Nikdy neodstoupím, nech si to všichni zapamatují! ... a další výroky roku 2018

Další kauzy premiéra Andreje Babiše, tradiční bonmoty prezidenta Miloše Zemana, několik odhalení opsaných vysokoškolských prací, potíže se stavbou dálnic i jejich zimní údržbou, prezidentské i komunální a senátní volby. I takový byl v Česku rok 2018 – připomeňte si ho ve výběru některých výrazných výroků.

Poslední vítězství

„Toto je moje poslední politické vítězství. A za ním už nebude žádná politická porážka.“ „Nemusíme se obávat toho, co nám přinese budoucnost. Budoucnost je na pět let naše.“ 

MILOŠ ZEMAN, prezident České republiky, byl v lednu znovu zvolen hlavou státu, když v druhém kole těsně porazil bývalého předsedu Akademie věd Jiřího Drahoše. Zeman získal 51,4 procenta a Drahoš 48,6 procenta hlasů.

obrázek
Zdroj: ČT24

Energie nemůže zmizet

„Nezvítězili jsme, ale neprohráli jsme. Já jsem hrozně rád za tu obrovskou vlnu energie, která se vzedmula v souvislosti s prezidentskými volbami, a víte, energie nemůže zmizet. Já jsem přesvědčen, že tahle energie nezmizí, že tady zůstane. Já vám slibuji, že tuto energii a naději ponesu dále, neodcházím z veřejného života.“

JIŘÍ DRAHOŠ, neúspěšný kandidát na prezidenta, takto reagoval na výsledky prezidentských voleb. O pár týdnů později oznámil kandidaturu do Senátu, do nějž byl v říjnu zvolen už v prvním kole, když získal 53 procent hlasů.

obrázek
Zdroj: ČT24

Zpovykaní Pražané

„Myslím, že Pražané jsou trochu zpovykaní s dopravou, protože když jsem v zahraničí a čekám deset minut v zácpě, tak v Praze už by bylo povstání a skandál.“

ADRIANA KRNÁČOVÁ, tehdejší primátorka Prahy za ANO, prohlásila, že česká metropole nemá ve srovnání se zahraničními městy velké problémy s dopravou. Řekla to poté, co se zřítila lávka v Troji, kvůli havarijnímu stavu byl uzavřen Libeňský most, výstupy ze čtyř stanic metra i jedna tramvajová trať. Následující den po rozhovoru začala oprava Husitské ulice na Žižkově a doprava v části Prahy zcela zkolabovala.

obrázek
Zdroj: ČT24

Osm let poctivé práce

„Je mi to líto, když člověk osm let něco dělá a myslím si, že poctivě. Vybudovali jsme systém, který nemá v Evropě ani ve světě obdoby z hlediska jeho výkonnosti.“

JIŘÍ ZÍKA, odvolaný ředitel Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání (Cermat), komentoval svůj odchod z funkce. Podle ministra školství udělalo centrum letos chybu jak v přijímacích zkouškách na střední školy, tak i v maturitním testu z češtiny. V otázkách totiž byly možné dvě správné odpovědi místo avizované jedné.

obrázek
Zdroj: ČT24

Drží, mají to rády

„Testuji české ženy a dívky a musím s potěšením konstatovat, že jsou netknuty hnutím Me Too. Drží, mají to rády. Vždycky začnu tím, že je jemně pohladím, a zeptám se, jestli náhodou nejsou jako ty blbé Američanky. A nejsou. Akorát jsem už u sedmnáctek a bojím se, aby to nešlo dál. Pětadvacítkám říkám: Jste krásná, ale škoda, že jste pro mě stará.“

JAROSLAV KUBERA (ODS), předseda Senátu, okomentoval kampaň Me Too poukazující na sexuální obtěžování. Čtyři dny po uvedeném výroku oslavil s manželkou Věrou 50. výročí svatby a slavnostně obnovili svůj manželský slib.

obrázek
Zdroj: ČT24

Ondráček se zalekl lynče

„Vážení kolegové z pravé části politického spektra – já vás nazývám demokratická žumpo. Chtěl bych vám říct, nebuďte tak namyšlení. Kdyby šlo o těch pár desítek a stovek lidí, tak se vám vysměji. (…) Vámi podporovaný dav se chystal si na mě někde počkat a lynčovat mě.“

ZDENĚK ONDRÁČEK, poslanec KSČM, těsně před hlasováním o svém odvolání z funkce předsedy komise pro kontrolu činnosti Generální inspekce bezpečnostních sborů raději odstoupil. Ondráček byl kritizován za to, že se za komunismu podílel na násilném potlačování demonstrací proti režimu. Kvůli jeho jmenování opakovaně protestovaly desetitisíce lidí po celém Česku a petice proti Ondráčkovi nasbírala téměř 40 tisíc podpisů. Ondráček ale odchod zdůvodnil obavou o svou bezpečnost.

