Velké zavírání ordinací? Kritici eReceptů varují, že se novinky starší lékaři bojí

Elektronické recepty, které budou od počátku příštího roku povinné, by mohly vést k velkému zavírání ordinací a možná i lékáren. Upozorňují na to kritici projektu, podle kterých nemá až sedm procent lékařů internet a zejména ti starší raději skončí. Lékárníci se zase obávají výdajů na potřebnou techniku. Podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) je zatím do systému eRecept zapojena většina lékáren a přes deset tisíc lékařů. Dalších dvacet tisíc lékařů o registraci požádalo.

Video Události
video

UDÁLOSTI: Podle komor lékařů i lékárníků nejsou eRecepty připraveny

Ačkoli se k eReceptu připojilo již přes 2200 lékaren, tedy naprostá většina, lékárníci mají z jeho praktického fungování obavy. Kromě investic do technologie na čtení kódů z receptů se jim nelíbí ani očekávané zkomplikování a zpomalení práce. Odkazují na průběh zkušebního provozu. „Párkrát se nám stalo, že přišel pacient a já jsem nebyl schopen to sejmout. Čili byl bez receptu, bez léků,“ popsal lékárník Pavel Kalman.

Kritici z obou „konců“ receptu – tedy lékaři i lékárníci – prohlašují nový systém za špatně připravený. Prezident České lékárnické komory Lubomír Chudoba jej označil za „polotovar“, který však bude povinný. Ministerstvo podle něj nejprve má systém dopracovat.

Lékaři v nemocnicích potíže nemají, v ordinacích ano

U lékařů se přitom zásadně liší přístup těch s vlastní praxí a těch z nemocnic. „Stávající model považuji za zcela nesmyslný, nepřipravený. Nepřináší nic ani praktickému lékaři, ani pacientovi,“ řekl praktický lékař Roman Houska. Naproti tomu přednosta transplancentra a kliniky nefrologie v IKEMu Ondřej Viklický řekl, že „zatím žádné problémy nepozorovali“.

Rozdíly jsou i v lékárnách. Zatímco Pavel Kalman popsal situaci, kdy pacient odešel bez léku, protože se nepodařilo načíst recept, Michal Hojný z lékárny v IKEMu si vybavil pouze jeden výpadek připojení. „Jinak za deset měsíců provozu žádný další problém nebyl,“ podotkl.

Podle Romana Housky spočívá rozdíl v tom, že soukromníci za sebou nemají IT podporu. „Běžný lékař není schopen si elektronický recept v ordinaci zprovoznit,“ poznamenal. Praktičtí lékaři dokonce plánují kvůli eReceptu, ale také kvůli EET a financování praxí protestní akci.

Ministerstvo ale považuje elektronizaci zdravotnictví za nevyhnutelnou. Zabrání například falšování receptů. Možnost odeslat recept e-mailem bez předchozího vyšetření potom zase dojíždějícím pacientům ušetří peníze, zvláště těm chronickým.

Dalším krokem by mohlo být snadné propojení databází, ze kterých lékaři zjistí, co pacienti užívají. To by zabránilo nežádoucím kombinacím, kvůli kterým v Česku ročně umírá až 200 lidí. K tomu však bude potřeba další zákon.

Stávající zákon počítá s elektronickými recepty už od roku 2013. Jeho zavedení ale provázela celá řada problémů. Teď chce povinnou elektronickou preskripci odložit o dva roky devět senátorů. Jejich návrh projedná horní komora parlamentu příští týden.