Europoslanci zbavili Nagyovou imunity v kauze Čapí hnízdo

Evropský parlament zbavil imunity českou europoslankyni Janu Nagyovou (ANO) z frakce Patrioti pro Evropu, která je v Česku obžalovaná v kauze Čapí hnízdo. Nagyová uvedla, že podobný verdikt čekala. Dodala, že věří, že soud potřetí rozhodne v její prospěch. O imunitu přišel i německý europoslanec českého původu Petr Bystroň (AfD), čelí obvinění z propagace protiústavních hnutí.

Kroky odhlasovali europoslanci na plenárním zasedání ve Štrasburku. „Rozhodnutí jsem čekala, protože Evropský parlament většinu kauz vydává, neposuzuje vinu nebo nevinu. Na tom není nic překvapujícího,“ prohlásila Nagyová.

Naopak ji velmi překvapilo, že mnozí kolegové hlasovali proti. „Asi vnímají, že něco v tomto případu není v pořádku. Opakovaně tady padaly dotazy od mých kolegů, jestli to opravdu trvá už devět let, co se brodíme v tomto bahně, a jestli opravdu je to kauza, která se týká věcí, které se nestaly, protože se nestaly tak, jak říká obžaloba, před 19 lety, což už je velmi dávno,“ dodala europoslankyně.

Zbavit Nagyovou imunity doporučil již v polovině března výbor pro právní záležitosti (JURI). Tehdy v reakci na rozhodnutí výboru uvedla, že verdikt čekala. Dodala, že je přesvědčena, že soud potřetí rozhodne v její prospěch a očistí ji.

Jestliže je europoslanec zbaven imunity, nejedná se o verdikt „vinen“. Pouze to umožňuje vnitrostátním justičním orgánům přistoupit k vyšetřování nebo soudnímu řízení.

V kauze Čapí hnízdo čelí obžalobě předseda hnutí ANO Andrej Babiš a právě europoslankyně Nagyová. Městský soud je loni v únoru podruhé nepravomocně zprostil obžaloby. Případem se nyní zabývá odvolací soud, řízení je ale přerušené, protože Nagyová získáním mandátu ve volbách do Evropského parlamentu získala imunitu. Vrchní soud v Praze pak požádal EP o zbavení imunity.

„Vrchní soud v Praze zatím nebyl oficiálně seznámen s obsahem rozhodnutí Evropského parlamentu, věc proto nemohu blíže komentovat,“ uvedl mluvčí Vít Vatra. „V obecné rovině bez návaznosti na tuto konkrétní věc jen mohu sdělit, že odpadne-li překážka, pro kterou bylo trestní řízení přerušeno, soud v trestním řízení pokračuje,“ dodal.

Státní zástupce v kauze Čapí hnízdo tvrdí, že Babiš zajistil na přelomu let 2007 a 2008 vyvedení společnosti Farma Čapí hnízdo z Agrofertu a prodej akcií svým dětem a partnerce. Podle vyšetřovatelů to udělal proto, aby společnost zdánlivě splňovala podmínky k získání padesátimilionové dotace pro malé a střední podniky. Nagyová podle obžaloby úspěšnou žádost o dotaci podala. Oba obžalovaní vinu od počátku popírají.

O imunitu přišel i Bystroň

Evropský parlament zbavil imunity i německého europoslance českého původu Petra Bystroně. Požádalo o to mnichovské státní zastupitelství, které ho obvinilo v souvislosti se zveřejněním fotomontáže, na které bylo několik politiků včetně bývalé německé kancléřky Angely Merkelové, současného kancléře Olafa Scholze či bývalého předsedy Evropského parlamentu Martina Schulze. Montáž má podle prokuratury vyvolat dojem, že hajlují. Je na ní také nápis „Bye, bye Melnyk“, který odkazuje na odchod Andrije Melnyka z funkce ukrajinského velvyslance v Berlíně v říjnu 2022.

Europoslanec se podle německých médií v EP hájil tím, že jeho vyšetřování je politicky motivované. Odvolával se i na uměleckou svobodu. V úterý podle agentury DPA řekl, že fotomontáž zveřejněná v roce 2022 více než rok nikomu nevadila. „Až s blížící se kampaní před volbami do Evropského parlamentu v ní státní zastupitelství objevilo hajlování a mediálně vděčně proti mně zinscenovalo řízení,“ dodal.

Bystroně zbavil imunity už v květnu 2023 německý Spolkový sněm, jehož byl od roku 2017 členem. Loni v červnu byl zvolen poslancem Evropského parlamentu, a tak mnichovské státní zastupitelství muselo požádat o vydání i jej.

Bystroň se narodil v bývalém Československu a do Německa odešel s rodiči v 80. letech. Loni na jaře kolem něj vypukla aféra kvůli podezření, že od proruského serveru Voice of Europe přijímal úplatky. Europoslanec odmítá, že porušil zákony. I v této kauze podle německých médií bude muset Evropský parlament rozhodnout, zda ho zbaví imunity. Podle listu Die Zeit by měli poslanci právního výboru europarlamentu hlasovat už v příštích dnech, zda doporučí i v tomto případě Bystroně zbavit imunity. Plénum europarlamentu se většinou řídí doporučením výboru.

