KVÍZ: Co si pamatujete ze školy o vzniku První republiky?

Jak dobře znáte dějiny spojené se vznikem První republiky? Otestujte své znalosti.

Když císař Karel I. vydal v polovině října 1918 manifest navrhující federalizaci mocnářství, bylo již na záchranu říše pozdě. O dvanáct dnů později byl 28. října 1918 vyhlášen samostatný československý stát, který s tragickou přestávkou způsobenou druhou světovou válkou vydržel až do konce roku 1992, kdy se rozpadl na Českou a Slovenskou republiku. Víte, jak vznikal? Zkuste si test, který prověří vaše znalosti:

1) Za první světové války fungoval silný domácí odboj, který měl důsledné protirakouské názory a naopak podporoval Dohodu. Jak se jmenoval hlavní orgán tohoto odboje?

A) Maffie
B) Obrana národa
C) Petiční výbor Věrni zůstaneme


2) Čeští poslanci začali požadovat autonomii pro Čechy a Slováky (v rámci Rakouska-Uherska) takzvanou Tříkrálovou deklarací. Stalo se to 6. ledna…

A) 1912
B) 1916
C) 1918 


3) Zásadní význam pro vznik samostatného Československa mělo vyhlášení takzvaných Čtrnácti bodů amerického prezidenta Woodrowa Wilsona. Ten v nich formuloval vizi poválečného světa, desátým bodem bylo přání, aby národy žijící v Rakousku-Uhersku dostaly autonomii. Zásadní byl ale také poslední bod deklarace, který měl na naše dějiny velký dopad. Čemu se věnoval?

A) Vyhlášení netolerance vůči komunismu, což vedlo k invazi spojeneckých armád do SSSR
B) Založení Společnosti národů, předchůdce OSN
C) Odebrání Podkarpatské Rusi Rusku


4) Už 14. října 1918 byla ustanovena Prozatímní česko-slovenská vláda. Vyhlásili ji Edvard Beneš a Alois Rašín v Paříži – právě Francie také byla první zemí, která ji uznala. Předsedou vlády byl Tomáš Garrigue Masaryk, ministrem zahraničí Edvard Beneš, ministrem národní obrany Milan Štefánik. Kdo byl ministrem financí?

A) Tomáš Garrigue Masaryk
B) Karel Kramář
C) Alois Rašín


5) Zahraniční odboj Čechů a Slováků doručil 18. října 1918 Spojeným státům tzv. Washingtonskou deklaraci. Vyhlásil v ní vznik nezávislosti a vznik Československé republiky – byla to tehdy reakce na návrh císaře Karla, že by Rakousko-Uhersko mohlo být dále federací. Politici v ní mimo jiné vyhlásili, že:

A) Budou zrušeny šlechtické výsady
B) Československo odmítá převzít dluh Rakouska-Uherska
C) Nebudou sahat na šlechtické majetky


6) V zahraničí se vyhlašovala nezávislost, ale hodně se mezitím dělo i v Praze. Přelomovým dnem se stal 28. říjen. Hned ráno v 9 hodin převzali ve vzácné spolupráci konzervativní agrárník Antonín Švehla a pokrokářský sociální demokrat František Soukup jednu důležitou pražskou budovu. Jakou?

A) Obilní ústav
B) Místodržitelský palác
C) Městskou zbrojnici



7) Během 28. října dále Národní výbor oznámil, že přebírá moc v zemské správní komisi a na místodržitelství. V šest večer pak Národní výbor schválil první zákon, kterému se říká recepční – byl to Zákon o zřízení samostatného státu Československého. Jakou formu podle něj měl nový stát mít?

A) Monarchie
B) Republika
C) Nebylo to uvedeno


8) Pod výše jmenovaným zákonem bylo podepsáno pět mužů, kteří hráli klíčovou roli ve vzniku Československa z domova. Začalo se jim říkat „Muži 28. října“. Byli to Antonín Švehla, Alois Rašín, Vavro Šrobár, František Soukup a:

A) Jiří Stříbrný
B) Edvard Beneš
C) Vojta Tuka


9) Téměř okamžitě po vyhlášení samostatnosti se začalo v Československu slavit, na mnoha místech však oslavy přerostly v ničení symbolů, které připomínaly minulost v habsburské monarchii. Nejznámější takovou událostí bylo zničení jedné pražské památky. Dav, který vedl žižkovský bouřlivák Franta Sauer, tehdy strhl:

A) Stříbrnou habsburskou orlici z Pražského hradu
B) Mariánský sloup na Staroměstském náměstí
C) Jízdní sochu generála Radeckého na Václavském náměstí

10) Na vznik Československa reagovaly některé části německých menšin tím, že se přihlásily k Německu nebo Rakousku. Například na jižní Moravě se k neuznanému státu Německé Rakousko přihlásila oblast Deutschsüdmähren, která zasahovala až za Znojmo. Velmi rychle byla obsazena československými ozbrojenými jednotkami. Hejtmanem této země se stal:

