Nové vedení ČSSD si rozdělilo práci. Program a 14 lídrů představí v červnu

V červnu se sejde programová konference sociální demokracie, na které strana představí svých 14 volebních lídrů. Premiér a předseda strany Bohuslav Sobotka to řekl po společném obědě nově zvoleného vedení ČSSD. Místopředsedové strany si na něm rozdělili své kompetence.

Nové vedení ČSSD zvolené na sjezdu v Brně
Zdroj: ČTK Autor: Vít Šimánek

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek bude mít i nadále na starosti programové otázky. Na volebním programu nyní strana začne pracovat. Programová debata podle Sobotky nebude jenom interní, chce do ní zapojit i veřejnost. V červnu se pak programem bude zabývat stranická konference. Podle šéfa ČSSD na ní také bude představeno 14 volebních lídrů strany.

Zaorálek řekl, že jedním z bodů volebního programu bude najít způsob, jak podpořit kvalifikaci a lidi, kteří mají nápady a dobře pracují. Druhou oblastí bude podpora sociálně soudržné společnosti a třetí kultivace národního kapitálu a posílení národní kultury.

Zahraniční vztahy bude mít v ČSSD na starosti předseda sněmovny Jan Hamáček. Poslanec Jan Birke, který byl už před sjezdem jmenován volebním manažerem, bude mít odpovědnost za volby a za úkol bude mít také kontakty mezi ČSSD a odbory.

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová se bude starat v sociální demokracii o odborné komise. Nováček ve vedení strany Petr Dolínek, který je náměstkem pražské primátorky, bude odpovídat za zajišťování podpory pro sociálnědemokratické starosty a zastupitele ve městech a obcích.

Nejbližší cíl? Snížit náskok hnutí ANO

Sobotka zároveň poznamenal, že v březnu a dubnu se bude strana zabývat otázkou jednotlivých lídrů a projednáváním kandidátek v jednotlivých krajích. Podotkl, že krajskými lídry by měly být viditelné, silné a respektované osobnosti.

Za úkol na nejbližší období označil snížení náskoku hnutí ANO ve volebních preferencích a zvýšení podpory veřejnosti. Podle Sobotky ČSSD nevylučuje koalici, která by mohla fungovat ve stejném složení jako nyní. Chce v ní ale mít rozhodující slovo, aby mohli sociální demokraté ovlivnit její program.

Vedení sociální demokracie na tiskové konferenci odmítlo návrh hnutí ANO na omezení počtu poslanců. Podle Sobotky zmenšení parlamentu znamená slabší opozici a tím i slabší kontrolu vlády. Hamáček poznamenal, že návrhy vycházejí z velmi odlišných systémů, stejně jako Zaorálek je označil za populistické.

K možnosti snížení počtu ministerstev Marksová řekla, že si nedovede představit, která by se mohla slučovat, aby fungovala lépe. Za svůj sen naopak označila, že by její ministerstvo práce a sociálních věcí kvůli své velikosti bylo rozděleno na dvě.