Die Zeit také napsal, že mnichovské generální státní zastupitelství vede proti Bystroňovi ještě další předběžné řízení, které se týká podezření z podvodu. Bystroň údajně platil z paušálu, který mu náležel na výdaje jako poslanci německého Spolkového sněmu, soukromého právníka a pracovníka úklidu. Podle Bystroně je ovšem i toto vyšetřování „vykonstruované“ a jedná se o manévr, který má odvrátit pozornost od blamáže, které se prokuratura podle něj dopustila v předchozích případech.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Růst tržeb obchodníků meziročně zrychlil

Tržby v českém maloobchodě bez započtení prodejů a oprav motorových vozidel v březnu mírně zrychlily meziroční růst na 3,4 procenta po únorovém revidovaném zvýšení o 3,2 procenta. V meziměsíčním srovnání stouply o 0,6 procenta, informoval Český statistický úřad (ČSÚ). K meziročnímu růstu podle statistiků stejně jako o měsíc dřív nejvíc přispěl internetový prodej a prodej pohonných hmot.
před 52 mminutami

Na Frýdecko-Místecku se propadl strop hotelu, zraněni jsou tři lidé

V hotelu v Čeladné na Frýdecko-Místecku se ve čtvrtek večer propadl strop. Tři lidé utrpěli zranění. Záchranáři je převezli do nemocnice se středně těžkými poraněními. Ze sutin hasiči museli vyprostit dva lidi. V době zřícení stropu bylo v budově celkem dvacet osob, všechny byly evakuovány. Příčinu policisté vyšetřují.
04:20Aktualizovánopřed 1 hhodinou

OBRAZEM: Barikáda 2025 připomněla Pražské povstání

Ukázky bojů na barikádách na konci druhé světové války nabídla ve čtvrtek akce v pražských Nuslích Barikáda 2025. Zapojily se stovky účinkujících z vojenskohistorických klubů, k vidění byly dobová technika, uniformy i civilní oblečení tehdejších obyvatel. Před samotnou inscenací bojů si návštěvníci mohli zbraně i vozidla prohlédnout na dvoře nuselské sokolovny a v ulici na Květnici.
před 4 hhodinami

Konec války pro nyní stoletého hrdinu znamenal hlavně shledání s rodinou

Stoletý Miloslav Masopust je jedním z hrdinů druhé světové války. Jako volyňský Čech vstoupil do prvního československého armádního sboru na východní frontě. Nejtěžší boje prý zažil na Dukle. Poblíž Krosna ho střela zasáhla do nohy. Vyléčil se a na bojiště se vrátil jako dělostřelec. S pátým plukem se účastnil osvobození Slovenska a došel s ním až do Prahy. Konec války pro něj znamenal zejména shledání s rodinou.
před 5 hhodinami

Hawker Hurricane se vrátil do Česka. Jedinečné letadlo, říká vedoucí projektu

Přezdívá se mu dříč bitvy o Británii a také postrach bombardérů Luftwaffe. Letoun Hawker Hurricane se vrátil do muzea v Točné. Po dlouhé rekonstrukci zrenovovaný stíhací stroj z druhé světové války nahradil ten, který se v srpnu 2022 zřítil v Chebu. „Bylo to složité a nákladné, ale výsledkem je krásné letadlo v původním stavu,“ sdělil v Událostech, komentářích vedoucí projektu Jiří Horák. Zároveň vysvětlil, proč vše považuje za výjimečné.
před 6 hhodinami

Čeští politici i duchovní v nového papeže vkládají naději

Tuzemští politici věří, že papež Lev XIV. může spojovat. Nově zvolené hlavě katolické církve gratulují. Premiér Petr Fiala (ODS) papeži popřál, aby jeho působení světu přineslo pokoj a porozumění, šéfka sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) zase přála sílu chránit ty nejzranitelnější. Podle ministra zahraničí Jana Lipavského (nestr.) je zvolení v den 80. výročí konce jedné z nejhorších válek symbolické a představuje naději pro celý svět. Výběr nástupce zesnulého papeže Františka zhodnotili také pražský a olomoucký arcibiskup Jan Graubner a Josef Nuzík.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Prostřelená čepice připomíná hrdinství policisty-odbojáře

Hrdinství lidí z května 1945 připomínají zbraně či dopisy na rozloučenou. Jedním takovým předmětem je i rozstřílená čepice, jež patřila odbojáři a policistovi Ctiboru Andrásovi. Ten dostal rozkaz dovést z Bartolomějské ulice jednotku čtrnácti kolegů a dostat do vysílání rozhlasu zásadní vzkaz. Po cestě byl třikrát střelen do hlavy, nakonec ale přežil a získal řadu ocenění.
před 13 hhodinami

Česko si připomnělo Den vítězství. Zazněly projevy, byla rozdána ocenění

Den vítězství si ve čtvrtek ráno před Národním památníkem na Vítkově připomněli nejvyšší představitelé státu a armády. Prezident Petr Pavel ve svém projevu během pietního aktu k osmdesátému výročí konce druhé světové války v Evropě vyzdvihl pomoc Ukrajině; totéž se podle něj očekávalo od československých spojenců v roce 1938. Později uvedl, že se Rusko v některých ohledech chová jako nacistické Německo. Odpoledne ministryně obrany Jana Černochová (ODS) předala čtyři desítky ocenění in memoriam za zásluhy v boji proti nacismu. Výročí si lidé připomínali i na dalších místech v Praze i po celé republice.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami
Načítání...