Doživotní imunita dnes oficiálně přestává platit

Praha - České zákonodárce a ústavní soudce ode dneška přestává chránit doživotní imunita. Pokud je jejich kolegové odmítnou vydat k trestnímu stíhání, může si policie počkat na skončení mandátu. Zrušení doživotní imunity slibovali poslanci už 20 let, až do února letošního roku ale chyběla politická vůle. Pro schválení byl potřeba souhlas třípětinové většiny, tedy 120 hlasů. Nakonec se jich našlo 148. V Senátu pak bylo pro 58 senátorek a senátorů.

Pokud zákonodárci svého kolegu nevydají, bude policii stačit, aby si počkala na konec jeho mandátu. Podobné pravidlo bude platit pro ústavní soudce, o jejichž vydání rozhoduje horní komora.

Od roku 1993 bylo na žádost policie zbaveno imunity 17 poslanců. K nejznámějším případům posledních let patří vydání tehdejšího předsedy poslanců Věcí veřejných Víta Bárty kvůli obvinění z podplácení. Na začátku loňského léta potvrdila sněmovna trestní stíhání bývalého středočeského hejtmana a poslance Davida Ratha. V červenci 2012 přichází o imunitu exministryně obrany Vlasta Parkanová v souvislosti s nákupem dopravních letadel CASA pro armádu.

Poslanci, o jejichž vydání jednal v posledních dvou letech mandátový a imunitní výbor:

Roman Pekárek4. 12. 2012 Roman Pekárek (ODS) - Byl poslancem teprve od listopadu loňského roku, kdy zaujal křeslo po rebelujícím poslanci Petru Tluchořovi. Po vydání sněmovnou byl stíhán za korupci při prodeji městských pozemků, které se měl dopustit coby kolínský místostarosta.

 

David Rath ve sněmovně3. 9. 2012 David Rath (ČSSD)Bývalý středočeský hejtman čelil žádosti policistů o vydání ke stíhání v souvislosti s údajnou korupcí při nákupu vybavení do tří středočeských nemocnic. Výbor ho ke stíhání doporučil vydat.

 

Vlasta Parkanová ve sněmovně10. 7. 2012 Vlasta Parkanová (TOP 09)Policie chtěla Vlastu Parkanovou stíhat kvůli tomu, že nenechala zpracovat posudek na cenu letounů. Vznikla údajně škoda 658 milionů korun. Výbor ji ke stíhání doporučil vydat.

Otto Chaloupka12. 6. 2012 Otto Chaloupka (VV)Mandátový a imunitní výbor nezaujal k Chaloupkově kauze jednoznačné stanovisko, rozhodnutí o vydání tedy bylo plně na poslancích. Ti rozhodli ve prospěch vydání Chaloupky, který čelil podezření z přijímání úplatků od bývalého asistenta.

David Rath22. 5. 2012 David Rath (ČSSD)Mandátový a imunitní výbor doporučil sněmovně, aby potvrdila stíhání poslance Davida Ratha. Policie vinila Ratha z přijetí sedmimilionového úplatku v souvislosti s opravou zámku Buštěhrad.

Vít Bárta a Jaroslav Škárka před soudem25. 8. 2011 Vít Bárta (VV) a Jaroslav ŠkárkaVýbor jednomyslně doporučil sněmovně, aby vydala k trestnímu stíhání předsedu poslanců VV Víta Bártu a nezařazeného poslance Jaroslava Škárku (dříve VV). Policie je chtěla stíhat kvůli podezření z korupce.

Stanislav Huml25. 3. 2011 Stanislav Huml (VV)Mandátový a imunitní výbor se k Humlově vydání jednoznačně nevyjádřil. Poslanci následně nevydali Humla k trestnímu stíhání, ač o to v projevu ve sněmovně sám požádal. Policie Humla podezřívala ze zmanipulování posudku nehody.


Politici už dlouhá léta v různých obměnách vzkazují veřejnosti, že poslanci a senátoři si mají být před zákonem s občany rovni – nebo alespoň od chvíle, kdy z křesla zákonodárce odejdou. Každý pokus omezit ochranu politiků před stíháním ale zatím skončil nezdarem.

Nejblíže od schválení byl zákon o omezení imunity loni v dubnu. Sněmovnou sice prošel, tehdy ho ale nepodpořilo dostatečné množství senátorů. Pro schválení ústavního zákona tehdy scházely dva hlasy. Senátoři, ale i poslanci poté obratem předložili stejné úpravy znovu. Nyní paradoxně ve sněmovně leží hned dva téměř totožné návrhy. Pokud neprojde ústavním výborem nedávno schválená sněmovní varianta, je v záloze ještě senátní. „Je zcela jedno, který z těch návrhů bude schválen, ale je potřeba tímto způsobem imunitu omezit,“ zmiňuje senátor ČSSD Jiří Dienstbier.

Pod zákon se podepsaly všechny sněmovní strany a přistoupily na to, že imunita by už neplatila doživotně, ale jen po dobu trvání mandátu. Stávajícího poslance či senátora by tedy ke stíhání musela stejně jako dosud vydat příslušná komora parlamentu. Stíhat zákonodárce by policie mohla až po vypršení jeho mandátu ve sněmovně nebo senátu. Obdobně by zákon platil také pro ústavní soudce.

Reakce na konec imunity:

Petr Nečas, premiér (ODS): „Nemám s tím žádný problém, nikdy by mě ani nenapadlo institut imunity využít.“

Bohuslav Sobotka, předseda ČSSD: „Imunita vyvolávala nepochopení a odpor velké části občanů.“

Karolína Peake, vicepremiérka (LIDEM): „Popravdě řečeno, příliš se v tomto volebním období nevyužívala.“


Čerstvě poslanci vzali i nárok na plat a náhrady těm ze svých řad, kteří skončí ve vězení. Zákon inspirovaný prvním uvězněným poslancem Romanem Pekárkem ale teprve míří do Senátu.

Video Doživotní imunita dnes oficiálně přestává platit
video

Doživotní imunita dnes oficiálně přestává platit

Doživotní imunita dnes oficiálně přestává platit

010613

Vydávání zákonodárců často provázely vypjaté emoce: zde jsou některé nedávné i starší výroky

Doživotní imunita je u konce