obrázek
Zdroj: ČT24

„Já jsem v lednu 1989 při Palachově týdnu chodil na Václavské náměstí, a ten den, kdy nás sevřeli s pohotovostním plukem seshora od koně a zespoda, jsem patřil mezi ty, kteří dostali strach. A protože jsme dostali strach, tak jsme chtěli utéct. (…) Pendreky jste ty lidi mezi osmnácti a třiceti lety, kteří prchali, mlátili po zádech! Ne že jste něčemu bránili. Vy jste je lynčovali! Tak když vy sám mluvíte o své obavě z lynče, tak važte slova a vzpomeňte na to, co v roce 1989 probíhalo.“

MIROSLAV KALOUSEK, poslanec TOP 09, kritizoval Ondráčka za jeho slova o strachu z lynčování, jimiž komunistický poslanec a bývalý člen pohotovostního pluku zdůvodňoval svou rezignaci.

obrázek
Zdroj: ČT24

„Na rozdíl od komunistů se domnívám, že když o mně řekne někdo, že jsem demokrat, tak to není nadávka. Všimněte si, oni uplivují to slovo – ‚takzvané demokratické‘. My jsme žádné demonstrace neorganizovali. Já vím, že pro vás je to divné, že vy tomu nerozumíte, že se občané svolají sami, sejdou se a vyjádří svůj svobodný názor.“

ZBYNĚK STANJURA, poslanec ODS, se podivil nad tím, s jakým pohrdáním mluví Ondráček o demokracii a občanech, kteří proti němu protestovali.  

Opisování stálo místo dva ministry

„Asi jsem se v některých místech dopustila chyby, zapomněla citaci nebo něco podobného. Důležitý je výzkum, který je naprosto originální a nezpochybnil ho vůbec nikdo.“

TAŤÁNA MALÁ (ANO), poslankyně a 13 dnů také ministryně spravedlnosti, vysvětlovala pochybnosti o své diplomové práci na téma Mikroklimatické podmínky v chovu králíků. Podle Mendelovy univerzity však Malá opsala 11 stran z textu studentky Zity Pavlišové, která téma zpracovala o dva roky dříve.

obrázek
Zdroj: ČT24

„My jsme přesvědčeni o tom, že nepodváděla. Samozřejmě pokud nějaký student nebo dva studenti řeší, kolik průměrný český králík vyloučí trusu za den, tak asi je to stejné.“

ANDREJ BABIŠ (ANO), premiér a předseda hnutí ANO, obhajoval ministryni Malou a její diplomovou práci. Nakonec však ustoupil a Malou odvolal. Opozice a veřejnost kritizovala totiž nejen samotné opisování, které se nakonec prokázalo i u její druhé vysokoškolské práce, ale především její nedostatečnou kvalifikaci pro vedení resortu spravedlnosti. Plagiátorská aféra vzápětí stála místo i ministra práce a sociálních věcí Petra Krčála (ČSSD), který opsal část své bakalářky o volném čase dospělých.

„Měl jsem přísného vedoucího a ten mě za můj přístup pochválil. Věřím jeho posudku. (…)  Pracoval jsem na své práci dlouho a čerpal jsem v ní hlavně ze svých zkušeností.“ 

PETR KRČÁL (ČSSD), dvacet dnů ministr práce a sociálních věcí, vysvětloval pochybnosti o své bakalářské práci na téma Mládež a volný čas, kterou obhájil v roce 2007 na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně. Text se z velké části shodoval s o rok starší prací jiného studenta. Analýza odhalila nejméně 25 stran z většiny přepsaného textu nebo textu, který se liší jenom v jednotlivých slovech. Krčál na post ministra rezignoval po dvaceti dnech.

obrázek
Zdroj: ČT24

Stavební boom podle Ťoka

„Když někdo říká, že se nestaví a že jsou to sliby, které se neplní, tak chci vzkázat, že to není pravda.“

DAN ŤOK, ministr dopravy za ANO, odmítl kritiku, že se nové dálnice v Česku staví pomalu. Podle něj se za jeho působení výstavba urychlila. Podle zjištění Nejvyššího kontrolního úřadu je však tempo výstavby nejpomalejší v historii. V roce 2018 ministr Ťok otevřel jeden úsek dálnice (D7 u Postoloprt) o délce 3,7 kilometru.

Ministr dopravy Dan Ťok (uprostřed), hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček a ředitel ŘSD Jan Kroupa v srpnu otevřeli úsek dálnice D7 mezi Postoloprty a Bitozevsí
Zdroj: Ondřej Hájek/ČTK

Nikdy!

„Můj otec lže, chci vypovídat o svém únosu, přeji si být v kontaktu s policií.“

ANDREJ BABIŠ junior, syn premiéra Andreje Babiše, o své cestě na Ruskem okupovaný Krym. Zatímco premiér tvrdí, že tam syn byl „na výletě“, junior mluví o únosu, který si podle něj přál jeho otec. Oba jsou totiž stíháni v dotační kauze Čapí hnízdo. Premiér označil komunikaci svého syna s novináři za „zneužívání nemocného člověka“ a uvedl, že jeho syn trpí schizofrenií a na Krymu byl dobrovolně.

