Vysokoškoláci okupují Univerzitu Karlovu, chtějí rychlejší omezení emisí. Protest pokračuje v Karolinu

2 minuty
Události: Studentská okupační stávka za klima
Zdroj: ČT24

Ve středu pokračovala studentská stávka v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy (UK) v Praze. Vysokoškoláci demonstrují za rychlejší a rozhodnější reakci na klimatické změny. Na místě také spali. Stávka odpoledne pokračovala demonstrací na Palachově náměstí a pochodem k rektorátu. Tam protest stále trvá. Vedení univerzity povolilo studentům přenocovat ve vestibulu Karolina. Na místě jsou desítky lidí.

Účastníci studentské okupační stávky za klima se ve středu odpoledne vydali od Filozofické fakulty, kde stávku v úterý zahájili, na pochod k rektorátu, aby protestovali proti nedostatečnému řešení klimatické krize i proti rektorovi UK Tomáši Zimovi. Nelíbí se jim, že za jeho vedení univerzita řešila už několik kauz, a žádají jeho rezignaci.

Podle policistů se na pochod vydalo zhruba 80 vysokoškoláků, kteří před 15:00 dorazili do sídla univerzity v Karolinu. Cestou k němu mimo jiné skandovali heslo Radši lepší klima nežli rektor Zima.

Stávkující rektorovi vytýkají zejména aféru kolem spolupráce univerzity s úvěrovou společností Home Credit, která se zavázala univerzitě po dobu tří let poskytovat ročně půl milionu korun. Vedení univerzity čelilo za toto partnerství kritice a Home Credit od smlouvy následně odstoupil.

Vysokoškoláci v Karolinu ve středu několikrát prohlásili, že potřebují akademiky, kterým mohou věřit. Rekotr Zima ale oznámil, že nerezignuje. Účastníci stávky se následně rozhodli zůstat na místě přes noc. Vedení univerzity povolilo studentům přenocovat ve vestibulu Karolina. Na místě jsou desítky lidí.

Studenti vyzvali vládu k omezení emisí

Vysokoškoláci protestují proti nedostatečné politické reakci na klimatické změny po vzoru středoškolských protestů, které se konají v mnoha zemích. Stávka má trvat do středy, zástupci iniciativy Univerzity za klima na její úvod v úterý mimo jiné přečetli prohlášení, ve kterém upozornili na to, že stávkou nemíří proti vedení FF UK, ale chtějí vyzvat vládu k omezení emisí.

2 minuty
Studenti ve spacácích na chodbách. Na Filozofické fakultě se stávkuje za klima
Zdroj: ČT24

Společnost podle nich potřebuje změnu ve svém přístupu k životnímu prostředí a lidé by v tomto ohledu měli být aktivnější. Následně se skupina vysokoškoláků vydala do budovy fakulty, kde nakonec strávili i noc. Organizátoři uvedli, že v budově přespalo kolem tři stovek lidí.

Na Filozofické fakultě se protest koná i z toho důvodu, že z ní je vidět na sídlo vlády ve Strakově akademii a na sídlo prezidenta na Pražském hradě, uvedl mluvčí iniciativy Univerzity za klima Kryštof Říha. Hlavním požadavkem studentů je, aby vláda začala zavírat uhelné elektrárny.

Vedení fakulty v úterý původně odmítalo studentům přespání ve škole povolit, svolilo k tomu až večer. Proděkan fakulty Daniel Soukup to ve středu odůvodnil tím, že do úterního večera nefungovala komunikace ze strany organizátorů, takže vedení školy nevědělo, co se bude ve škole dít.

