Prezident chce odvolat Sobotku a zbytek vlády ponechat. Neústavní, míní právník

Prezident republiky Miloš Zeman se pokusí přijmout demisi předsedy vlády Bohuslava Sobotky (ČSSD) pouze jako jeho osobní rezignaci na funkci s tím, že by zbytek vlády zůstal ve funkcích. Napsal to deník Právo, podle kterého si hlava státu vyložila Ústavu tak, že je to možné. Ústavní právník Marek Antoš však uvedl, že pád vlády navázaný na demisi premiéra není jen ústavní zvyklostí, ale z prvního zákona země jasně vyplývá. Podobně vykládají Ústavu také sněmovní právníci.

Premiér Bohuslav Sobotka se ve čtvrtek odpoledne chystá na Hrad, kde zatím nepředá prezidentovi demisi, se kterou chce podle místopředsedy ČSSD Lubomíra Zaorálka počkat, než se prezident vrátí z Číny. Mluvčí vlády uvedl, že Sobotka zatím prezidentu Zemanovi pouze oznámí svůj další postup a předá mu analýzu majetkových poměrů Andreje Babiše (ANO).

Podle Práva ale Sobotkovi hrozí, že demisí nedosáhne svého, tedy odstranění Andreje Babiše z funkce ministra financí. Prezident se totiž pokusí přijmout demisi pouze jako Sobotkovu osobní rezignaci bez vlivu na ostatní členy vlády. Deník z odkazem na nejmenovaný zdroj uvedl, že tak prezident a jeho poradci interpretují Ústavu a pád celé vlády bezprostředně navázaný na demisi jejího předsedy považují pouze za ústavní zvyklost.

Ústavní právník z Právnické fakulty UK Marek Antoš je ale přesvědčen, že z Ústavy jasně vyplývá, že s premiérem končí i všichni ostatní. „Neoznačoval bych to za ústavní zvyklost, je to spíše něco, co vyplývá ze systematického výkladu Ústavy,“ ujistil. Svoji osobní demisi podle něj podali například Václav Klaus (1997) či Vladimír Špidla (2004). Klaus k ní přitom výslovně napsal, že svoji osobní demisi považuje i za demisi celé vlády.

11 minut
Ústavní právník: Demise celé vlády odpovídá ústavnímu postavení premiéra
Zdroj: ČT24

V úvahu tak podle něj připadají jen dvě možnosti: Prezident demisi buď přijme, a tak padne celá vláda, nebo nepřijme. „Vylučuji možnost, že by se pouze vyměnil předseda vlády v čele vlády, která by zůstala dál vládnout bez toho, že by se znovu ucházela o důvěru v Poslanecké sněmovně. To je absolutně vyloučeno vzhledem k tomu, jak je konstruovaná Ústava,“ zdůraznil ústavní právník.

Že by bylo možné odvolat premiéra a současně ponechat vcelku zbytek jeho vlády, vyloučili i ústavní experti Poslanecké sněmovny. Řekl to předseda dolní parlamentní komory Jan Hamáček (ČSSD). „V podkladu se praví, že s výjimkou jednoho komentáře k ústavě, který byl publikován, drtivá většina ústavních právníků se shoduje na tom, že demise předsedy vlády znamená demisi celé vlády,“ uvedl Hamáček. Podpořili ho přitom i zástupci většiny poslaneckých klubů s výjimkou ANO. Hnutí Andreje Babiše dává najevo, že s demisí nesouhlasí a šéf jeho poslaneckého klubu Jaroslav Faltýnek chce, „abychom výklad nechali na panu prezidentovi“.

Předčasné volby mohou být i v září

Pak může hlava státu jmenovat vládu novou, nebo nechat současný kabinet vládnout dál v demisi, ačkoli možnost, že by takto vládl pět měsíců, se Marku Antošovi nelíbí. „Zdá se mně, že je to dlouhá doba a že by prezident měl konat,“ podotkl.

Volby ale mohou být dříve než ve vyhlášeném říjnovém termínu. Mohou být i v září, ujistil právník. V dosavadních vyjádřeních politických lídrů přitom zaznívala domněnka, že pokud by se měly konat předčasné volby, musely by být nejpozději tři měsíce před již vyhlášeným řádným termínem, tedy ne později než 19. července. Poté, co premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) ohlásil demisi, se o tom zmiňovali například předsedové KSČM a TOP 09 Vojtěch Filip a Miroslav Kalousek.

Podle Marka Antoše se ale tříměsíční lhůta týká pouze rozpuštění Poslanecké sněmovny. „Poslanecká sněmovna nesmí být rozpuštěna v posledních třech měsících svého volebního období, ale to neznamená, že by se v těch třech měsících nesměly konat volby,“ poukázal. Volby se musí konat 60 dnů (tj. dva měsíce) po rozpuštění, mohly by tedy být ještě na začátku září.

