Jen třetina českých dětí považuje Česko za dobré místo pro život

Většina českých dětí se do budoucnosti dívá s nejistotou. Bojí se hlavně kriminality, násilí a neschopnosti vlády řešit problémy. Vyplývá to z výzkumu Mladé hlasy 2017, který při příležitosti Světového dne dětí zveřejnil UNICEF. Jde o unikátní sociologickou studii mapující názory a očekávání českých dětí a mladistvých ve věku 9 až 17 let. Jen třetina z nich si myslí, že se jim v rodné zemi bude žít dobře.

Letošní výzkum navazuje na dřívější studie UNICEF z let 2001 a 2008. Srovnává potřeby a názory dětí v jedenácti tematických oblastech. Mezi nimi jsou například štěstí a rodina, škola, hodnoty a postoje nebo dětská práva.

  • 63 % českých dětí říká, že jsou šťastné skoro pořád, 36 % jen někdy

  • Příležitosti, při kterých jsou děti šťastné, zahrnují: když jsou ve škole (59 %), s přáteli (58 %) a s rodinou (57 %). Potíže ve škole (69 %) a tresty (49 %) uvedly jako příležitosti, při kterých se cítí nešťastné

„Situaci dětí v České republice mapuje celá řada statistických ukazatelů. Pokud však chceme dětem opravdu rozumět a řešit problémy, se kterými se setkávají, je nutné jim naslouchat. Z aktuálního výzkumu vyplývá, že současné děti jsou trochu jiné než ty, které vyrůstaly před deseti lety: jsou sice stále poměrně šťastné, méně však důvěřují dospělým, jsou více skeptické, budoucnost nevidí příliš pozitivně a celá čtvrtina dospívajících chce žít jinde než v Česku. To nám dělá starost,“ uvedla k výsledkům Pavla Gomba, výkonná ředitelka UNICEF ČR.

Děti nejvíce důvěřují matce (%)
Zdroj: UNICEF

Z výzkumu vyplynulo, že asi nejhůře děti vnímají své postavení ve společnosti: pouze dvě pětiny z nich se domnívají, že jejich názor je dostatečně brán v úvahu. Ať už ve škole, při plánování volného času, nebo u soudu, když se například rozhoduje, se kterým z rodičů bude dítě po rozvodu žít. Oproti předchozímu výzkumu jde o mírné zlepšení: v roce 2008 spokojenost s akceptací svých názorů vyjádřilo 34 % dětí, v roce 2001 to bylo celých 51 %.

Kolem 60 procent dotázaných dětí považuje své vztahy s rodiči za dobré. Problémy vyplývají zejména z názorových rozdílů. Za nejdůležitější hodnoty předávané v rodinách děti pokládají „mluvit pravdu“ a „pomáhat druhým“ – devět dětí z deseti se domnívá, že pomáhat druhým je důležité, polovina z nich se dokonce snaží dělat to co nejčastěji.

  • • Hádky častěji zaznamenávají nejstarší děti ve věku 17 let
  • • Bití se odehrává u 14 % rodin – častěji tak odpovídají chlapci než dívky
  • • Bití je častější v rodinách, které mají tři a více dětí
  • • Hádky a bití jsou u 3 % dětí velmi časté, chlapci většinou uvádějí frekvenci „občas“, dívky „výjimečně“
  • • Situací, ve které se křik a bití objevuje nejčastěji, je hádka rodičů mezi sebou, na druhém místě jsou pak dohady mezi sourozenci

Pocit štěstí se pak nejčastěji váže na čas trávený s kamarády, s rodinou a na prospěch ve škole. Chlapci jsou podle průzkumu častěji nešťastní, když jsou potrestáni, dívky pak trápí zejména neúspěchy ve škole.

Vztahy s učiteli a spolužáky jsou ve třech čtvrtinách hodnoceny pozitivně. Děti také považují za snadné mluvit ve škole o svých problémech, největší problém mají s rozebíráním osobních problémů menší děti.

Vztah s rodičem (%)
Zdroj: UNICEF

Obecně ale klesá důvěra dětí v dospělé – nejvíce důvěřují rodičům, více ale matkám (93 %) než otcům (83 %). V roce 2008 se jejich větší důvěře těšili i lékaři (90 %) a učitelé (75 %), tato čísla nyní klesla o 7 až 6 procent. Důvěra ve vládu se snížila ze 17 % na 13 %. Pouze necelá polovina dětí si myslí, že hlasování ve volbách je dobrý způsob, jak situaci zlepšit.

Většina dětí (68 %), které se výzkumu zúčastnily, sice vyjádřilo svůj záměr i nadále žít v České republice, pouze třetina dětí se ale domnívá, že jejich rodná zem bude lepším místem pro život. Bojí se především kriminality, násilí a neschopnosti vlády řešit problémy. Čtyřiadvacet procent starších dětí pak uvedlo, že by raději žily v jiné zemi, hlavně v USA a Velké Británii.

Děti by na své rodině nejčastěji nic neměnily (%)
Zdroj: UNICEF

Letošní výzkum navazuje na dřívější studie UNICEF z let 2001 a 2008. Srovnává potřeby a názory dětí v jedenácti tematických oblastech: štěstí a rodina, škola, přátelé, hodnoty a postoje, dětská práva, volný čas a návykové látky, internet, sociální sítě a rodičovská kontrola, společnost, bezpečnost a rozhodování, budoucnost země i osobní.

