Antisemitismus se v Česku odehrává on-line. Stát ale zůstává pro Židy bezpečný, tvrdí zpráva

Federace židovských obcí (FŽO) loni zaznamenala celkem 347 antisemitských incidentů, více než v minulých letech. Z nově zveřejněné výroční zprávy vyplývá, že nárůst protižidovských nálad je patrný zejména na internetu, avšak že antisemitské násilí a diskriminace zůstávají v Česku i nadále vzácné. Fyzické útoky eviduje federace dva, podle ní je však oběti často nenahlásí.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK Autor: René Volfík

Zatímco v roce 2009 zaznamenala Federace židovských obcí 28 antisemitských incidentů, v roce 2013 už jich bylo 169 a o dva roky později 221. Na internetu se podle ní dlouhodobě zvyšuje počet publikovaných antisemitských článků, příspěvků na sociálních sítích, anonymních komentářů a diskusních příspěvků.

„Antisemitské projevy nenávisti na internetu tvoří necelých 93 procent všech evidovaných incidentů,“ uvedla federace ke statistikám za loňský rok. Zmíněné příspěvky se podle ní tradičně objevují na webech extrémní pravice či na antiliberálních webech.

„Výraznou ideovou základnou pro antisemitské texty v České republice byly v roce 2018 také dezinformační platformy, často prokremelské, z nichž pochází přes 36 procent všech zaznamenaných incidentů,“ podotkla federace.

V internetových příspěvcích podle výroční zprávy obsahově dominovala lživá, vulgární nebo stereotypní tvrzení o Židech. „Velmi časté je šíření konspiračních teorií o mýtu světového židovstva, jeho kontroly nad médii, ekonomikou, vládami a dalšími veřejnými institucemi,“ upozornila federace. 

Výroční zpráva o projevech antisemitismu v ČR za rok 2018 12.85 MB

Česko zůstává v porovnání s jinými státy bezpečnou zemí 

Nejvíce incidentů zachytila federace v květnu 2018, kdy projevy antisemitismu souvisely s přesunem amerického velvyslanectví z Tel Avivu do Jeruzaléma a následnými nepokoji v Pásmu Gazy.

„Česká republika však i nadále zůstává pro židovskou komunitu, ve srovnání s jinými státy ve středoevropském regionu i v západní Evropě, bezpečnou zemí,“ konstatovala federace.

Násilné antisemitské incidenty podle ní jsou i nadále ojedinělé, loni se oba odehrály v Praze. V dubnu fyzicky napadl nový zaměstnavatel v hotelu svého zaměstnance a vulgárně ho urazil. V srpnu pak napadl taxikář cizince s jarmulkou, uvedla FŽO s tím, že jen necelých pět procent zaznamenaných projevů antisemitismu mířilo na konkrétní osobu a pouze 1,4 procenta útoků se odehrálo v osobní konfrontaci.

Dále federace zaznamenala tři případy znehodnocení židovského majetku antisemitskými nápisy či symboly a devět incidentů spadajících do kategorie vyhrožování, obtěžování nebo urážky konkrétního člověka kvůli jeho skutečnému či domnělému židovství.

Výhrůžný dopis plný antisemitských urážek obdrželo třeba Městské divadlo Zlín v souvislosti s hrou Furianti, která reagovala na dění kolem židovského hřbitova v Prostějově. FŽO připomněla také kauzu kontroverzních výroků někdejšího tajemníka hnutí SPD Jaroslava Staníka.

Podle zprávy ministerstva vnitra loni policie řešila patnáct trestných činů s antisemitským podtextem, o dvanáct méně než v roce 2017. FŽO ovšem upozornila, že většina obětí násilných činů incident raději nenahlásí.