Nabarvenou sochu maršála Koněva někdo částečně očistil. O akci Prahy 6 nešlo

Červeně politou sochu maršála Koněva v Praze 6 někdo očistil. Na památníku zůstaly jen zbytky barvy – zmizely i nápisy, které připomínaly, že sovětský vojevůdce nebyl jen osvoboditel z roku 1945, ale podílel se i na okupaci Československa v srpnu 1968. Proti opakovanému pomalování pomníku včera Rusko protestovalo diplomatickou nótou. Mluvčí Prahy 6 Ondřej Šrámek uvedl, že nešlo o akci městské části.

Částečně očištěná socha maršála Koněva
Zdroj: ČTK Autor: Filip Dušek

Policie byla k pomníku maršála Koněva přivolána v sobotu kolem jedné hodiny odpoledne. Při příjezdu hlídky bylo na místě několik osob, které památník čistily. Policisté zjistili jejich totožnost pro případ dalšího šetření. „Podle mých informací k žádnému protiprávnímu jednání nedošlo,“ řekl policejní mluvčí Jan Rybanský.

Mluvčí radnice Prahy 6 Ondřej Šrámek odmítl, že by očištění sochy maršála Koněva iniciovala radnice městské části. Podle něj šlo zřejmě o soukromou iniciativu. „Naše akce to určitě nebyla. Pan starosta (Ondřej Kolář) jasně řekl, že dokud se s ruskou ambasádou nezačne konstruktivně jednat o tom, kam tu sochu přesunout, tak tam ta barva zůstane,“ uvedl Šrámek.

Sochu maršála Ivana Koněva v Bubenči neznámý pachatel polil barvou a popsal v noci na čtvrtek. Policie případ prověřuje pro podezření ze spáchání trestného činu poškození cizí věci, za nějž pachateli hrozí až roční vězení.

Pomalování pomníku ostře odsoudilo ruské velvyslanectví v Praze. Označilo ho za barbarský čin a urážku památky vojáků Rudé armády, kteří padli při osvobozování Československa. Ruské ministerstvo zahraničí si kvůli tomu předvolalo chargé d'affaires českého velvyslanectví v Moskvě.

Podle mluvčí českého ministerstva zahraničí Zuzany Štíchové už se schůzka uskutečnila, bližší informace k obsahu setkání ale česká diplomacie nezveřejnila.

Koněv stál u krvavého potlačení maďarského povstání i u stavby berlínské zdi

Kolem Koněvovy sochy panuje kontroverze, v minulosti se objevila iniciativa žádající její odstranění. Pomník se dlouhodobě stává terčem vandalů, například loni v květnu jej někdo polil růžovou barvou.

Při loňském padesátém výročí invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa odhalila radnice Prahy 6 u sochy tabulku s doprovodným textem. Ten popisuje roli maršála Koněva v roce 1945, kdy osvobozoval Československo od nacistů, v roce 1956, kdy řídil potlačení maďarského povstání, i v roce 1961, kdy se jako velitel skupiny sovětských vojsk podílel na řešení berlínské krize výstavbou zdi. „V roce 1968 osobně zaštítil zpravodajský průzkum před vpádem vojsk Varšavské smlouvy do Československa,“ stojí také na desce.

Proti vysvětlující tabulce protestovali čeští komunisté, nelíbí se ani ruskému velvyslanectví.