Praha je ve středovýchodní Evropě druhé nejlepší město pro život. Prim si drží Vídeň

Praha je druhým nejlepším městem pro život a podnikání v regionu střední a jihovýchodní Evropy. Nejlepší je (jako již tradičně) Vídeň. Ve stovce vybraných světových měst skončila rakouská metropole na pátém místě, Praha je v globálním žebříčku třiadvacátá. Vyplývá to ze studie mezinárodní poradenské společnosti Arcadis. 

Jednotlivá města byla hodnocena podle kvality života obyvatel, úrovně podnikatelského prostředí a dlouhodobě udržitelného rozvoje.

„Praha je v aktuálním žebříčku Arcadis Sustainable Cities Index hodnocena jako takzvaný vyrovnaný inovátor. V kvalitě života obyvatel a úrovni podnikatelského prostředí se celosvětově umístila velmi vysoko,“ uvedla Lenka Matějíčková z české pobočky Arcadis.

„Index oceňuje například dostupnost a kvalitu zdravotní péče, bezpečnost, rozvoj turismu, řadu příležitostí k podnikání a širokou nabídku pracovních míst,“ dodala. 

V případě trvale udržitelného rozvoje podle Matějíčkové studie dobře hodnotí vodní hospodářství a zeleň ve městě. Naopak prostor pro zlepšení je v dopravě, geografickém i virtuálním propojení města a ve zlepšení odpadového hospodářství.

Co zlepšit? Emise, dopravu a nakládání s vodou

„Přední místo Praze ve středoevropském srovnání zajišťuje množství zeleně, dostupnost a kvalita zdravotní péče a vyváženost pracovního a osobního života. Praha je pro návštěvníky velmi atraktivní a sama turismus maximálně podporuje. Index poukazuje na nutnost omezit emise oxidu uhličitého, podpořit alternativní způsoby dopravy, jako elektromobily a cyklodopravu, a zlepšit zpracování odpadních vod,“ dodává Matějíčková.

Při řešení dopravní situace je podle studie potřebné vybudovat záchytná parkoviště, která by navazovala na systém MHD. K restriktivním opatřením, která dnes zavádějí mnohé evropské metropole, náleží omezení vjezdu do centra města pro auta, jež nesplňují určité emisní limity, uvádí dále studie.

Klíčové je podle Arcadis také dobudování vnitřního a vnějšího dopravního okruhu a rozvíjení sítě pražské městské hromadné dopravy, jako například linka metra D. V celkovém žebříčku se nejlépe umístil Londýn, následují Stockholm, Edinburgh, Singapur a Vídeň. V rámci regionu jsou na tom po Vídni a Praze nejlépe Varšava (celkově 54.), Budapešť (57.) a Moskva (58.).