Odměna za zastřeleného divočáka na Zlínsku vzroste na 8000 korun

Kvůli boji s africkým morem prasat se od pátku 19. ledna zvýší odměna za zastřelené divoké prase, takzvané zástřelné, na 8000 korun. Zvýší se i odměna za nalezení uhynulého kusu v celém Česku, nyní se vyplácí 3000 až 4000 korun. Při čtvrtečních interpelacích ve sněmovně to řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Poslanci se také v rámci projednávání technické novely lékového zákona zabývali elektronickými recepty.

V oblasti nejvíce zasažené africkým morem prasat se nyní vyplácí za zastřelení 4000 korun. Zlínský kraj v pondělí kvůli boji s nákazou navštíví ministr zemědělství Jiří Milek. Do oblasti se od pondělí také vrátí policejní lovci.

Stát se tak snaží snížit populaci divokých prasat a snížit tak riziko rozšíření choroby. „Od 19. ledna bude výše zástřelného výrazně navýšena, a to na 8000 korun za kus. Současně je navýšeno nálezné v celé ČR i v oblastech s rizikem výskytu afrického moru prasat s cílem podpořit provádění aktivního vyhledávání uhynulých divokých prasat, které umožní jejich laboratorní vyšetřování a poskytne nezbytné informace o aktuální nákazové situaci a jejich změnách a trendech,“ popsal Babiš.

Nákazu se podle něj daří držet na malém území. „Kolem zamořené oblasti byla vymezena oblast s intenzivním odlovem, takzvaná nárazníková oblast. Odlov v této oblasti je podpořen vyplácením zástřelného ve výši 1000 korun za každé zastřelené divoké prase,“ řekl.

Současně podle ministerstva zůstává v platnosti i kompenzace pro uživatele honiteb za likvidaci prasat v asanačním podniku, a to ve výši 1000 korun za sele, 2000 korun za lončáka a 3200 korun za dospělý kus. V zóně intenzivního lovu dostanou nově lovci za každý kus 2000 korun.

Od pátku se také zvedne nálezné za uhynulá prasata. V okrese Zlín půjde o 5000 korun, v zóně intenzivního odlovu 3000 korun a ve zbytku republiky vzroste z dosavadních 1000 korun na 2000 Kč.

Poslanci projednali i elektronické recepty

V rámci projednávání technické novely lékového zákona se poslanci zabývali také elektronickými recepty. Jaroslav Dvořák z SPD podal pozměňovací návrh, podle něhož by se zrušila povinnost lékařů je vypisovat. O podobě novely by se mohlo hlasovat příští týden. 

Dvořák chce, aby se lékaři mohli sami rozhodnout, zda předepíšou recept v papírové, nebo v elektronické podobě. Tento stav platil do konce loňského roku. Elektronický recept je povinný od ledna. Poslanec SPD tvrdí, že lékař ani pacient nemusí mít vždy možnost elektronickou formu receptu použít. Někteří starší lékaři raději volí kvůli novince ukončení praxe, napsal v důvodové zprávě.

 Zdravotnický výbor  už dříve podpořilúpravu, podle níž by lékaři letos nebyli za porušení povinnosti předepsat recept elektronicky postihováni. Pozměňovací návrh také předpokládá, že pokud by lékový ústav do doby účinnosti novely zahájil s některým lékařem přestupkové řízení, bylo by ze zákona zastaveno. Současný zákon stanovuje sankci až dva miliony korun.

