Babiš chce dovládnout v demisi. Nevidí rozdíl mezi tím a rozhádanou koalicí

23 minut
Andrej Babiš v Událostech, komentářích: „Pro nás je velké překvapení, co pan premiér navrhuje.“
Zdroj: ČT24

Pokračovat ve vládnutí ve stávající sestavě až do voleb, byť bude vláda v demisi, je podle vicepremiéra a předsedy ANO Andreje Babiše možné. V Událostech, komentářích řekl, že nevnímá rozdíl mezi vládnutím v rozhádané koalici a kabinetem v demisi. Opoziční politici by však uvítali předčasné volby, které by přitom musely být v nejbližších dvou měsících.

Po dnu, kdy premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) oznámil, že do konce týdne podá demisi, není jasné téměř nic. Především není zcela zřejmý výklad ústavy, zda demise premiéra automaticky znamená pád vlády, ale i v případě, že ano, zdůrazňují ústavní experti, že prezident nemá povinnost přijmout ji.

„Je povinen přijmout demisi tehdy, kdy vláda podle ústavy musí demisi podat. To je ve chvíli, kdy jí není vyslovena důvěra nebo je jí vyslovena nedůvěra ze strany Poslanecké sněmovny a vždy také po ustavující schůzi nově zvolené Poslanecké sněmovny. To jsou okamžiky obligatorní demise a toto není ten případ,“ shrnul vedoucí katedry ústavního práva Právnické fakulty UK Aleš Gerloch.

Vicepremiér Andrej Babiš, vůči kterému se Sobotka ohlášením demise vymezil, je navíc přesvědčen, že i kdyby prezident demisi přijal, kabinet stále může pokračovat, a to až do řádných voleb v říjnu. „Jaký je v tom rozdíl? Já v tom rozdíl nevidím, jestli se to jmenuje vláda koaliční (…), nebo jestli se to jmenuje vláda v demisi,“ řekl. „Dělat úřednickou vládu nebo měnit ministry šest měsíců před volbami je totální nesmysl,“ dodal.

Opozice chce předčasné volby. Času je málo

Opoziční politici před sebou ovšem mají jiný cíl – předčasné volby. Předsedové KSČM, TOP 09 a ODS se shodli, že takový výsledek vládní krize se jim líbí nejvíce. „Jediné rozumné východisko jsou předčasné volby. Pro mě je naprosto nepřijatelné, aby vláda v tomto složení vládla dál nebo vládla vláda v demisi nebo byla úřednická vláda. Nepovažuji za možné, abychom měli premiéra, který nechce vládnout,“ řekl předseda ODS Petr Fiala.

Šéf KSČM Vojtěch Filip však připustil, že z pohledu ústavy by jejich vypsání již mohl být problém. „Volby mohou být nejpozději do 19. července,“ poukázal. První zákon republiky totiž stanoví, že mimořádné volby nemohou být méně než tři měsíce před volbami řádnými, které již jsou vyhlášeny na 20. a 21. října.

27 minut
Předsedové KSČM, TOP 09 a ODS v Událostech, komentářích: Volby mohou být nejpozději 19. 7.
Zdroj: ČT24

ANO chce pokračovat, ale bez Sobotky

K čemu demise povede, však nemají jasno ani špičky samotného ANO. Podle jeho místopředsedy Jaroslava Faltýnka by hnutí považovalo za nejlepší řešení, kdyby vládu opustil pouze její dosavadní premiér. Že by podání demise mohlo skončit pouze odchodem Bohuslava Sobotky, zatímco zbytek jeho vlády by zůstal netknutý, si však nemyslí Andrej Babiš . Demisi vlády nepovažuje za kolektivní akt. „Myslím, že nemáme kompetenci hlasovat o demisi. To je výsadní právo pana premiéra,“ poznamenal. Zdůraznil přitom, že sám na „tisíc procent“ z vlády dobrovolně neodejde.

V tom jej na večerním jednání podpořili i jeho vládní kolegové reprezentující hnutí ANO. „Nechceme, aby pan ministr Babiš rezignoval na svou funkci,“ shrnula ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová.

8 minut
Brífink představitelů ANO po večerním jednání
Zdroj: ČT24

Šéf ANO přiznal, že dokud premiér demisi v půl druhé neohlásil, o ničem netušil. Obvinil jej však z porušení koaliční smlouvy a za „fabulace a lži, že je nějaké podezření“, které se týká Babišových transakcí s Agrofertem. Špičky ČSSD přitom odmítly na Babišova slova v Událostech, komentářích reagovat.

Že v průběhu týdne podá demisi, oznámil Bohuslav Sobotka v úterý odpoledne po vyhrocení sporů mezi ním a vicepremiérem a předsedou hnutí ANO Andrejem Babišem. Šlo mimo jiné o kauzu korunových dluhopisů. 