Andrej Babiš
Zdroj: ČT24

„Nikdy neodstoupím, nikdy! Nech si to všichni zapamatují, nikdy!“

ANDREJ BABIŠ, premiér a předseda hnutí ANO, odmítl vyslyšet výzvu všech šesti opozičních stran i Senátu, aby rezignoval na premiérský post kvůli kauze Čapí hnízdo a podezření na únos jeho syna na Ruskem okupovaný Krym. Premiér ustál i následné hlasování o nedůvěře jeho kabinetu. Podle něj byl celý případ „připravenou kampaní“. Za Babišovu demisi poté opakovaně protestovaly tisíce lidí.

Demonstrace proti premiérovi Andreji Babišovi 17. listopadu 2018 na Staroměstském náměstí v Praze
Zdroj: Kateřina Šulová/ČTK

Mrtvá mamba se našla živá

„Není pravděpodobné, že by plaz s ohledem na nízké venkovní teploty unikl ven. Předpokládám, že je stále v domě. Jestli tam mamba je, tak je na 90 procent mrtvá.“

TOMÁŠ BUBLÍK, herpetolog, uklidňoval veřejnost během pátrání po smrtelně jedovaté mambě zelené, která uprchla z domu v pražských Hlubočepech. Po několikadenním hledání se mamba našla a ukázalo se, že nebyla ani v domě, ani mrtvá – hada našli živého na stromě v nedaleké zahrádkářské osadě.

Mamba zelená utekla z bytu v pražských Hlubočepích
Zdroj: Policie ČR

Kandidát z popelnice

„Já jsem se tady trochu začetl. Ale hlavně tady na vás čekám. Chtěl bych vám poděkovat za to, že třídíte odpad. Taky bych vás chtěl upozornit na to, že podle našeho volebního programu nebudou muset senioři platit za popelnice.“

OLIVER POSPÍŠIL, kandidát ČSSD na primátora Brna, promlouval přímo z popelnice k seniorce, která mu na hlavu právě vysypala obsah koše. Kampaň před říjnovými komunálními volbami přinesla řadu úsměvných či bizarních momentů, ten s kandidátem z kontejneru se ale proslavil i daleko za hranicemi Brna.

Kampaň Olivera Pospíšila (ČSSD), kandidáta na primátora Brna
Zdroj: ČSSD

Bydlení na mostě

„Když jsem s přáteli přemýšlel o tom, jak by Libeňský most měl vypadat, k čemu vlastně slouží a co to je, byl jsem rád, že jeden z mých přátel přišel s tím, že zná pana architekta Pizingera, který před lety snil o projektu obytného mostu.“

PETR STUCHLÍK, podnikatel a kandidát na primátora Prahy za hnutí ANO, přišel před volbami s nápadem, jak obnovit chátrající Libeňský most. Podle návrhu by uvnitř proudila doprava, na mostě by byl park a také dům s byty – dole městskými pro učitele a hasiče, v horních patrech pak měly být byty luxusní.

Vize nové podoby Libeňského mostu od architekta Jaromíra Pizingera, kterou představil Petr Stuchlík
Zdroj: novylibenak.cz

„Proč se staví mosty jen pro dopravu, proč se na nich nemůže žít? Když jsem se dozvěděl, že se má Libeňský most zbourat, chtěl jsem nabídnout alternativu a můj sen, že bych bydlel nad vodou. Proč by se na mostech nedalo také žít?“

JAROMÍR PIZINGER, architekt, vysvětloval nápad na přestavbu Libeňského mostu. Sám však upozornil, že se nejedná o projekt, ale pouze o vizi. Architekti, urbanisté i pražští politici se nápadu vysmáli a označili ho za utopický.

Sníh v prosinci bohužel přišel

„Poslední termín byl, že stavbu opustí ke konci listopadu. Bohužel to nesplnili. Měli to prodlouženo do 16. prosince. Doufali jsme, že kalamitní sníh nepřijde. Bohužel přišel.“

DAN ŤOK, ministr dopravy za ANO, komentoval dění na modernizovaném úseku dálnice D1 u Humpolce. Po vydatném sněžení tam v polovině prosince uvízly desítky řidičů až na 14 hodin. Podle ministra za to mohlo česko-italsko-kazašské sdružení firem, které nestihlo práce před zimou včas dokončit. Smlouvu s firmou už stát vypověděl, na jaře za ni bude hledat náhradu. Opoziční politici se podivili nad tím, že ministerstvo nepředpokládalo, že v nejvýše položeném úseku celé dálnice D1 může v prosinci sněžit.

Kalamita na dálnici D1
Zdroj: ČT24