Chřipku ani virózu není radno podceňovat. Další infekce může napadnout i srdce

7 minut
Události ČT: Lidé by neměli přecházet choroby dýchacích cest. Hrozí i poškození srdce
Zdroj: ČT24

Česko už dva týdny bojuje s epidemií chřipky. S akutními respiračními infekcemi včetně chřipkového onemocnění se léčí přes 160 tisíc lidí. Lékaři tak znovu upozorňují, že lidé by neměli přecházet žádnou chorobu dýchacích cest. Oslabení organismu může vyústit třeba v selhání ledvin nebo poškození srdce, a to i u mladého člověka.

Lidský organismus je během respiračního onemocnění náchylnější k jiným infekcím, a to včetně těch, které napadají právě srdce. „Chřipka oslabí organismus a druhý virus, který by běžně nezpůsobil problémy, člověka takzvaně dobije,“ konstatuje primář Kardiologického oddělení Nemocnice Na Homolce Petr Neužil. Takový virus může způsobit dokonce i infarkt nebo zápal plic, případně zhoršit cukrovku.

Nejvíc lidí aktuálně stůně na jihu a severu Moravy, ve Slezsku, na Zlínsku, na Olomoucku, v Plzeňském a Libereckém kraji. Mnohé nemocnice zakazují návštěvy a epidemie se nevyhnula ani samotným zdravotníkům. Například v blanenské nemocnici teď nechodí do práce 15 sester.

Nejvyšší počet nemocných
Zdroj: ČT24

V době epidemie trpí přímo chřipkou jenom část nemocných, zbytek má jiné infekce. Chřipka má většinou specifické příznaky jako vysokou teplotu až ke čtyřiceti stupňům, malátnost, bolesti kloubů a svalů, případně suchý kašel.

Rýma sice přítomna nebývá, ale objevit se může. Nejsložitěji se chřipka diagnostikuje u nejmenších dětí a starších lidí, u nich může být bez horečky a s různými příznaky. Vilma Marešová z Infekční kliniky Nemocnice Na Bulovce zmiňuje například poruchu vědomí. U malých dětí to mohou být i křeče nebo bolesti břicha.

Podle hlavní hygieničky Evy Gottwaldové nemoc způsobuje hlavně virus typu A/H3N2, který napadá i savce a ptáky.

Přenos vzduchem i z předmětů

Chřipka se přenáší velmi snadno. Stačí, aby nemocný kýchnul. „Kapénky, které obsahují desítky i tisíc částic viru, se dostávají do vzduchu a vy je můžete vdechnout,“ popisuje viroložka Helena Jiřincová z národní referenční laboratoře. Kritická vzdálenost je zhruba jeden až dva metry.

Virus se může přenášet i z předmětů, typicky třeba z kliky nebo madla v hromadné dopravě. Na nich vydrží několik minut.

Čím dál častěji se lidé proti chřipce brání očkováním. Nejvhodnější doba je září nebo říjen, tedy před hlavní chřipkovou sezonou. Ani očkování však není stoprocentní. Záleží na tom, jak se Světové zdravotnické organizaci podaří odhadnout typ viru v příští sezoně. Kvůli mutacím je chřipkový virus úspěšnější při napadání organismu. Každý rok se tak mění obsah vakcíny a očkování se opakuje. Složení stanovuje Světová zdravotnická organizace vždy v únoru.

„Ona je to vždycky otázka určité statistické pravděpodobnosti. Dá se posbírat až sto tisíc vzorků, což už je poměrně velká pravděpodobnost, že se podaří trefit,“ řekl předseda České vakcinologické společnosti Roman Prymula.

Proti kašli, bolesti v krku a rýmě, které můžou chřipku doprovázet, se však očkovat nedá. Způsobují je rhinoviry. Vědci ale testují preparát, který by mohl nepříjemné průvodní jevy rychle vyléčit.

„Jsou to velice jednoduché viry, které využívají pro své množení jeden náš enzym, no a právě proti tomu se snažíme připravit látku, jež by tento enzym zastavila,“ zmínila Ivana Mejdrová z Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd, která se rhinovirům věnuje.

