Dotace Agrofertu stát posílal i přes četná varování. Úřady podle auditorů žádosti nedostatečně prověřovaly

16 minut
Reportéři ČT: Na Brusel!
Zdroj: ČT24

Nejenom otázkou, zda je premiér Andrej Babiš (ANO) ve vztahu k Agrofertu ve střetu zájmů, se zabývá návrh auditní zprávy, který v Česku vyvolal velký rozruch. Auditoři kritizovali hlavně české úřady kvůli tomu, že dostatečně neprověřily žádosti, nepřišly na napojení firem na Agrofert nebo třeba neověřily, zda jde dotace určená na inovaci opravdu na inovaci. Na některé problematické projekty se zaměřily Jana Neumannová a Adéla Paclíková z Reportérů ČT.

Na návrhy auditních zpráv, které dorazily do Česka, reagoval emotivně premiér Babiš, ale nejen on. Silná slova včetně těch o možných právních krocích zazněla také z úst ministra životního prostředí a místopředsedy ANO Richarda Brabce. A právě on figuruje i ve dvou z projektů, na které dostaly firmy Agrofertu dotace, ale podle auditorů jim byly přiznány chybně.

Lovochemie: Dobře známá inovace

V jednom případě jde o 50 milionů na výrobní linku pro společnost Lovochemie. Šlo o dotaci na inovaci, jenže podle návrhu auditní zprávy o inovaci nešlo, protože Lovochemie chtěla vyrábět produkt, který v té době již vyráběla společnost Duslo, která rovněž patřila Agrofertu.

„Vzhledem ke skutečnosti, že stejnou výrobní linku, jaká měla být předmětem inovací popsaných v projektové žádosti, v té době již vlastnila jiná společnost skupiny Agrofert a že tato linka již vyráběla produkty, jichž se měla týkat inovace popsaná v projektové žádosti, dospěli auditoři k názoru, že projekt nezavádí žádné inovace doložitelné existencí prototypu nebo vzorku produktu. Tudíž nebyla splněna vylučovací binární kritéria a projektová žádost měla být pro nezpůsobilost vyřazena z dalšího hodnocení,“ stojí v návrhu zprávy.

Mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka závěr auditu jednoznačně odmítl. „Takové produkty Duslo nevyrábělo, nevyrábí a nemá vhodnou technologii pro jejich výrobu ani vhodnou základní surovinu,“ tvrdí.

Podle agrárního analytika Petra Havla je ale v takových případech často obtížné rozpoznat, co je a co není inovace. „Zdánlivě malý detail inovací být může, na druhou stranu třeba rozsáhlá rekonstrukce závodu inovací být nemusí,“ shrnul.

V době, kdy Lovochemie o dotaci žádala, působil ve firmě Richard Brabec, nač neváhají upozornit zejména opoziční politici. „Byl předsedou dozorčí rady. Takže pokud by se dnes mediálně vyjadřoval ke zprávě, bude se vyjadřovat k pochybení společnosti, v jejíž orgánech v té době působil,“ upozorňuje senátor Lukáš Wagenknecht z Klubu pro liberální demokracii – Senátor 21.

Sám Brabec ale jakoukoli spojitost s projektem, který auditoři kritizovali, odmítl. „Dozorčí rada, což vyplývá ze stanov společnosti, projednává především hospodářské výsledky firmy, neschvaluje žádný konkrétní projekt a už vůbec nepřezkoumává jeho detaily,“ uvedl.

Wotan Forest: Dotace zastavena, faktury dodavateli nezaplaceny

Richarda Brabce – tentokrát v pozici ministra životního prostředí – se týká i další problematická dotace. Právě jeho ministerstvo podle auditorů dostatečně neprověřilo vlastnictví firmy Wotan Forest, která získala příslib šedesátimilionové dotace na nový kotel.