Výzkumu se zúčastnilo 15 200 dětí a mladých lidí z 35 zemí. V každé zemi sociologové dělali rozhovory se čtyřmi stovkami dětí.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Na Šumpersku se po čtyřiceti letech začali zbavovat nebezpečného kadmia

Nebezpečné kadmium je v hale na okraji Vikantic na Šumpersku uskladněné od dob socialismu. Nyní se obec po čtyřiceti letech dočkala a jedovatý odpad, jde o více než dvanáct set tun odpadu, začala likvidovat specializovaná firma. O sanaci území se poté postará státní podnik Diamo. Uskladněné kaly obsahují toxické kadmium a další těžké kovy. Nejprve zamíří do středních Čech. Specializovaná firma tam odpad zneutralizuje a pak zhutní pomocí cementu. Zmizí i plechová hala a odborníci budou zkoumat, zda půda pod ní je, či není kontaminovaná.
před 8 hhodinami

Česká firma vyrobí unikátní zaměřovače do bojových vozidel

Tuzemské firmy se podílejí na výrobě nových bojových vozidel pěchoty CV90 pro českou armádu. Třeba přerovská společnost Meopta by měla v příštích letech získat přes dvě miliardy korun za výrobu unikátní zaměřovací technologie vyvinuté ve Švédsku. Střelec díky ní dokáže mířit bez ohledu na pohyb bojového vozidla a palba je rychlejší než u běžných zaměřovacích systémů.
před 8 hhodinami

EK podle dopisu žádá Česko o odklad podpisu smlouvy na Dukovany

Evropská komise (EK) žádá Česko o odložení podpisu smlouvy o stavbě dvou nových jaderných bloků v elektrárně Dukovany. Vyplývá to z dopisu, který českému ministrovi průmyslu a obchodu Lukáši Vlčkovi (STAN) poslal místopředseda Komise Stéphane Séjourné. Premiér Petr Fiala (ODS) nicméně kontroval, že dopis není stanoviskem EK. Podle ministra Vlčka jde pouze o zdvořilostní dopis. Český eurokomisař Jozef Síkela (STAN) situaci okomentuje po úterním jednání se Séjourném.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Setkání Zelenského s Putinem dávám třicetiprocentní šanci, řekla Gregorová

Pirátská europoslankyně Markéta Gregorová odhaduje na třicet procent, že se ve čtvrtek v Istanbulu osobně potkají ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a ruský vládce Vladimir Putin. Prohlášení šéfa Kremlu o přímých rozhovorech s Ukrajinou a následně i ticho podle ní naznačuje, že šlo jen „o silové řeči, bůhví, na koho namířené“, řekla v Interview ČT24 moderovaném Terezou Řezníčkovou. Ruská ekonomika je podle ní v troskách a Putin potřebuje vést válku, příměří tak pro něj nedává smysl. V případě Zelenského se Gregorová domnívá, že návštěvou Istanbulu symbolicky ukáže dobrou vůli jednat.
před 9 hhodinami

Pavel považuje za nezbytné posilování evropského obranného průmyslu

Na Pražském hradě začala dvoudenní konference Evropa jako úkol. Akci zahájil prezident Petr Pavel, který ve svém projevu uvedl, že podporuje prohloubení evropské obranné spolupráce. Nevnímá to jako alternativu k NATO, nýbrž jako alianční evropský pilíř. Za nezbytné považuje posilování evropského obranného průmyslu, jeho hlubší integraci, navyšováni investic do infrastruktury a mobility nebo zjednodušení procesu veřejných zakázek. V úterý pak bude program pokračovat v Černínském paláci.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Soud nepravomocně potrestal insolvenčního správce šesti lety vězení

Soud vyměřil insolvenčnímu správci Václavu Svobodovi z Českých Budějovic šest let vězení. Verdikt je zatím nepravomocný. Jednasedmdesátiletý muž měl v průběhu třinácti let zpronevěřit necelých 67 milionů korun, vyplývá z rozsudku, který získala Česká televize. Způsobenou škodu musí podle soudu Svoboda uhradit. Šance na vrácení peněz je podle nástupce Svobody u jedné z poškozených firem nereálná.
před 13 hhodinami

Těžba v hnědouhelném lomu Bílina skončí už v roce 2033

Těžba v hnědouhelném lomu Bílina na severu Čech skončí dříve, a to v roce 2033 namísto původně plánovaného roku 2035. Vyplynulo to z jednání ministerstva životního prostředí (MŽP) s polostátní společností ČEZ, řekl v pondělí ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Podle generálního ředitele ČEZu Daniela Beneše by tím měla skončit i uhelná energetika v Česku. Předpokládá, že půjde o poslední uhelný lom či důl, který se bude zavírat.
před 14 hhodinami

Nejvyšší soud znovu odmítl dovolání družstva Svatopluk v kauze H-Systemu

Nejvyšší soud (NS) znovu odmítl dovolání Stavebního bytového družstva Svatopluk proti verdiktu, na jehož základě zaplatilo osmnáct milionů korun konkurznímu správci H-Systemu Josefu Monsportovi. Rozhodoval podruhé, první odmítavé usnesení zrušil z procesních důvodů Ústavní soud (ÚS). Nové rozhodnutí podle databáze InfoSoud padlo 6. května, výsledek bez dalších podrobností oznámila mluvčí NS Gabriela Tomíčková. Odůvodnění zatím není k dispozici.
před 16 hhodinami
Načítání...