Snadnější rozjezd e-neschopenek? Ministr chce ochránit lékaře před sankcemi

2 minuty
Události: Lékaři mají být po spuštění e-neschopenek hájeni před sankcemi
Zdroj: ČT24

Lékaři by mohli být první měsíce po spuštění e-neschopenek hájeni před sankcemi. S návrhem přišel ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO). Podle něj by to mělo pomoct ke snadnějšímu rozjezdu novinky. Lékaři také žádají, aby jim stát vystavení elektronického dokladu proplácel, to ale vláda odmítá. Část praktických lékařů ve Zlínském kraji už oznámila, že na protest proti nákladům na pořízení systémů elektronické neschopenky vystavovat nebude.

Digitální neschopenka má výrazně zjednodušit výměnu informací mezi lékařem, zaměstnavatelem a Českou správou sociálního zabezpečení (ČSSZ). Zaměstnanci dále zůstane povinnost své nadřízené informovat o pracovní neschopnosti, nebude ale muset zařizovat doklady.

Praktičtí lékaři ale upozorňují na nedostatky chystaného systému. E-neschopenky nejsou podle nich plně elektronické, část totiž bude třeba stále vypisovat ručně. „Jsou tady rubriky, ve kterých se bude dopisovat propiskou, což je velmi smutné,“ říká praktický lékař Cyril Mucha.

Ministerstvo to zdůvodňuje požadavky pacientů. „Pouze průkaz dočasně práce neschopného pojištěnce bude v tištěné podobě, a to z důvodu, aby měl nemocný kdykoli k dispozici všechny údaje o své pracovní neschopnosti, především kdy se má dostavit na další kontrolu,“ hájí podobu neschopenky ministerstvo práce a sociálních věcí.

Podle lékařů by však pro informaci stačil menší lístek bez dalšího dopisování údajů. Volají také po tom, aby e-neschopenka byla hrazeným výkonem. Podle nich jde o časově náročnou administrativní činnost, kterou stát po lékaři požaduje. „U mnoha neschopenek se musí hlídat tak zvaná podpůrčí doba, musí se vést evidence neschopenek, na neschopenky chodí kontroly,“ říká Cyril Mucha.

Neschopenka hrazena nebude, Vojtěch ale navrhuje toleranční období

O situaci jednal premiér Andrej Babiš spolu s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem (oba ANO) a ministryní práce Janou Maláčovou (ČSSD). Dospěli k závěru, že nová neschopenka hrazena nebude. „V tuto chvíli úhradu neplánujeme z toho důvodu, že e-neschopenka by měla být pro lékaře jednodušší,“ vysvětluje ministr zdravotnictví.

Někteří poslanci to však kritizují a souhlasí s argumenty lékařů. „Je to čas, který lékař stráví mimo zdravotní péči,“ upozorňuje místopředseda sněmovního zdravotnického výboru Vít Kaňkovský (KDU-ČSL).

Další sice souhlasí s rozhodnutím e-neschopenky nehradit, zároveň ale říkají, že by stát měl kompenzovat náklady na nové systémy. „Pokud se bavíme o nějakých milionových nákladech, tak by to stát se zavedením e-neschopenky měl nějak kompenzovat,“ říká členka sněmovního zdravotnického výboru Hana Aulická Jírovcová (KSČM).

Ministr zdravotnictví chce lékařům ulevit jiným způsobem. Plánuje zavést období, kdy by jim nehrozily pokuty až 10 tisíc korun. „Asi je dobře mít určité toleranční období, kdy třeba právě lékaři, kteří s tím budou mít nějaké komplikace, nebudou čelit sankcím,“ uvedl Vojtěch.

K návrhu se ještě vyjádří ministerstvo práce. „Paní ministryně o této záležitosti rozhodne přibližně v půlce měsíce prosince. Pokud by k tomu mělo nakonec dojít, tak by to bylo skutečně jen několik málo měsíců,“ uvedl náměstek ministryně práce Robin Povšík (ČSSD). Digitální neschopenku budou muset lékaři vystavovat od začátku ledna.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Její stav je zásadní. Expert popsal, jak půda při silných deštích pohlcuje vodu

