Normální je nesekat. Ostrava nechá trávu růst, aby se v ní usadil život, navíc zeleň ochladí ulice

V centrálním městském obvodu Moravská Ostrava a Přívoz letos vzniknou luční trávníky. Obvod omezí sečení trávy na dvakrát ročně, aby podpořil biodiverzitu rostlin a živočichů. Podle odborníků v přírodě výrazně ubývá hmyzu i některých druhů rostlin. Navíc místa s přirozenou skladbou zeleně mohou hmyzu poskytnout dostatek potravy a úkrytů.

„Z našeho okolí pomalu mizí různé druhy rostlin a hmyzu. Přispívá k tomu také městský způsob udržování zelených ploch, který představuje šestkrát do roka velmi nakrátko posekaný trávník,“ řekla mluvčí radnice v Moravské Ostravě a Přívozu Ludmila Kadrnková. 

U naší veřejnosti přetrvává stereotypní nahlížení na městskou zeleň, a to v podstatě jen jako na něco, co má plnit estetickou funkci. Omezit počet sečí v městské zeleni považuji za rozumný krok.
Tomáš Kuras
Katedra ekologie a životního prostředí Přírodovědecké fakulty UP v Olomouci

Na problém poukazují i odborníci, podle kterých výrazně ubývá hmyzu a následkem toho mizí i hmyzožraví ptáci a další zvířata. Na problém upozorňuje například ostravská zoologická zahrada nebo odborníci z Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. 

„Je dobré si uvědomit, že nižší počet opylovačů vede například k nižší úrodě ovoce v příměstských zahradách, kde se jednoduše početnější hmyz vyplatí. Hmyz a bezobratlí mají také velmi důležitou funkci rozkladačů. Bez jejich pomoci by se nám netvořila úrodná půda a hromadil by se opad rostlin,“ upozornil Tomáš Kuras z olomoucké přírodovědecké fakulty. 

Luční trávníky budou hlavně v parcích

„Letos chceme vytvořit na zkoušku menší oblasti, jakési louky, kde trávu sesečeme nakrátko jen dvakrát do roka a budeme sledovat, které druhy rostlin, brouků a motýlů se k nám postupně vracejí,“ řekl místostarosta Rostislav Řeha (Piráti).

Luční trávníky by podle vedení městského obvodu měly vzniknout hlavně v parcích. Tři plochy budou například v Komenského sadech, další v parku Milady Horákové nebo v okolí nádraží Ostrava střed. Dohromady je vyhrazeno celkem třináct míst. 

obrázek
Zdroj: ČT24

Nezapomíná se na alergiky?

Luční trávníky budou podle vedení radnice označeny informačními cedulemi a bude jasně patrný přechod mezi částí louky a zbylou zelení. Nicméně vzniklé louky by měly být průchozí, jen tam bude vyšší porost než v ostatních částech parku.

„Vnímáme i případné obavy alergiků, aby jim vyšší porost s mnoha květinami třeba nepřitížil. Ve skutečnosti však alergiky mnohem více trápí nakrátko sekaný trávník, který je častým zdrojem roztočů a hub,“ doplnil Řeha. 

Golfový trávník ovlivňuje i klima

Podle odborníků je pro lidi z velkých měst mnohem důležitější klima než počet rostlin a hmyzu na zelených plochách. Městské klima je odlišné zejména z hlediska ročního teplotního chodu, teplotních extrémů nebo srážek. Budovy, silnice, chodníky nebo parkoviště v horkých letních dnech fungují jako akumulátory tepla.

Pobyt ve městě bývá v létě někdy až nesnesitelný a podobně to vypadá i v noci, kdy teplo pozvolna vyzařuje do prostředí. Takových nocí bývá podstatně více právě spíše v městských aglomeracích než na venkově nebo na horách.  

„Veškerá zeleň funguje jako přirozená klimatizační jednotka. Zeleň stabilizuje městské klima, tedy nedochází k extrémním teplotním výkyvům. Trávníky, stejně jako dřeviny, zvyšují vlhkost vzduchu, ten se pak příjemněji dýchá,“ doplnil Kuras s tím, že takto trávníky nemohou fungovat, pokud jsou nižšího vzrůstu nebo jsou úplně suché. 