Své majetkové poměry a placení daní vysvětlil Babiš na přání Poslanecké sněmovny prostřednictvím dopisu, který ale opoziční i koaliční politici považují za nedostatečný. Premiér ministra financí vyzval, aby se zachoval „jako chlap“ a kabinet opustil. To Babiš odmítl.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Při pracovních úrazech loni zemřelo sedmdesát lidí

Skoro každý pátý den se v Česku stane smrtelný pracovní úraz. Podle nejnovějších dat jich Státní úřad inspekce práce (SÚIP) a Český báňský úřad (ČBÚ) loni zaznamenal sedmdesát. Podle ČTK je to nejméně od vzniku samostatné České republiky. K příčinám patří hlavně podcenění rizika a používání nebezpečných pracovních postupů. Často jde o pády z výšky nebo dopravní nehody, například v areálu firmy.
16:30Aktualizovánopřed 39 mminutami

Obyvatelé Karolinky v referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren

Obyvatelé Karolinky na Vsetínsku v sobotním referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren do majetku města. Výsledky jsou v této části místního referenda platné a závazné. Hlasující naopak těsně nepodpořili odkoupení ubytovny, o kterém taktéž hlasovali. I v tomto případě je rozhodnutí platné, avšak nezávazné, vyplývá z informací na úřední desce. Město s asi 2500 obyvateli má dlouholetou sklářskou tradici, v roce 2020 se tam však sklárny uzavřely.
09:54Aktualizovánopřed 40 mminutami

Ztratili jsme smysl pro bolest a úzkost, míní filozofka Matějčková

Náboženství od lidí vyžaduje něco, čemu už mnozí v západním světě nerozumí, a to oddanost a poslušnost, řekla v Interview ČT24 filozofka a publicistka Tereza Matějčková. Ačkoliv ateismus a sekularizace společností prostoupily, tvrdí, že spiritualita nemizí. Odklon od náboženství však spojuje s nárůstem duševních chorob. „Křesťanství vychází z toho, že život je těžký a plný utrpení. Ztratili jsme smysl pro bolest a úzkost,“ sdělila moderátorce Tereze Willoughby.
před 1 hhodinou

Černochová a Hřib se střetli s Havlíčkem kvůli muniční iniciativě

Česká muniční iniciativa dodala do konce letošního dubna na Ukrajinu dalších 400 tisíc kusů velkorážové munice. V Otázkách Václava Moravce to řekla ministryně obrany Jana Černochová (ODS), která odmítla návrh místopředsedy hnutí ANO Karla Havlíčka, aby se iniciativa přesunula pod NATO. Podle předsedy Pirátů Zdeňka Hřiba je nutné v iniciativě pokračovat.
14:39Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Nejistota a obavy. Americké škrty komplikují humanitární pomoc

Humanitární organizace řeší americké úspory ve financování mezinárodní pomoci. Část z nich musí například propouštět zaměstnance nebo omezovat pomoc v rozvojových zemích. Podle ředitele organizace Člověk v tísni Šimona Pánka škrty americké administrativy přináší několikaměsíční nejistotu. Redaktorka ČT Lea Surovcová potvrzuje, že humanitární organizace v této souvislosti často zažívají obavy. Páteční 90' ČT24 moderoval Jakub Musil.
před 3 hhodinami

Ztráta letos klesne pod miliardu, tvrdí ředitel České pošty

Ztráta České pošty letos klesne pod jednu miliardu korun, řekl v Otázkách Václava Moravce její generální ředitel Miroslav Štěpán. Poštovní služby podle něj skončí na černé nule, ztráta půjde za Balíkovnou. Loni Česká pošta tratila téměř 1,25 miliardy. Štěpán v pořadu komentoval mimo jiné očekávaný termín prodeje budovy hlavní pošty v Jindřišské ulici v Praze nebo podle něj chybějící definici postavení podniku v digitalizovaném Česku.
před 4 hhodinami

Svatby, kavárna i muzeum. Poštovní dvůr po letech opět ožije

Roky nevyužívaný Poštovní dvůr v Karlových Varech bude znovu přístupný veřejnosti. Historická památka, kde poprvé v Evropě zazněla Dvořákova symfonie Z Nového světa, se dočkala rekonstrukce. V květnu se tam uskuteční první akce v zahradních budovách, na podzim se otevře i hlavní budova. Noví majitelé chtějí prostory nabídnout pro svatby nebo koncerty, vzniknout mají ale i dvě muzea. Celkové opravy vyjdou na desítky milionů korun.
před 9 hhodinami

Za kostní dřeň nejdřív poděkovala dopisem, teď se s dárcem mohla i setkat

Na vhodného dárce kostní dřeně čeká v Česku víc než stovka lidí. Do registrů každý rok přibude skoro třináct tisíc dárců. A už teď je jisté, že letošek toto číslo vysoko překoná. Celkem 76 dobrovolníků, jejichž buňky minulý rok zachraňovaly životy v tuzemsku i ve světě, ocenili pracovníci registru. Na slavnostním večeru v pražském Obecním domě se tradičně jeden z vyléčených pacientů se svým dárcem i osobně setkal.
před 10 hhodinami
Načítání...