V momentě, kdy se má Česko opět potýkat se silnými dešti, bude zásadní aktuální stav půdy. Pokud totiž bude úplně suchá nebo naopak již nasycená vodou, srážky se do ní budou hůře vsakovat. „Množství vody, které půda dokáže pojmout, záleží na tom, kolik vzduchu v ní je, tedy kolik volného prostoru může voda zabrat,“ vysvětlil hydrolog z Ústavu pro hydrodynamiku Akademie věd Václav Šípek. Vlastnosti půdy, ale i to, jak se zeminou správně hospodařit, popsal vědec pro Českou televizi. Meteorologové v pondělí vydali pro část země výstrahu před extrémními srážkami.
před 2 hhodinami

Má stát v Krkonoších u přísně chráněné zóny horská bouda? Úřady se neshodnou

Plánovaná stavba horské boudy poblíž nejpřísněji chráněné zóny Krkonoš, kterou původně povolil národní park, se komplikuje. Ministerstvo životního prostředí totiž povolení zrušilo, a kauza tak doputovala na přezkum ke královéhradeckému hejtmanství. Developer ale podal odvolání a případem se nyní zabývá ministerstvo pro místní rozvoj.
před 2 hhodinami

Vyšší pokuta i více bodů. Za nebezpečné odbočování jsou nově tvrdší tresty

Od začátku prázdnin trestá policie přísněji řidiče, kteří nebezpečně odbočují. Pokud při tom ohrozí ty jedoucí za nimi, hrozí jim nově téměř dvojnásobná pokuta a také až čtyři trestné body. Změna má ochránit hlavně motorkáře, právě pro ně totiž nebezpečné odbočování mnohdy končí úmrtím. Jen loni jich na silnicích zemřelo přes osmdesát.
před 3 hhodinami

Lidé po výpadku proudu žádají náhrady za zničené spotřebiče i zkažené jídlo

V důsledku rozsáhlého pátečního výpadku proudu pojišťovny zatím evidují desítky hlášení o škodách. V případě Generali České pojišťovny se dle jejího mluvčího Jana Marka jedná zejména o poškozené nebo zničené elektrospotřebiče a znehodnocené jídlo. Lidé žádající o náhradu škody však mohou narazit na komplikace. Pojištění na riziko přepětí nebo znehodnocení potravin totiž nebývá součástí každé smlouvy. Lidé navíc musejí počítat se spoluúčastí. Některým škodám totiž mohou sami předcházet.
před 13 hhodinami

Pavel zdůraznil vysokou kvalitu vztahů s Polskem v bezpečnosti či energetice

Prezident Petr Pavel zdůraznil po pondělním jednání s končícím polským protějškem Andrzejem Dudou na Pražském hradě vysokou kvalitu vztahů s Polskem. Je podle něj dána nejen dlouhou historií a sdílenými hodnotami, ale také zájmy v bezpečnosti, energetice či ekonomice. Duda při své poslední zahraniční návštěvě ve funkci, v níž ho za měsíc nahradí Karol Nawrocki, vyjádřil přesvědčení, že spolupráce zemí bude pokračovat i s jeho nástupcem.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Metro na Staroměstské zůstane po požáru uzavřené přibližně měsíc

Pražský dopravní podnik (DPP) odhaduje, že oprava požárem poškozených eskalátorů ve stanici metra Staroměstská a její nutné uzavření potrvají asi měsíc. V pondělí odpoledne to sdělil vedoucí komunikace podniku Daniel Šabík.
před 15 hhodinami

Do vyšetřování výpadku proudu se zapojí i experti z Evropy

Vyšetřování pátečního rozsáhlého výpadku elektřiny v Česku bude trvat několik týdnů. Kromě provozovatele přenosové soustavy ČEPS a distributorů se do něj zapojí také další experti, například z Evropské sítě provozovatelů přenosových soustav elektřiny (ENTSO-E) nebo odborníci na posouzení konkrétní techniky. ČEPS také kvůli prevenci chystá kontrolu termovizí vybraných elektrických vedení, informovala v pondělí mluvčí ČEPSu Hana Klímová. Část podnikatelů žádá po vládě kompenzace škod, které jim kvůli události vznikly.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Stavební výroba a průmyslová produkce meziročně vzrostly

Stavební výroba v Česku v květnu meziročně vzrostla o 11,6 procenta, dvouciferným tempem posílila produkce v pozemním i v inženýrském stavitelství. Meziroční růst zaznamenala i průmyslová produkce a růstem exportu se zvýšila bilance zahraničního obchodu. V pondělí o tom informoval Český statistický úřad (ČSÚ).
včeraAktualizovánopřed 19 hhodinami
Načítání...