A) Konrád Henlein
B) Oskar Teufel
C) K. H. Frank

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Unikátní novodobý zlatý poklad našli turisté u Dvora Králové nad Labem

Dva turisté objevili v únoru u Dvora Králové nad Labem novověký poklad v odhadované hodnotě přes sedm a půl milionu korun. Dvě schránky, které obsahovaly zlaté mince, šperky a další předměty o celkové hmotnosti sedm kilogramů, nálezci odevzdali do Muzea východních Čech v Hradci Králové. Zaručeně zlaté jsou mince o váze téměř čtyři kilogramy. Další kovové předměty vědci analyzují.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Rakovina krade motivaci. Vědci popsali, jak ovládne mozek

Lidé trpící rakovinou přicházejí o vůli bojovat, často marně hledají sílu dál žít. Až doposud věda předpokládala, že je to vedlejší dopad únavy z nemoci, ale teď našli přímo způsob, jak rakovina připravuje mozek o motivaci.
před 13 hhodinami

Zabili Heydricha i posílali depeše. Válku přežila jen polovina parašutistů

Byla jich stovka, přišli z nebes a fatálně ovlivnili průběh druhé světové války – českoslovenští parašutisté vyslaní z Velké Británie měli na území tehdejšího protektorátu plnit rozmanité úkoly. Od sabotáží a předávání informací exilové vládě až po útoky na přední představitele nacistické správy. V podstatě počítali s tím, že se do vlasti vrací pro smrt. Konce války se jich dožila pouhá polovina. A ti, kdo přežili, se následně po roce 1948 uznání nedočkali. Většinu z nich naopak čekalo ponížení, perzekuce a některé dokonce vykonstruovaná obvinění a smrt.
před 18 hhodinami

Hubbleův kosmický dalekohled funguje i jako stařeček

Už 35 let je na oběžné dráze Hubbleův kosmický dalekohled. Díky němu astronomové například zjistili, že v centrech galaxií jsou supermasivní černé díry, poprvé změřili rychlost rozpínání vesmíru nebo uviděli ty nejvzdálenější galaxie. Zařízení pořídilo také řadu ikonických snímků. Je pojmenované po americkém astronomovi Edwinu Hubbleovi, který jako první zjistil, že ve vesmíru existuje víc galaxií a že se vesmír rozpíná. Dalekohled na oběžnou dráhu dopravil raketoplán Discovery.
24. 4. 2025

Nová studie objasnila vliv masivního výbuchu sopky na výkyvy v počasí

Erupce sopky Hunga Tonga–Hunga Ha’apai (HT), která se odehrála 15. ledna 2022, byla naprosto jedinečnou a bezprecedentní událostí ve známých dějinách. Podle studie zveřejněné před pár dny v prestižním mezinárodním časopise, na které se podílel i český klimatolog Aleš Kuchař, způsobil tento jev mimo jiné i prodloužená období nízkých teplot v Evropě během následující zimy a jara.
24. 4. 2025

Zahřívaný tabák může ohrozit děti nečekaným způsobem. Polykají uvolněné plíšky

V Česku přibývá případů, kdy malé dítě omylem spolkne plíšek, který se používá v zařízeních ohřívání tabáku. Končí pak hospitalizované v nemocnici.
24. 4. 2025

Polští chovatelé kvůli ptačí chřipce utratili přes sedm milionů kusů drůbeže

V Polsku řádí ptačí chřipka. Chovatelé kvůli tomu museli utratit přes sedm milionů kusů drůbeže. Úřady už na zvládání viru vynaložily v přepočtu téměř půl miliardy korun. Do země dorazili evropští experti, kteří mají posoudit nastavená opatření. Podle ředitele polské rady chovatelů drůbeže Dariusze Goszczyńského počet zlikvidovaných kusů není problém. „V Polsku máme asi 1,5 miliardy kusů drůbeže,“ vysvětlil. Vývoz masa a vajec zatím ohrožený není. U vajec ale experti očekávají mírné zdražení.
24. 4. 2025

YouTube slaví dvacet let. Měsíčně ho sleduje devět z deseti Čechů

Americká platforma pro nahrávání videí YouTube slaví výročí. První záběry ze ZOO v San Diegu se na ní objevily před dvaceti lety, nyní jich je nahráno přes pět miliard a každou minutu přibývají hodiny dalších. Tvůrců jsou jen v tuzemsku tisícovky a dosah na celou společnost je podle obchodního ředitele YouTube pro Česko a Slovensko Petra Houzara nesporný. Síť podle něj alespoň jednou měsíčně sleduje devět z deseti Čechů, pravidelně pak sedmdesát procent.
23. 4. 2025
Načítání...