Chřipka na obzoru. Ročně na ni zemřou stovky lidí, očkování v Česku přesto netáhne ani chronicky nemocné

6 minut
Zdenka Jágrová: „Loni byla epidemická sezona poměrně klidná, doufáme, že by to letos mohlo být stejné“
Zdroj: ČT24

S postupujícím podzimem začíná být na obzoru období chřipek a dalších infekcí dýchacích cest. Hygienici doporučují před chřipkovou sezonou očkování, zvláště chronicky nemocným lidem. Ze statistik vyplývá, že ani například diabetici se nenechávají očkovat všichni, na chřipku přitom ročně umírají stovky lidí.

Od loňského podzimu do letošního jara zemřelo kvůli komplikacím spojeným s chřipkou 195 lidí. Onemocněl jí necelý milion lidí v Česku, tedy každý desátý, a na jednotkách intenzivní péče skončilo 625 z nich.

Jak zdůrazňuje lékař Igor Karen, lidé často zaměňují chřipku s jinými virózami, které mohou mít podobný průběh, nejsou však tolik závažné. „Zatímco na běžné virózy postihující dýchací cesty se neumírá, chřipka nebo její komplikace mohou skončit i smrtí pacienta,“ upozornil.

Nejčastěji kvůli chřipce umírají senioři, podle pověřené ředitelky pražské hygienické stanice Zdenky Jágrové ale byly v minulé sezoně takové případy i u dětí. Chřipka se projevuje vyššími teplotami než jiné virózy, provází ji bolest svalů a suchý, dráždivý kašel.

Odborníci každoročně doporučují nechat se proti chřipce očkovat, přičemž období od září do listopadu považují za nejvhodnější. Poslouchá je však jen asi pět až sedm procent lidí. Znamená to, že si vakcínu nenechají aplikovat ani všichni lidé, kteří trpí chronickými chorobami – těm přitom zdravotníci doporučují očkování především. Podle Zdenky Jágrové je mezi chronicky nemocnými asi dvacetiprocentní proočkovanost.

„Pokud by se nechali očkovat jenom diabetici, dostali bychom se na úroveň deseti procent očkované populace,“ srovnal čísla Igor Karen. Soudí, že by vakcinaci měli více doporučovat lékaři-specialisté a také pacientské organizace, zdravotní pojišťovny nebo ministerstvo.

Lékaři připouštějí, že vakcína není stoprocentní obranou, snižuje však riziko chřipky asi o 60 procent a u těch, kdo onemocní, bývá průběh nemoci mírnější. Očkovací látka je každý rok odlišná, protože vychází z předpovědi, jaké podtypy chřipkového viru budou v populaci kolovat.

Jágrová odmítla, že by mohlo očkování proti chřipce způsobit jakékoli onemocnění. „Není důvod se bát. Vakcína je neživá. Nemůže vyvolat onemocnění. Také se nebojíte, že dostanete tetanus po očkování proti tetanu. Samozřejmě, člověk může být v inkubační době. Přišla sezona akutních respiračních infekcí vyvolaná jinými viry. Může se stát, že by člověk stejně onemocněl, ale protože byl očkován, tak si to k očkování vztáhne,“ řekla.

Očkování by nedoporučila jen těm, kteří právě bojují s akutním onemocněním a mají horečku přes 38 stupňů Celsia, a dále onkologickým pacientům a lidem, kteří podstupují biologickou léčbu nebo léčbu kortikoidy.

Lidé s chronickým onemocněním srdce a cév, ledvin či plic a také senioři nad 65 let mají očkování proti chřipce plně hrazené. Ostatním zdravotní pojišťovny přispívají na vakcínu, zaplatit si musí její aplikaci.

Kromě chronicky nemocných a starších lidí doporučují odborníci očkování těm, kdo trpí obezitou, ale i lidem, kteří pracují ve větších kolektivech nebo přichází do kontaktu s větším množstvím lidí. Může jít o pracovníky ve zdravotních službách, v sociální péči nebo na úřadech.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Na Vsetínsku postaví fotbalové hřiště neobvyklá firma. Ředitelství silnic a dálnic

