Babiš a Pellegrini: Prospěl nám vznik i rozpad Československa

Český premiér v demisi Andrej Babiš se v Brně se svým slovenským protějškem Peterem Pellegrinim zúčastnili slavnostního zahájení festivalu Re:publika, který připomíná sto let od vzniku Československa. S moderátorem ČT Danielem Takáčem debatovali o vzájemných vztazích i Evropské unii.

Video Debata premiérů Česka a Slovenska v ČT
video

Babiš a Pellegrini: Prospěl nám vznik i rozpad Československa

Pellegrini i Babiš považují vznik Československa za jednoznačně pozitivní událost. „V roce 1918 jsme po tisíciletém útlaku mohli vyjádřit své právo na sebeurčení,“ řekl slovenský premiér. Babiš připomněl, že nezávislost si Československo tehdy vybojovalo a mohlo vzniknout i díky padesáti tisícům legionářů.

Za stejně pozitivní považují oba politici i rozdělení společného státu na počátku roku 1993. „Těch 25 let, kdy si Česko a Slovensko žijí vlastní příběhy, nás ještě dále sblížilo,“ řekl Pellegrini, podle něhož může být proces dělení státu vzorem pro svět. Babiš dodal, že považuje za dobré rozhodnutí nekonat tehdy o rozdělení referendum. „Při referendu by asi Češi hlasovali pro společný stát a Slováci proti. To by přineslo problémy,“ podotkl.

V pohledu na vypořádání se s komunistickou minulostí zastávají premiéři stanovisko, že nelze vynášet obecné soudy. „Skončil jsem jako pionýr a kdyby nepřišel převrat, tak bych asi skončil jako svazák. Nemyslím si, že by mě za to měl někdo soudit,“ řekl Pellegrini s tím, že „tak to tehdy prostě bylo“.

Babiš si myslí, že bychom se neměli minulostí tolik zabývat a upřít zraky hlavně do budoucna. Ohradil se proti tomu, že se jeho hnutí vytýká spolupráce s KSČM při vyjednávání o vzniku nové vlády. „Dnešní KSČM je skutečně demokratická strana. S tou minulou stranou nemá nic společného,“ řekl Babiš s tím, že pokud strana nebyla zakázaná po roce 1989, neměla by se ostrakizovat ani dnes.

Společná budoucnost v Evropské unii

Vztahy Česka a Slovenska k EU se v současnosti podle obou premiérů trochu liší. Zatímco Pellegrini považuje společnou měnu euro za jednoznačně pozitivní, Babiš její zavedení nepovažuje za příliš důležité nebo přínosné.

Premiéři se liší i v pohledu na dotace plynoucí ze společného unijního rozpočtu. Pellegrini je považuje za nutné, pokud mezi evropskými regiony existují velké rozdíly v hospodářské vyspělosti. Babiš naopak kritizuje dotace jako problém, který pokřivuje trh. Myslí si, že bychom na jejich rozdělování měli mít větší vliv.

Oba politici považují za velmi užitečnou platformu v rámci unie visegrádskou skupinu (V4). „Bez V4 bychom nedokázali v EU prosadit zájmy našeho regionu,“ řekl Pellegrini. Upozornil, že V4 chystá letos na podzim summit společně s německou kancléřkou Angelou Merkelovou a poté s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem.

Nálada mezi občany je podle obou politiků v Česku euroskeptičtější, i když Babiš je rád, že vztah Čechů k unii se zlepšuje. „Je třeba vysvětlovat výhody, které jsou podstatně větší než nevýhody,“ řekl český premiér. Pellegrini si myslí, že pozitivní vztah Slováků k EU je důsledkem shody všech politických stran – až na extremisty – na tom, že k unii neexistuje alternativa.

Premiéři věří, že oběma zemím se bude v EU i nadále dařit. „Potenciál naší země je obrovský,“ řekl Babiš. A na dotaz, jestli je větší než potenciál Slovenska, odvětil s úsměvem: „Samozřejmě.“

Česko ani Slovensko podle premiérů nejsou v politické krizi

Současnou politickou situaci v obou zemích nepovažují premiéři za krizi. Na Slovensku se po únorové vraždě investigativního novináře Jána Kuciaka a následných masových protestech obměnila vláda a na postu premiéra vystřídal Roberta Fica jeho spolustranník ze Smeru Pellegrini. 

Ten upozornil, že vláda vznikla standardně a má podporu legitimně zvoleného parlamentu. „Bylo to turbulentnější období, které máme za sebou. Možná vládne společenské napětí, ale nikoli politická krize,“ popsal situaci ve své zemi Pellegrini.

Ani Babiš nepovažuje fakt, že Česko nemá sedm měsíců po volbách vládu s důvěrou za příznak politické krize. „Vláda pracuje, vláda rozhoduje, vláda posouvá zákony poslanců do sněmovny,“ řekl. Jeho kabinet v demisi se prý snaží využívat všechny možnosti, aby důvěru získal.

Brno žije Re:publikou

Festival Re:publika zahájili premiéři s dvojníkem prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. Vystoupila Ústřední hudba Armády ČR se souborem Ondráš, defilovaly čtyři stovky hasičských praporečníků a zazněly hymny obou zemí.

Re:publika na brněnském výstavišti představuje 100 let československého designu i umění. Pořadatelé očekávají, že během tří týdnů jeho konání přijdou na výstaviště statisíce lidí. Jedním z hlavních lákadel festivalu je Slovanská epopej z díla malíře Alfonse Muchy. Rozpočet festivalu dosáhl 128 milionů korun.

Expozice a programy jsou zdarma. Výjimkou je výstava devíti pláten Slovanské epopeje a plakátů Alfonse Muchy. Zpoplatněná jsou také jednotlivá představení přehlídky středoevropských baletních souborů. Ta je jednou z největších, které se v Česku dosud uskutečnily.

Dopravní podnik Brna během konání festivalu posiluje spoje na výstaviště. Na bezpečnost dohlíží zvýšené množství městských strážníků.