Sucho postihlo pěstitele vánočních stromků, loděnici i textilku

Ochlazení s koncem prázdnin spolu s deštěm jen zmírňují ztráty, které způsobilo sucho mnoha firmám. Potíže hlásí například pěstitelé vánočních stromků nebo děčínské loděnice. O stomilionové ztrátě mluví textilka Juta ze Dvora Králové nad Labem, která v jednom závodě zastavila výrobu.

Video Události
video

Události: Sucho postihlo pěstitele stromků, loděnici i textilku

Textilka Juta zaměstnává nejvíc lidí v Královéhradeckém kraji, stovka z nich si ale letos dovolenou neplánovaně prodloužila. Ani ne rok staré stroje v hale za půl miliardy stojí. „Stroje jsme zastavili před zhruba dvaceti dny. Ztráty odhadujeme na přibližně sto milionů korun,“ říká majitel firmy Jiří Hlavatý.

Může za to nedostatek slámy. Juta ročně vyrobí sedm tisíc tun síťoviny na svazování balíků, produkce letošního léta ale pořád leží ve skladech. „Dodáváme balicí síťovinu od Austrálie po Kanadu. Všude je hrozné sucho, i po celé Evropě,“ vysvětluje Hlavatý, proč je o jejich výrobek menší zájem.

Kvůli nedostatku slámy se zastavil provoz jedné části textilky Juta
Zdroj: ČT24

Stroje by se mohly zase rozeběhnout v pondělí, zatím ale jen na 60 procent. „Těm 40 procentům zaměstnanců se snažíme najít práci v jiných závodech,“ uvádí majitel Juty.

Se suchem mají problém i o 300 kilometrů dál po proudu Labe. Hladina řeky v Děčíně je metr a půl pod limitem, a stroje z Českých loděnic tak nemůžou odplout k zákazníkům. K nizozemskému klientovi se zatím dostala jen jedna ze tří lodí. Na vodu ji totiž spustili už v březnu. Dvě další pořád čekají v docích.

Usychají i vánoční stromky

Ztráty po teplém létě počítají také pěstitelé vánočních stromků. Sucho poškodilo hlavně letošní sazenice, které se měly prodávat zhruba za osm let. Ani současné deště už přitom malým jehličnanům nepomohou.

Plantáž Martina Langa s jedlemi, smrky i borovicemi teď místo zelené září rezavou barvou. „Sazenice je dole ještě částečně zelená, ale je to definitivní konec. Z toho nikdy už stromek nebude,“ říká Lang.

Vánoční stromy pěstuje u jihočeského Protivína už dvanáct let. Zpočátku nedostatek vláhy nemusel řešit, poslední roky se ale problém opakuje. Nyní přišel skoro o polovinu letošních sazenic. „Škoda bude 100 až 200 tisíc korun,“ dodává Lang. Podle něj se tím už dostává na hranice rentability.

V některých částech Česka jsou ztráty ještě vyšší. „Mám zprávy, že někde uschlo až 90 procent sazenic,“ uvádí František Valdman, místopředseda Sdružení pěstitelů vánočních stromků. 

Stromky určené pro letošní svátky ale v ohrožení nejsou. Sucho sice mohlo částečně ovlivnit jejich kvalitu, ale ne natolik, aby byly neprodejné. Kácení pro vánoční trh začne v listopadu. Na cenách se škody podle pěstitelů zatím nepodepíšou. Pokud ale budou podobná suchá léta pokračovat, mohou stromky v budoucnu podražit.