Rusko „udělá vše pro to“, aby Česko nevydalo údajného hackera do USA

Rusko spustilo diplomatickou bitvu o Jevgenije Nikulina. Odmítá, aby Česko údajného hackera po jeho zatčení v Praze vydalo do USA. Moskva prý udělá vše pro to, aby vydání zabránila. Uvedla to mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová. Zatčení Nikulina v Praze podle ní svědčí o tom, že americké úřady pořádají globální štvanici na ruské občany.

Video Události
video

Pohled Událostí: Rusko chce zabránit vydání Jevgenije Nikulina do USA

„Ministerstvo zahraničí i velvyslanectví v Praze aktivně pracují s českými úřady, aby nedopustily vydání ruského občana do USA. Příslušné kroky byly podniknuty diplomatickými kanály,“ řekla mluvčí podle agentury Interfax.

„Jednoznačně se ukázalo, že orgány Spojených států skutečně provádějí hon na ruské občany po celém světě. Je to, bohužel, další příklad jejich neregulérního chování.“

Marija Zacharovová

mluvčí ruského ministerstva zahraničí
Devětadvacetiletého ruského občana Jevgenije Nikulina zadržela česká policie v Praze v restauraci v Dittrichově ulici. Během zatýkání podle policie zkolaboval. „Byl to klasický zdravotní kolaps v rámci toho, že to bylo pro něj překvapení a šok. Naši policisté mu museli poskytnout na místě první pomoc,“ uvedla mluvčí policejního prezidia Iva Nguyenová. 

Zatýkání Jevgenije Nikulina
Zdroj: ČT24

Policie spolupracovala s americkým Federálním úřadem pro vyšetřování (FBI), podle kterého je Nikulin zodpovědný za masivní útok na profesní sociální síť LinkedIn z roku 2012. Muž je nyní ve vazbě, jeho vydání do USA posoudí pražský městský soud. Pokud ho pravomocně povolí, rozhodne ministr spravedlnosti.

Očekává se, že proces bude trvat několik měsíců, a to od chvíle, kdy do Česka ze Spojených států dorazí oficiální žádost. Úřady ji zatím neobdržely. Rusko mezitím pracuje na vlastní žádosti o jeho vydání.

Ambasáda uvedla, že chtějí, aby byl muž předán Rusku

Mluvčí ruského velvyslanectví v Praze ve středu uvedl, že ambasáda byla oficiálně vyrozuměna o zadržení ruského občana v Česku a že podniká kroky na obranu svého občana. „Ruská strana odmítá uskutečňovanou praxi exteritoriální jurisdikce, kterou Spojené státy vnucují celému světu. Trváme na tom, aby byl zadržený ruský občan předán Rusku,“ zdůraznil mluvčí.

V minulosti Moskva ostře protestovala proti zadržení a vydání svých občanů americké justici, ať šlo o obchodníka se zbraněmi Viktora Buta či o pilota Konstantina Jarošenka, který byl v USA odsouzen za pašování drog. But byl zadržen v roce 2008 v Thajsku, když padl do léčky zosnované americkými agenty. Ve Spojených státech si má podle rozsudku z roku 2012 odsedět 25 let.