Sucho mění péči o stromy: sázejí se odolnější druhy, města kupují zavlažovací vaky

Dlouhodobé sucho v Česku ničí většinu stromů ve městech i podél cest. Kvůli tomu se mění péče o dřeviny, zejména zavlažování. Sázejí se také jiné druhy, třeba odolnější akáty mohou nahradit tradiční lípy. Čeští vědci získali na záchranu stromů evropský grant 60 milionů korun.

Video Události
video

Události: Záchrana stromů před suchem

Zdroj: ČT24

Na výkyvy počasí reagují citlivě například břízy. Někde jsou teď jejich vysušené vrcholky vidět na první pohled a podle arboristy Jaroslava Kolaříka takové stromy do pěti let uschnou úplně.

„Začínají reagovat dřeviny, které mají hluboký kořenový systém a jsou závislé na hladině spodní vody – takže třeba borovice a modříny. Rovná se to téměř ekologické katastrofě,“ říká Kolařík. 

I proto se už teď chystá Česko na hromadné sázení stromů, které je plánované na podzim. Pravidlo čím víc stromů, tím lépe, ale neplatí. „Není to o počtu, ale prostoru pro stromy. Nemůžeme sázet stromy co metr kus,“ vysvětluje Kolařík.

Odolnější druhy a větší pestrost

Řešením není jen výsadba nových stromů, velmi důležitá je také následná péče, která by měla trvat nejméně tři roky. Zahrnuje zavlažování i ochranu proti škůdcům. Hledají se proto nové technologie a postupy, mezi účinné patří například závlahové vaky, které si v poslední době pořídila řada měst.

„Mají výhodu v tom, že voda, která se do nich jednorázově naleje, se postupně uvolňuje několik hodin. Vyprázdnění vaku trvá kolem devíti hodin, což přes den stačí,“ říká odborný asistent z katedry ekologie lesa České zemědělské univerzity Vladimír Janeček.

Vedra zřejmě změní i skladbu stromů, sázet se budou odolnější druhy dřevin. „Výběr z domácích druhů je menší. Občas se začínají objevovat druhy jako platany nebo katalpy. Snažíme se z aleje, která byla jednodruhová, udělat vícedruhovou,“ popisuje Janeček.

V Ostravě omezují sekání trávy

V Ostravě se zase snaží vrátit život zeleni. Na devíti místech přestali s pravidelným sekáním a část parků se promění v luční trávníky. „Bude se příroda nechávat, co umí, a snad nám to trošku pomůže udržet vláhu v půdě,“ říká místostarosta městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz Rostislav Řeha (Piráti). 

O nových strategiích se teď města stále častěji radí s vědci a ekology. Přehled o stavu dřevin napříč republikou lze získat například z databáze Stromy pod kontrolou.