracovně obědval s prezidentem, odpoledne upřesnil, že policisté budou čerpat dovolenou. „Výcviková mise je přerušená, dohodli jsme se, že těm pěti policistům umožníme čerpat dovolenou v situaci, kdy nemají náplň práce. Není to tak, že bychom stahovali naši přítomnost, pouze jsme využili toho, že mise stojí,“ uvedl. Nechtěl odhadovat, kdy by se mohli vrátit. Situaci policistů diskutoval Hamáček s ministrem obrany Lubomírem Metnarem (za ANO). 

Tři policisté už jsou v Česku, další dva se vrací ve čtvrtek večer. V Iráku naopak zůstávají policisté z Útvaru rychlého nasazení střežící ambasádu v Bagdádu a konzulát v Irbílu.

Čeští policisté cvičí irácké kolegy od roku 2017. Vyučují je základní policejní činnosti z taktického i administrativního hlediska. Mise se střídají po šesti měsících, na místě je vždy pět členů policejního sboru. „Iráčtí policisté z výcvikového tábora odjeli, v současnosti tedy není komu předávat zkušenosti,“ doplnila Rendlová.

Necelá čtyřicítka českých vojáků v misi Severoatlantické aliance v Iráku zůstává. Mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek potvrdil předchozí vyjádření, že vojáci jsou v pořádku a Česko své případné další kroky koordinuje se spojenci v rámci NATO.

„Naši vojáci, policisté a občané jsou v bezpečí (…). Z našeho hlediska, jak jsme probrali situaci, napětí pomalu opadá a doufejme, že konflikt bude nadále řešen politickou a diplomatickou cestou,“ řekl po jednání rady premiér Andrej Babiš.

Bezpečnostní rada státu se podle něj sešla především proto, aby uklidnila veřejnost, protože v mediálním prostoru se objevovaly nejrůznější zprávy, dodal premiér. Zopakoval, že ke stahování českých vojáků a policistů z Iráku se vláda nechystá.

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) uvedl, že čeští vojáci zatím v Iráku zůstávají a velení spojenecké mise, pod kterou spadají, jedná s Bagdádem o pokračování mandátu. Petříček také uvedl, že přesun německých a slovenských vojáků působících v misi nebyl národním rozhodnutím těchto zemí, ale rozhodlo o něm spojenecké velení operace. Dodal, že po pozastavení mise jsou nyní čeští vojáci na základnách.

„Pro nás je priorita bezpečnost našich lidí v České republice i všude na světě, samozřejmě i v Iráku,“ řekl Babiš. Zdůraznil, že v této chvíli žádné riziko nevidí, podle Petříčka tomu nasvědčují i zpravodajské informace. Babiš zdůraznil, že v bezpečí jsou čeští vojáci i policisté nasazení na misích v Iráku, stejně jako ostatní Češi, kteří v Iráku jsou z pracovních důvodů, například kvůli obchodu nebo na diplomatické misi.

Jednáme se spojenci

O dalším postupu Česko jedná se svými spojenci, a kdyby došlo na případnou evakuaci vojáků a policistů, má pro ni podle Babiše blokované prostředky. „V této chvíli by bylo předčasné dělat nějaké kroky,“ zdůraznil však premiér. 

Babiš nechtěl předjímat, zda může nynější incident nějak ovlivnit příští mandát pro vyslání českých vojáků do zahraničních misí, o kterém by měl letos rozhodovat parlament. KSČM, která toleruje menšinovou vládu, vyzvala ke stažení vojáků v Sýrii. Podle Babiše ale vláda v souvislosti s misemi žádné změny neplánuje, a to ani posilování, ani přemísťování vojáků.

Šéf koaliční ČSSD Jan Hamáček uvedl, že od počátku tolerance vlády bylo zřejmé, že sociální demokraté se s KSČM rozcházejí v názoru na zahraniční politiku. „Zatím to žádné problémy pro fungování vlády nepřinášelo,“ uvedl. Připomněl, že ČSSD není stranou dohody o toleranci kabinetu, kterou uzavřeli zástupci KSČM a ANO. „Věřím, že to pan premiér bude nějak komunikovat,“ řekl.