„Nemohli jsme přespání dovolit z bezpečnostních důvodů. Ale v podvečer se situace radikálně změnila, dospěli jsme k domluvě a noc proběhla výborně,“ komentoval to Soukup a doplnil, že se s organizátory domluvil na řešení případných škod. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Bradáčová se ujala funkce nejvyšší státní zástupkyně

Premiér Petr Fiala a ministr spravedlnosti Pavel Blažek (oba ODS) uvedli do funkce nejvyšší státní zástupkyně dosavadní pražskou vrchní žalobkyni Lenku Bradáčovou. Nahradila Igora Stříže. Mezi priority Bradáčové bude patřit kriminalita dětí a mladistvých či sjednocování trestání. Ráda by také zredukovala počet stupňů v soustavě státních zastupitelství ze čtyř na tři, uvedla. Pro ČT dodala, že vybírat bude ze dvou možností.
09:58Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Europoslanci zbavili Nagyovou imunity v kauze Čapí hnízdo

Evropský parlament zbavil imunity českou europoslankyni Janu Nagyovou (ANO) z frakce Patrioti pro Evropu. Nagyová je v Česku obžalovaná v kauze Čapí hnízdo. Krok odhlasovali europoslanci na plenárním zasedání ve Štrasburku. Imunity zbavili i německého europoslance českého původu Petra Bystroně (AfD), čelí obvinění z propagace protiústavních hnutí.
12:23Aktualizovánopřed 1 hhodinou

ÚS: Komise neporušila práva pozůstalých, když o střelbě na fakultě jednala neveřejně

Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost matky jedné z obětí střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, která usilovala o možnost účastnit se zasedání sněmovní vyšetřovací komise. Vadilo jí, že jsou jednání neveřejná. Podle soudu ale komise práva pozůstalých neporušila. V usnesení poukázal na specifické postavení komise, která není soudním orgánem.
před 2 hhodinami

Je poslední den pro podání papírového daňového přiznání

Úterý 1. dubna je posledním dnem pro podání přiznání k dani z příjmu za loňský rok v papírové podobě. Podatelny na daňových úřadech jsou otevřeny od 08:00 do 17:00. Kdo podává daňové přiznání v elektronické podobě, má čas do 2. května. Pro podání prostřednictvím daňového poradce je lhůta do 1. července. Lidem, kteří se opozdí s podáním o více než pět pracovních dnů, hrozí pokuta.
před 4 hhodinami

Evropská komise sbírá na STK údaje o vozech

Stanice technické kontroly musí od úterka plnit nové nařízení Evropské komise. U aut vyrobených po 1. lednu 2021 žádá zaslání dat o spotřebě, ujetých kilometrech, rychlosti a VIN kódu vozu. Stanice to mají posílat automaticky, řidiči nemusí udělat nic. Poskytnutí dat ale mohou odmítnout.
před 7 hhodinami

Evropa je připravena na odvetu za Trumpova cla, míní Kupka

Pro české výrobce by to tak zásadní zásah být nemusel, ale pro dodavatelský řetězec už to může být závažnější, připouští ministr dopravy Martin Kupka (ODS) v souvislosti s pětadvacetiprocentními cly, která chce americký prezident Donald Trump od dubna uvalit na dovoz aut a později i na automobilové díly. Evropa podle Kupky jedná a je připravena i na odvetné kroky, což je „řeč, na kterou je Donald Trump zvyklý,“ řekl v Interview ČT24.
před 8 hhodinami

Bez zabezpečení a za bílého dne. Firmy i přes zákaz instalují plakáty na mosty

Reklama, která nemá povolení a navíc ohrožuje řidiče. Na byznys kolem nelegálních billboardů nad dálnicemi a na to, co proti němu dělá stát, se zaměřují v novém vydání Reportérů +. Pro pořad natáčel Jan Moláček.
před 14 hhodinami

Soudce Kafka lákal peníze i z reportéra ČT

Soudce Roman Kafka, který byl v minulosti u mnoha nejzávažnějších kriminálních kauz včetně třeba metanolové aféry, záhadně zmizel. Jeho rodina i přátelé měli obavy, že se kvůli své práci mohl stát obětí zločinu. Pak ale nastal zvrat. Kafka se ze zahraničí ozval a tvrdil, že utíká před mafií, která ho roky vydírá a „chce jej zlikvidovat“. Pro Reportéry ČT, kteří pátrali po pozadí soudcova zmizení, natáčel Dalibor Bártek.
před 14 hhodinami
Načítání...