Sečení trávníků dvakrát do roka zavádí radnice v Moravské Ostravě a Přívozu zatím jenom na zkoušku. Na konci roku chce tento experiment vyhodnotit, a pokud se osvědčí, mohlo by se omezování sečení trávníků stát pravidlem.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Soud vyhověl odvolání psychiatra Cimického

Případem psychiatra Jana Cimického viněného ze znásilnění a vydírání se bude muset znovu zabývat obvodní soud. Odvolací senát v úterý vyhověl Cimického odvolání proti předchozímu verdiktu. Sedmasedmdesátiletý lékař a spisovatel obžalobu dlouhodobě odmítá, úterního jednání se nezúčastnil.
14:53Aktualizovánopřed 35 mminutami

Nové proměnné značky na D3 umožní jízdu až 150kilometrovou rychlostí

Proměnné dopravní značky, které umožní zvýšení rychlostního limitu na dálnici D3 mezi Táborem a Českými Budějovicemi na 150 kilometrů za hodinu, dodá státu za 54,4 milionu korun sdružení firem Mobility and Intelligence a Značky Morava. Výběrové řízení, které vypsalo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), vyhrálo s nejkratší nabídnutou dobou realizace v délce osmdesát dní, oznámil generální ředitel ŘSD Radek Mátl. Řidiči by poprvé mohli jezdit zvýšenou rychlostí během letních prázdnin.
před 1 hhodinou

Den před osvobozením zavraždili nacisté na Slovácku dvacet lidí

Konec druhé světové války přinesl, kromě radosti z blížícího se vítězství, i řadu tragédií, které stály stovky lidských životů. Jedna z nich se odehrála před 80 lety, 29. dubna 1945, poblíž obce Salaš na Uherskohradišťsku. Nacisté a jejich pomocníci z řad takzvaných vlasovců povraždili dvacet lidí. Všichni zemřeli pouhý den před příchodem Rumunů, kteří obec osvobodili.
před 1 hhodinou

Po dvou dekádách příprav začala miliardová stavba Černé kostky

V Ostravě začala stavba Černé kostky – Centra digitalizace, vědy a inovací. Projekt za 2,6 miliardy korun má být hotov v roce 2027. Stavba, jejíž příprava začala před víc než dvaceti lety, má být symbolem proměny Moravskoslezského kraje. Devítipatrová budova se dvěma podzemními podlažími patří k největším krajským investicím a je financována s pomocí programu Spravedlivá transformace. Bude sídlem Moravskoslezské vědecké knihovny.
11:54Aktualizovánopřed 2 hhodinami

ÚS odmítl stížnost Stačilo! na liberecké krajské volby

Koalice Stačilo! nedosáhla přepočtu všech hlasů v loňských krajských volbách v Libereckém kraji. Získala 4,99 procenta hlasů, v zastupitelstvu tedy není. Na základě úspěšné první ústavní stížnosti liberecký soud na přelomu roku přepočítal hlasy v pěti okrscích, zjistil několik pochybení, ani to však koalici nepomohlo. Druhou stížnost nyní Ústavní soud (ÚS) odmítl a usnesení zpřístupnil ve své databázi.
před 6 hhodinami

Protipovodňová opatření v Brně nabírají další zpoždění

Dělníci v Brně dokončují první etapu protipovodňových opatření na řece Svratce. Upravují břehy i dno koryta řeky. Stavba je zdražila asi o tři sta milionů, nakonec vyjde na 1,5 miliardy korun. Termín dokončení se několikrát odkládal a nestihne se ani dubnový. Hotovo zřejmě bude až v průběhu června. Práce se protáhly i kvůli loňským zářijovým povodním.
před 7 hhodinami

Demolice vyhořelého bazénu v Českém Krumlově začne v létě

Demolice bazénu v Českém Krumlově po požáru, který tam neúmyslně způsobil údržbář, jenž se loni v září snažil zlikvidovat hnízdo sršní, začne v červnu. Město za dva týdny vybere firmu, která starou plovárnu rozebere. Radnice chce na jejím místě postavit nové aquacentrum za více než půl miliardy korun.
před 10 hhodinami

Rostou investice do energeticky úsporných projektů

V Česku rostou investice do energeticky úsporných projektů, loni se jich dokončilo rekordní množství celkem za téměř tři miliardy korun. Na taková opatření navíc objednavatel obvykle nemusí vynaložit žádné finance, protože vše splácí z dosažených úspor. Například ve Středočeském kraji má takzvaný EPC projekt v příštích deseti letech na energiích ušetřit skoro půl miliardy. Součástí úsporných opatření v kraji jsou třeba výměny zdrojů tepla, rozvodů nebo zateplení.
před 11 hhodinami
Načítání...