Tisk: Vyznamenání dostali i ti, kteří se zasloužili o Miloše Zemana

Seznam čerstvých nositelů státních vyznamenání je velmi pestrou směsicí osobností, píšou české deníky. Podle Lidových novin (LN) se vyznamenaní dělí do tří skupin – jsou to váleční veteráni, bojovníci za svobodu a jiní hrdinové, potom různé osobnosti kultury, vědy a veřejného života a nakonec známí, kamarádi a podporovatelé prezidenta. Letos prezident Miloš Zeman vyznamenal 42 osobností, nejvíce za dobu pobytu na Hradě.

„Jak kdosi trefně poznamenal, vyznamenaní se dělí na ty, kdo se zasloužili o stát, a ty, kdo se zasloužili o Miloše Zemana,“ uvedl komentátor Hospodářských novin (HN). Upozorňuje ale, že je pod tím skryta podstatnější motivační vrstva. Tvoří ji Zemanova snaha předvést skrze osoby vyznamenaných svůj politický svět. Jsou zastoupeny všechny prvky jeho politiky, míní.

Podle HN reprezentuje česko-čínské přátelství ocenění čínské bohemistky Sü Wej-ču, východní ekonomickou orientaci pak majitel strojírenské skupiny Alta Vladimír Plašil, který zároveň skrze společné podnikání s Rosatomem zosobňuje Zemanovo přání, aby zakázku na dostavbu Dukovan získala ruská státní firma.

„Odpor vůči současným evropským trendům předvádí nejvyšší vyznamenání pro Václava Klause, považujícího za největší zlo Evropskou unii a boj s klimatickými změnami. A konečně obhajobu ruské anexe Krymu podprahově reprezentuje medaile pro režiséra Emira Kusturicu, přítele Vladimira Putina,“ píše list.

Vyznamenávání podnikatelů jako dědictví Zemanovy prezidentské éry

Udělování vyznamenání hlavou státu chybí podle komentátora LN nějaká měřítka pro to, komu ocenění dát. Mezi oceněnými Milošem Zemanem tak byli v posledních letech i lidé, kteří se objevili na seznamu agentů komunistické Státní bezpečnosti (StB) nebo kteří byli jinak spjatí s totalitním komunistickým režimem.

„Často úspěšné osobnosti, ale občas ne morální vzory,“ uvedl deník. „Není tu žádný vzor, ideál, který mají vyznamenaní tvořit. Celkový dojem je chaos a vyznamenávání za popularitu a někdy i blízkost moci,“ míní autor komentáře.

Video Události
video

Události: Oslavy 28. října

Podobně se vyjádřil i deník E15, který se zabýval hlavně oceněnými z řad podnikatelů. „Nedá se přehlédnout, že významným kritériem při Zemanově hodnocení podnikatelů je jejich účast na podnikatelských misích do východních despocií. Nebo sponzoring prezidentových kampaní či spřízněné Strany práv občanů, na ni je navázaná část Zemanova okolí. Stejně tak mohou oprávněné morální rozhořčení vyvolávat vazby vyznamenaných na komunistický režim či StB,“ napsal.

„Sama myšlenka vyznamenávání podnikatelů by ale zapadnout neměla a může se stát třeba nenápadným, ale zajímavým kouskem dědictví Zemanovy prezidentské éry,“ doplnil deník.

Deník Právo si pak všímá Zemanova projevu při tradičním ceremoniálu. Pokud by se měl popsat jedním slovem, patrně by to slovo znělo „smířlivý“, podotkl autor komentáře. „Ti, kdo se těšili na to, že si prezident bude vyřizovat účty se svými ideovými protivníky, což při stejné příležitosti nejednou učinil, byli pravděpodobně zklamáni,“ uvedl list. Podle HN si ale Zeman s oponenty vyřídil účty tím, že je na Hrad nepozval.

Video Předávání státních vyznamenání prezidentem republiky
video

Předávání státních vyznamenání prezidentem republiky