„Došlo k selhání ministerstva, které ověřovalo konečnou vlastnickou strukturu příjemce dotace, která byla vlastněna panem Babišem, on byl konečný vlastník. Úředníci v tom selhali,“ vyčetl z návrhu zprávy opoziční senátor Wagenknecht.

Auditoři pak konstatovali, že protože „nebyla dostatečně ověřena možnost střetů zájmů, (…) projekty jsou nezpůsobilé“. Wotan Forest přitom inkasoval již 40 milionů korun, ale pouze z českých státních zdrojů. Brusel je již neproplatí.

Richard Brabec však i v tomto případě odmítl, že by měl s problematickým vyhodnocením nároku firmy na dotaci co do činění. „Zeptejte se úředníků, protože úředníci hodnotí vlastnické vztahy. Já vycházím z toho,“ odkázal ministr na své podřízené.

Přiznání dotace firmě, která na ni podle návrhu auditní zprávy neměla nárok, a následné zastavení jejího proplácení ovšem v důsledku nedopadlo na samotný Wotan Forest. Firma, která mu kotel dodala, si stěžuje, že jakmile přestaly peníze Wotanu přicházet, přestal také ten platit.

Mluvčí Agrofertu zdůvodnil neproplacení části faktur tím, že dodavatel neplní své povinnosti. „Dodnes nesplnil všechny smluvní podmínky, tj. nesplnil řádně dílo,“ vzkázal Karel Hanzelka.

Štefan Smrekovský, jemuž patří firma, která kotel pro Wotan Forest postavila, ale tvrdí, že z jeho strany je vše v pořádku. „Pokud máme informace, je kotelna v provozu, funguje, sami se o ni starají. Byla zkolaudována v osmém měsíci minulého roku,“ řekl s tím, že přesto Wotan Forest dílo odmítl převzít. Obě firmy se nyní přou nejméně o 35 milionů korun. „Věřím, že se v budoucnosti soudní cestou domůžeme spravedlnosti,“ poznamenal Smrekovský.

Wotan Forest teď od státu už žádné peníze nedostává a totéž platí i o všech dalších firmách ze skupiny Agrofertu. České úřady dotace dlouho proplácely, přestože již bylo pozastaveno jejich konečné financování z Bruselu. Ale poté, co přišel návrh první auditní zprávy, se to změnilo. Ředitel Státního zemědělského intervenčního fondu Martin Šebestyán minulý týden oznámil, že „z důvodů předběžné opatrnosti SZIF nebude dále proplácet projekty podnikům skupiny Agrofert, které jsou schválené po dni 9. 2. 2017“.

Babiš hovoří o nekompetentnosti, Komise své lidi hájí

Samotná zpráva – respektive dvě zprávy, z nichž první unikla na veřejnost, zatímco od druhé převzaly české úřady jen jednu kopii a zůstala neveřejná – sice poukazovala i na jiné problémy s dotacemi pro firmy z holdingu Agrofert, ale hlavní sdělení je zřejmé: Andrej Babiš podle auditorů dostatečně nepřerušil své napojení na Agrofert a je stále ve střetu zájmů. 

Sám vůči auditorům i jejich závěrům opakovaně vystoupil. V Poslanecké sněmovně hovořil o údajném útoku na zájmy Česka, později zase avizoval, že chce s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem promluvit o tom, „jak je možné, že má tak nekompetentní auditory, protože jejich chování bylo skandální“.

Vedení Komise se ale svých lidí zastalo. „Co se týká auditorů, jde o profesionály, kteří se snaží svou práci vykonávat objektivně a s respektem k předpisům Evropské komise i k mezinárodním auditorským standardům. Jejich cílem je hájit zájmy daňových poplatníků – včetně těch českých,“ vzkázal Babišovi místopředseda Evropské komise Valdis Dombrovskis.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Těžba kontaminované zeminy u Hustopečí není podle inspekce možná