Po předčasných volbách ale volají hlavně někteří opoziční politici. Koaliční strany – byť jinak rozhádané – se shodují, že nechtějí, aby se volilo dříve než v říjnu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Česko má určité pochopení pro německé hraniční kontroly, řekl Fiala

Premiér Petr Fiala (ODS) na jednání v Berlíně s německým kancléřem Friedrichem Merzem sdělil, že má určité pochopení pro kontroly na německých hranicích. Dlouhodobé řešení boje proti migraci ale dle něj musí být evropské. Fiala také ocenil, že Německo po nástupu nového kancléře převzalo větší zodpovědnost za bezpečnost Evropy.
18:12Aktualizovánopřed 2 hhodinami

V bitcoinové kauze není zatím nikdo obviněn, stát kryptoměny stále drží

Policie zatím v bitcoinové kauze, které státu daroval Tomáš Jiřikovský odsouzený dříve za drogy a zpronevěru, nikoho neobvinila. Prověřování ale nadále pokračuje pod dohledem Vrchního státního zastupitelství v Olomouci. Po jednání senátního bezpečnostního výboru to uvedl olomoucký vrchní státní zástupce Radim Dragoun. Státu podle ministryně spravedlnosti Evy Decroix (ODS) zatím žádná škoda nevznikla. Kupující však chtějí zpět své peníze a dokončit obchody podle původní dohody.
14:01Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Webová aplikace Bouračka může pomoci se záznamem o nehodě

Řidiči, kteří se stanou účastníky dopravní nehody se škodou do 200 tisíc korun a bez zranění, mohou od 1. července využít webovou aplikaci Bouračka. On-line nástroj je alternativou papírového euroformuláře a řidičům umožní sepsat záznam o nehodě i bez tužky a papíru. Počet malých dopravních nehod, které mohou účastníci vyřídit bez policie, podle pojišťoven roste. Přinášíme přehled o tom, jak aplikace funguje a také odpovědi na nejčastější dotazy.
17:59Aktualizovánopřed 2 hhodinami

České firmy se na dostavbě Dukovan zapojí z víc než 60 procent, míní Vlček

Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN) si myslí, že zapojení českých firem do dostavby jaderné elektrárny Dukovany bude ještě větší než 60 procent. Není to jen o konkrétním procentuálním zapojení, tím projektem jim vytvoříme podmínky, jak můžou české technologie exportovat i na další trhy, prohlásil v Interview ČT24 moderovaném Terezou Řezníčkovou. Podle Vlčka je nepochybné, že některé věci si Korejci budou dodávat sami. S ohledem na strategičnost a důležitost projektu uvedl, že ať přijde jakákoliv vláda, jenom blázen by ho zastavil.
před 3 hhodinami

Policie stíhá ženy za neoprávněné vystavování neschopenek

Policie stíhá dvě ženy z Českokrumlovska, které podle ní vystavily desítky zdravotních neschopenek, ačkoliv ani jedna z nich nebyla lékařka. Dříve působily jako nelékařský personál v ordinaci doktorky, která již svou praxi ukončila. Obviněné však nadále ordinaci provozovaly a neoprávněně lidem poskytovaly zdravotnické služby, uvedla policie.
před 7 hhodinami

Začala stavba obchvatu Běchovic za bezmála čtyři miliardy korun

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) začalo stavět obchvat pražských městských částí Běchovice a Újezd nad Lesy a středočeských Úval. Přeložka silnice I/12 dlouhá 12,6 kilometru přímo navazuje na rozestavěný úsek Pražského okruhu z Běchovic k dálnici D1. Stavba vyjde na 3,78 miliardy korun bez DPH, zprovoznit by se měla společně s novým úsekem Pražského okruhu na přelomu let 2027 a 2028, informovalo ŘSD.
před 8 hhodinami

ČD Cargo propustí až sedm set lidí a sešrotuje další vozy

Český nákladní dopravce ČD Cargo plánuje propustit do konce roku až 700 zaměstnanců, tedy více než desetinu celkového počtu, uvedl v úterý na síti X předseda představenstva a výkonný ředitel firmy Tomáš Tóth. Firma se podle něj musí připravit na výrazný pokles přepravy. Dané problémy podle Federace strojvůdců ČR nelze řešit jen propouštěním zaměstnanců, preferuje strukturální změny ve fungování celého podniku.
09:00Aktualizovánopřed 8 hhodinami

Obrana podepsala smlouvu na nákup 24 obrněnců Mars

Ministerstvo obrany podepsalo smlouvu se švédskou firmou SAAB Dynamics AB na nákup 24 kolových obrněných vozidel Mars s integrovaným systémem protivzdušné obrany RBS 70 NG. Hodnota zakázky činí 4,2 miliardy korun bez DPH.
13:55Aktualizovánopřed 8 hhodinami
Načítání...