Jakl uvedl, že čelil dalšímu napadení, podruhé během týdne. Policie o incidentu neví

Člen Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) a někdejší tajemník bývalého prezidenta Václava Klause Ladislav Jakl tvrdí, že byl znovu fyzicky napaden. Sdělil to v pátek ČTK. Jde o druhý případ během jednoho týdne. Prvnímu útoku čelil v sobotu večer v pražském metru. Policie o incidentu, který se podle Parlamentních listů stal ve Zlíně, neví.

Ladislav Jakl
Zdroj: isifa/LN Autor: Wellner Pavel

Incident se podle Jakla stal ve středu při snídani v hotelu. „Dostal jsem zezadu ránu do zad za doprovodu urážek,“ sdělil Jakl. Útočník mu prý řekl, že ho úmyslně udeřil do místa, které ho bolí po sobotním prvním útoku. „Zrovna mi dali v nemocnici injekce, velmi to pomohlo,“ dodal Jakl.

Podle Parlamentních listů byl Jakl napaden ve Zlíně, kde byl spolu s dalšími členy RRTV na filmovém festivalu. Policie ale informaci o žádném napadení nemá. „V rámci zlínského filmového festivalu neevidujeme žádné napadení ani narušení veřejného pořádku,“ řekla krajská policejní mluvčí Lenka Javorková.

Záležitost se v pátek dostala i na jednání Poslanecké sněmovny, která už v úterý v usnesení odsoudila vyvolávání nenávisti k lidem na základě jejich politického názoru. Předseda SPD Tomio Okamura v pátek řekl, že takovým politickým terorismem proti odpůrcům se v Německu chopili moci nacisté, je podle něho ohrožena demokracie.

K Okamurově námětu, aby se poslanci k tématu příští týden vrátili, se připojil šéf poslanců KSČM Pavel Kováčik, jenž poukazoval na zostřující se netoleranci ve společnosti.

Jakl byl poprvé napaden v sobotu večer ve voze pražského metra. „Seděl jsem na sedadle a najednou kdosi nade mnou zvolal: Ty jseš Jakl, ten lídr SPD. A začal mě mlátit do hlavy a ramene. Pak mě strhl na zem a na zastávce hned utekl,“ popsal serveru Echo24 Jakl. Z incidentu vyvázl s potlučením.

Podle dřívějšího vyjádření exprezidenta Klause, kterému dělal Jakl tajemníka, šlo o politicky motivovaný čin s mimořádnou společenskou závažností. Policie útok prošetřuje. Identitu útočníka kriminalisté neznají, v pátek požádali případné svědky napadení, aby se jí přihlásili.

Neúspěšná kandidatura za SPD 

Jakl v loňských senátních volbách kandidoval v Praze 2 za SPD, ale neuspěl. Letos ho parlament zvolil za člena Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. V roce 2012 se například pokusil kandidovat na prezidenta republiky za Stranu svobodných občanů, nenasbíral ale dostatek podpisů.

Napadení politiků není v Česku ojedinělé. Například před měsícem zaútočili dva muži na poslance TOP 09 Dominika Feriho při ochutnávce vín v Boršicích na Uherskohradišťsku. Dvaadvacetiletý opoziční politik byl po napadení převezen s řeznou ranou na zádech do nemocnice.

Loni v lednu ukrajinská přívrženkyně hnutí Femen přiběhla polonahá a s hanlivým nápisem na těle k prezidentovi Miloši Zemanovi ve volební místnosti v pražských Lužinách. Žena dostala ve zkráceném řízením podmínku a byla vyhoštěna.