Kabinet před Vánoci nepodpořil návrhy ODS a Senátu na pětiletý, respektive dvouletý odklad povinnosti předepisovat recepty elektronicky. Sněmovna by se měla těmito předlohami zabývat ve středu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Stavební výroba a průmyslová produkce meziročně vzrostly

Stavební výroba v Česku v květnu meziročně vzrostla o 11,6 procenta, dvouciferným tempem posílila produkce v pozemním i v inženýrském stavitelství. Meziroční růst zaznamenala i průmyslová produkce a růstem exportu se zvýšila bilance zahraničního obchodu. V pondělí o tom informoval Český statistický úřad (ČSÚ).
10:11Aktualizovánopřed 32 mminutami

Radní Štětí čelí obvinění kvůli korupci

Policisté obvinili čtyři lidi na Litoměřicku kvůli manipulaci s veřejnými zakázkami. Z přijetí úplatku podezírají radního města Štětí, kterému hrozí až deset let vězení, oznámil v pondělí mluvčí krajské policie Kamil Marek. Mezi skupinou čtyř stíhaných mužů z řad podnikatelů a státního aparátu panovaly podle kriminalistů neformální korupční vztahy a klientelistické vazby, které měly za cíl jejich obohacení na úkor státních i samosprávných organizací.
před 56 mminutami

Menší obce budou moci ověřovat podpisy

Od nového roku se rozšíří počet míst, kde bude možné nechat si ověřit podpis. Nově tato pravomoc připadne i menším obcím. Umožní jim to změna vyhlášky ministerstva vnitra. Ne všechny obce ale na takovou možnost kývly.
před 1 hhodinou

Po tropickém začátku prázdnin se ochladí

Po horkém začátku letních prázdnin čeká Česko v tomto týdnu výrazné ochlazení. Teploty se většinou udrží lehce nad dvaceti stupni Celsia, obloha zůstane zatažená a bude pršet. Na severovýchodě mohou být srážky vydatné a trvalé a ochlazení bude výraznější, západ zasáhnou srážky mírnější. Před víkendem se teploty opět vyšplhají ke 25 stupňům. Vyplývá to z týdenní předpovědi Českého hydrometeorologického úřadu (ČHMÚ).
před 2 hhodinami

V turistických destinacích hrozí pokuty za odnášení písku z pláží či nošení podpatků

Řada zemí, které jsou častým cílem turistů, zavádí různá opatření. V oblíbených destinacích hrozí vysoké pokuty někdy i za chování, které se cizinci může zdát nevinné. Nová nařízení, i ta uplatňovaná už více let, se mohou týkat hluku, oděvu, kouření či konzumace jídla a alkoholu. Kromě nastudování pravidel, která platí v cílové destinaci, by ale lidé před odjezdem na dovolenou neměli zapomenout ani na zabezpečení svých domů a bytů.
před 4 hhodinami

Řítíme se do krize, nebo dětem kupujeme budoucnost? Experti se ohledně ETS 2 neshodnou

Dopad nového systému ETS 2 bude na některé lidi v řádech vyšších tisíců korun ročně, říká analytik XTB Jiří Tyleček o plánovaném obchodování s emisními povolenkami z dopravy a vytápění budov, podle nějž jde o „další výrazné zdanění firem i obyvatelstva Evropské unie“. „To, co dnes zaplatíme, bychom měli vnímat jako investici do budoucnosti našich dětí,“ oponuje ekonom Tomáš Protivínský ze think-tanku IDEA. Česko a dalších sedmnáct států Unie žádá systémové změny.
před 4 hhodinami

Ministerstvo zajímá, jak zrušení karenční doby ovlivnilo nemocnost

Po zrušení takzvané karenční doby přibylo lidí na nemocenské, většina politiků ji ale obnovovat nechce. Už šest let zase zaměstnanci dostávají náhradu mzdy i za první tři dny choroby. Statistiky ale zpočátku ovlivňovala covidová pandemie.
před 5 hhodinami

S letními dovolenými přicházejí i internetové podvody. Na co si dát pozor?

Sezonu letních dovolených stále častěji využívají internetoví podvodníci i hackeři, kteří sázejí na nepozornost cestovatelů. Zakládají falešné stránky hotelů, zneužívají ubytovací platformy nebo zasílají falešné emaily o platbě nedoplatků. Každoročně se za hranice vydá přes pět a půl milionu Čechů, přičemž řada z nich nevyužívá služeb cestovních kanceláří. A právě na tyto cestovatele podvodníci cílí.
před 6 hhodinami
Načítání...