Infekce by pak dál nepostupovala a rýma by už netrvala několik dní. Látka se ale zatím testuje jen na laboratorních myších.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Snahu vlády o změnu systému emisních povolenek podporují odbory i zaměstnavatelé

Zaměstnavatelé a odbory podporují snahu vlády o změnu systému obchodování s emisními povolenkami ETS 2. Žádají ucelenou analýzu dopadů jejich zavedení. Prosazují také to, aby se evropské dotace po roce 2027 zacílily do několika málo oblastí a využily na strategické projekty, řekli po čtvrtečním jednání tripartity šéf Svazu průmyslu a dopravy Jan Rafaj a předák ČMKOS Josef Středula. Dohodnout se nepodařilo na růstu platů ve veřejném sektoru.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Hlasování o nedůvěře Evropské komise bylo divadlo, řekl Síkela v Interview ČT24

Bylo zřejmé, že hlasování o nedůvěře Evropské komise (EK) nemůže projít, od začátku šlo o „politické divadlo“, prohlásil eurokomisař Jozef Síkela (STAN). V pořadu Interview ČT24 s ním moderátorka Tereza Řezníčková dále probírala, jak americký prezident Donald Trump ovlivní ekonomickou situaci v Evropské unii či v jakých oblastech Evropa působí v Africe a kdo jsou její klíčoví partneři.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Hřensko zpřístupní Edmundovu soutěsku

Zastupitelé Hřenska na Děčínsku schválili otevření Edmundovy soutěsky, a tedy i obnovu provozu plavby na loďkách. Jeden z hlavních turistických cílů v národním parku České Švýcarsko je z bezpečnostních důvodů uzavřený od obřího požáru v roce 2022. Otevření je naplánované na příští týden, provoz bude zatím v omezeném režimu. Na lodičky se dostane denně maximálně padesát lidí.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Nemocnice Nymburk se vzpamatovává z kyberútoku

Lékaři z nymburské nemocnice po rozsáhlém kybernetickém útoku, který zařízení zasáhl minulý týden, postupně znovu získávají přístup do informačního systému a s tím i databáze pacientů. Z 250 počítačů zatím technici zprovoznili zhruba třetinu, aspoň jeden na každém oddělení. Většina lékařských přístrojů je již funkčních, třeba magnetickou rezonanci ale zdravotníci otestovali ve čtvrtek poprvé. Žádanky a dokumenty musí doktoři stále vyplňovat ručně, péče o pacienty však omezená není. Veškeré systémy a počítače chce mít nemocnice naplno zprovozněné do konce příštího týdne.
před 6 hhodinami

Problém způsobilo násobení poruch, řekl šéf ČEPSu k pátečnímu výpadku proudu

Příčinou pátečního rozsáhlého výpadku elektřiny v části Česka byl souběh několika problémů, důvod souběhu je ale stále nejasný, sdělil předseda představenstva ČEPSu Martin Durčák. Zároveň vyloučil přetížení sítě přetoky nebo poškození třetí osobou, soustava podle něj před výpadkem fungovala spolehlivě. ČEPS ve čtvrtek také spustil mimořádné kontroly klíčových elektrických vedení za využití termovize. Výsledky bude mít v řádu týdnů.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Kraje nedostanou od státu chybějící dvě miliardy korun na opravy silnic

Stát letos krajům neposkytne chybějící dvě miliardy korun na opravy silnic druhé a třetí třídy a mostů. Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) to potvrdil na jednání hejtmanům, kteří varují před odkladem desítek staveb po celé republice. Kraje tak budou muset sahat do jiných investic nebo projekty přesunout na příští rok, uvedla mluvčí Asociace krajů ČR a Zlínského kraje Soňa Ličková. Ministerstvo dopravy k tomu sdělilo, že stát přispívá každoročně krajům a Praze na dopravní projekty více než deseti miliardami korun.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Počet infarktů se snižuje. Klíčová je rychlá reakce okolí

Případů infarktů v posledních letech v Česku ubývá a snižuje se i procento těch, kteří je nepřežijí. Jiné kardiovaskulární diagnózy jsou naopak na vzestupu. Mezi nejčastější patří chronicky zvýšený tlak. Nemoci oběhové soustavy jsou v tuzemsku nejčastější příčinou úmrtí, zásadní je prvotní reakce laické veřejnosti. A pomáhají i přístupné defibrilátory, jejichž umístění lidé najdou v aplikaci Záchranka.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Jiří Brožek získá ve Varech jako první střihač Cenu prezidenta festivalu

Jiří Brožek je prvním střihačem v historii, který převezme Cenu prezidenta festivalu v Karlových Varech. O jejím udělení rozhodl ještě Jiří Bartoška, který v květnu zemřel. Sám Brožek pro festival vybral a uvedl jeden ze svých více než 130 filmů – Smrt krásných srnců. Za svou práci obdržel již devět Českých lvů.
před 7 hhodinami
Načítání...