Ředitelství silnic a dálnic staví obvykle silnice, dálnice nebo mosty, ale v Jablůnce na Vsetínsku ho čeká nová zkušenost. Vybudovat fotbalové hřiště. Náhradou za to, které silničáři obci zabrali kvůli stavbě nové komunikace. Ke svému závazku se hlásí a počítají s částkou padesáti milionů korun. Za nový trávník, kabiny, tribunu, technický dozor i zaplacení specializovaných projektantů, kteří zvládnou sportovní projekt. Jablůnka by se tak měla v roce 2027 dočkat hned dvojí slávy. Nová silnice ji zbaví tisíců aut a její fotbalisté budou dávat góly zase na svém hřišti.
před 4 mminutami

Zadrželi muže v kauze výhrůžek školám. Vyvolalo to napětí mezi Českem a Slovenskem

Společný policejní tým Česka, Slovenska a Ukrajiny zadržel v ukrajinském Dnipru jednoho Ukrajince v rámci vyšetřování bombových výhrůžek školám z loňského září. Informovala o tom slovenská policie, podle které razie začala ve středu ráno. Muž útočil v řadě států Evropy a s největší pravděpodobností byl financovaný z Ruska, uvedla Bezpečnostní informační služba (BIS). Tuto skutečnost však slovenská policie zamlčela, což podle Denníku N zaskočilo české kriminalisty, kteří měli na vyšetřování dominantní podíl.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Stát bude nově reprezentovat jednotná vizuální identita

Vláda ve středu schválila novou vizuální identitou státních organizací. Nový jednotný styl má sloučit dosavadní různorodou škálu log a grafik. Podle podkladů pro jednání kabinetu má umožnit také lépe čelit podvodníkům, kteří se vydávají za představitele některé státní organizace, a přinést rovněž úspory oproti dosavadnímu stavu při obměně grafického stylu. Charakteristickým rysem bude bílá silueta českého lva na červeném pozadí. Cena metodiky a návrhu stylu se podle ministra zahraničí Jana Lipavského (nestr.) vešla do tří milionů korun.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Jihozápad Česka zasáhly bouřky

Jihozápadní částí Česka začaly ve středu večer procházet bouřky. Okolo 21. hodiny Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) registroval nejsilněji bouřkovou aktivitu v Plzeňském kraji. Pro oblast Karlovarského a Plzeňského kraje a pro část Středočeského a Jihočeského kraje platila od 16:00 do 22:00 výstraha.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Musíme zůstat nekompromisní, říká o sankcích proti Rusku Lipavský

„Osmnáctý sankční balík potřebujeme. Je potřeba odblokovat slovenský postoj,“ komentoval vývoj kolem schvalování dalšího unijního balíku protiruských sankcí, které blokuje Bratislava, v Interview ČT24 moderovaném Terezou Řezníčkovou ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.). Zároveň podotkl, že věří tomu, že Evropská komise bude schopna domluvit se Spojenými státy výhodnou obchodní dohodu.
před 8 hhodinami

Nebourejte most na Výtoni, doporučuje Praze UNESCO

Výbor světového dědictví Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) doporučil Praze nebourat železniční most na Výtoni. Varuje také před další výstavbou výškových budov na Pankráci. Vyplývá to z rozhodnutí, které v Paříži výbor přijal na závěr svého 47. zasedání.
před 10 hhodinami

Babišovy výroky o zrušení muniční iniciativy jsou nebezpečné, řekl Fiala

Výroky předsedy ANO Andreje Babiše o zrušení muniční iniciativy jsou nebezpečné, rušit ji by byla obrovská chyba, řekl premiér Petr Fiala (ODS). Reagoval tak na Babišův rozhovor pro agenturu Reuters, ve kterém řekl, že by vláda pod vedením ANO v případě vítězství v podzimních volbách českou muniční iniciativu zrušila. Podobně na Babiše na síti X reagovala ministryně obrany Jana Černochová (ODS).
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Předškolní vzdělávání jako důležitý pilíř. Obce se chystají na novou povinnost

Dětské skupiny a předškolní vzdělávání obecně nejsou jen o „hlídání“ malých dětí, ale také pilíři, na kterých lze stavět po zbytek života, shodují se odborníci. Česko však stále patří k zemím s nejhorší dostupností dětských zařízení. Situaci mají pomoci zlepšit dotace ministerstva práce a sociálních věcí, které nyní putují obcím na zřízení dětských skupin. Obce totiž od roku 2026 čeká nová povinnost – zajistit péči o tříleté děti, pokud je nepřijme mateřská školka.
před 14 hhodinami
Načítání...