Těžba kontaminované zeminy v místě únorové havárie cisternového vlaku s toxickým benzenem u Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku není podle nových analýz v současné době účelná a možná. Benzen se ze zeminy odpařuje příliš rychle a může ohrozit zdraví i životy zasahujících zaměstnanců, uvedl ředitel České inspekce životního prostředí (ČIŽP) Petr Bejček.
před 47 mminutami

Herní kavárny mají plno a přidávají stoly. Zájem o deskovky roste

Zájem o deskové hry v posledních letech výrazně roste a po celé České republice se zakládá také čím dál více herních kaváren. Lidé objevili jejich kouzlo během pandemie a trend pokračuje dodnes. České televizi potvrdily rostoucí poptávku oslovené herní kavárny. Některé už proto musely rozšířit své prostory. Kromě běžného hraní nabízejí pravidelným návštěvníkům také turnaje a tematické akce.
před 2 hhodinami

Reforma dávek počítá se zmrazením životního minima uprchlíků z Ukrajiny

Uprchlíkům z Ukrajiny by se nejspíš do budoucna už neměla zvyšovat podpora na živobytí v humanitární dávce, jejich životní minimum by se totiž mělo zmrazit. Počítá s tím doprovodný zákon k reformě sociálních dávek. Normu v brzké době projedná Senát. V Česku má dočasnou ochranu zhruba čtyři sta tisíc lidí z Ukrajiny. Podle údajů resortu práce dostaly letos v lednu uprchlické domácnosti 52 600 humanitárních dávek za 784,4 milionu korun.
před 4 hhodinami

Lidé hazardují přecházením kolejí

S přecházením přes koleje na zakázaných úsecích se setkávají strojvůdci dennodenně. Jen za poslední týdny zachytily kamery v obcích nebo ve vlacích desítky případů. Za takový hazard hrozí pokuta až deset tisíc korun. Správa železnic přitom ročně do zabezpečení kolejiště investuje miliardy.
před 7 hhodinami

Hrady a zámky se zaměří na zdobení kraslic i původní odkaz Velikonoc

Některé hrady a zámky ve svém programu zohledňují Velikonoce. Třeba Karlštejn poprvé zve děti na velikonoční dílničky. A zatímco Konopiště sází na původní význam svátků, Žďár nad Sázavou na téma znovuzrození a Valtice podpoří skláře. Kromě velikonočních akcí hrady a zámky odhalují také novinky pro celou sezonu. Některé památky se plně otevřou návštěvníkům v sobotu 5. dubna, někde už sezona začala.
před 7 hhodinami

Trumpova cla dopadnou na české skláře či technologické firmy

Syntetické krystaly či sklo. České firmy, pro které je americký trh velkým odbytištěm, se obávají v důsledku ohlášených cel prezidenta USA Donalda Trumpa ztráty příjmů. Oproti tomu se ulevilo třeba tuzemským výrobcům léčiv – ta jsou z tarifů vyňata. Podle Svazu průmyslu a dopravy je nyní hlavně potřeba jednat o snížení tarifů tak, aby se předešlo dramatickému dopadu na celou ekonomiku.
před 8 hhodinami

Snímek Brácha upozorňuje na šikanu na školách

Závažným společenským tématem nejen na školách zůstává šikana. Podle dat školní inspekce se minimálně jedním případem ponižování a deptání za poslední tři roky zabývalo 57 procent základních a 63 procent středních škol. Na problém upozorňuje také nový film Brácha, který ukazuje, jak vztahy mezi náctiletými mohou skončit tragédií.
před 9 hhodinami

Z disidentky agentkou Moskvy. Sudlianková v Česku řídila ruské dezinformace

Nově sankcionovaná běloruská novinářka Natalia Sudlianková byla v Česku dlouho vnímána jako disidentka, jeden ze zlomů ale přišel v době nelegální anexe ukrajinského Krymu Ruskem. Podle Bezpečnostní informační služby (BIS) v tuzemsku řadu let skrytě a vědomě pracovala pro ruskou vojenskou zpravodajskou službu GRU. V Česku žije s rodinou, která tu může zůstat.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami
Načítání...