Nejlepším místem pro život zůstává nadále Vídeň. Praha je devětašedesátá

Vídeň je v žebříčku konzultační společnosti Mercer už podeváté nejlepším městem pro život, naopak nejhůře se už deset let žije v irácké metropoli Bagdádu. Mercer porovnával život celkem ve 231 městech světa. Praha si v žebříčku udržela 69. místo a je na tom nejlépe ze všech měst středovýchodní Evropy.

Osm z první desítky nejlepších měst pro život je v Evropě. Německo a Švýcarsko v ní mají tři místa, zatímco Nový Zéland, Kanada a Austrálie po jednom. 

Při sestavování žebříčku Mercer vychází z desítek kritérií – hodnotí například politickou stabilitu, úroveň zdravotní péče, kriminalitu, možnosti rekreace nebo kvalitu dopravy v dané lokalitě.

Vídeň s 1,8 milionu obyvatel je ceněná zejména pro živou kulturní scénu, komplexní zdravotní péči a přijatelné náklady na bydlení. Po rakouském hlavním městě následují Curych, Auckland a Mnichov. Vancouver na pátém místě nabízí nejlepší kvalitu života v celé Severní Americe.

Curych
Zdroj: Arnd Wiegmann/Reuters

Jedničkou v Asii je celkově pětadvacátý Singapur a v Latinské Americe 77. uruguayská metropole Montevideo. Na africkém kontinentu kraluje na 89. místě jihoafrické město Durban.

Za posledních dvacet let se životní úroveň zásadně zvýšila v některých východoevropských městech, jako je nyní 159. Sarajevo nebo osmdesátá Bratislava. „Díky růstu životní úrovně, konkurenceschopného trhu práce a dostupnosti talentů začalo mnoho z těchto měst přitahovat nadnárodní společnosti,“ uvedla Martine Ferlandová, prezidentka společnosti pro oblast Evropy a Tichomoří.

Na posledním místě je už deset let irácká metropole Bagdád, o dvě místa nad ním jemenské hlavní město Saná, o šest příček „lepší“ je syrská metropole Damašek.

Žebříček míst k životu podle společnosti Mercer (2018)
Zdroj: Mercer.com

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Důchodový účet zůstává v minusu, deficit se ale snižuje

Důchodový účet zůstává v hlubokém minusu. Vláda si loni musela na penze seniorů půjčit přes padesát miliard. I přesto jde o 22 miliard lepší výsledek než v roce předchozím. Podle kabinetu je postupné snižování i zásluhou opatření, která včetně zpomalení růstu penzí prosadila vládní většina. Opozice je vůči změnám kritická. Systém bude ztrátový i letos.
před 6 hhodinami

Na rekvalifikaci může přispět Úřad práce, je ale třeba přihlásit se včas

Pokud lidé chtějí získat příspěvek na část rekvalifikací nebo na digitální vzdělávací kurzy, je podle Úřadu práce právě nyní nejvyšší čas se přihlásit. Podporu je totiž možné čerpat jen na takové vzdělávací aktivity, které zájemci stihnou absolvovat do konce září. Úřad jedná o možném prodloužení – stejně tak hledá i cesty, jak takovou formu vzdělávání podporovat dlouhodobě. Rekvalifikaci může Úřad práce uhradit i celou. Na vzdělávací kurz v digitálních dovednostech přispěje až 50 tisíc – student ale musí zaplatit minimálně osmnáct procent z celkové ceny.
včera v 11:05

Smrskflace reaguje i na demografii, lidé nechtějí velká balení, zaznělo v debatě

Ceny rostou, obaly se zmenšují. Jde o chipsy, čokolády či jogurty, jejichž objemy klesají. Za takzvanou „smrskflací“ je snaha producentů potravin promítnout zvýšené náklady do gramáže, shodli se v Událostech, komentářích agrární analytik Petr Havel a člen zemědělského výboru David Pražák (ANO). Výrobce ale k trikům mohou ponoukat i demografické změny.
21. 2. 2025

Svaz: Závazné dohody k dostavbě Dukovan zatím nejsou, jde jen o sliby

Žádné závazné dohody mezi českými firmami a korejskou společností KHNP, preferovaným dodavatelem nových jaderných bloků v Dukovanech, dosud uzavřeny nebyly. Uvedl to prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví Jiří Nouza. Varoval, že účast českých firem na projektu může být velmi omezená. Šéf KHNP Whang Joo-ho v rozhovoru pro ČT na začátku roku uvedl, že předpokládá zapojení českého průmyslu do dostavby Dukovan ve „značné míře“. Deklarovaných šedesát procent dle něj platí, nebude to však hned od začátku.
19. 2. 2025Aktualizováno19. 2. 2025

PŘEHLEDNĚ: Změny v Nové zelené úsporám od 20. února

Program ministerstva životního prostředí Nová zelená úsporám (NZÚ) určený na pomoc domácnostem s energeticky úspornými renovacemi domů čekají výrazné změny. Ty se týkají pouze rodinných domů, podpora těch bytových bude pokračovat za stávajících podmínek. Příjem žádostí v podprogramech pro rodinné domy bude otevřen 20. února.
18. 2. 2025Aktualizováno18. 2. 2025

Green Deal přináší zdražování i stovky miliard na investice

Green Deal je dohoda 27 států Evropské unie o tom, jak rychle omezit pálení fosilních paliv a snížit produkci skleníkových plynů, které oteplují Zemi. Zelená dohoda pro Evropu přináší zdražení pro domácnosti, regulace pro firmy, ale také stovky miliard korun na investice. Tomu, co Green Deal vlastně obsahuje a kolik bude stát, se věnuje nový díl pořadu Bilance.
17. 2. 2025

Německé automobilky zaostávají, staly se tématem voleb

Německé automobilky budou v příštích letech propouštět, a to hlavně kvůli tomu, že v přechodu na elektromobilitu zaostávají za konkurencí. Před nadcházejícími volbami strany slibují, že odvětví pomůžou.
17. 2. 2025

Korejci zvažují obchodní loď na jaderný pohon

Jihokorejská loďařská společnost zveřejnila svoje plány na stavbu masivní kontejnerové lodi, která by nemusela řešit kolísavé ceny fosilních paliv ani se zdržovat čerpáním pohonných hmot. Nebyla by omezena ani délkou trasy, protože má být poháněna malým jaderným reaktorem. Pomoci by to mohlo i dekarbonizaci námořní dopravy.
17. 2. 2025
Načítání...