Ztraceno v překladu: pravý význam slov označujících emoce nám uniká, tvrdí lingvisté

Pravý význam slov a vět se může nečekaně často ztrácet během překládání, tvrdí rozsáhlý výzkum amerických jazykovědců. Týká se to zejména slov, jejichž význam je spojený s emocemi.

Například koncept „lásky“ je v indoevropských jazycích spojený s pojmy „mít rád“ a „toužit“, ale v austronéských jazycích, jimiž se mluví v Tichomoří, je spojený spíše s pojmy „lítost“ a „soucit“.

„Přestože můžeme říci, že pro pojem hněv existuje slovo ve stovkách jazyků, tyto pojmy nemusí nutně znamenat to stejné,“ uvedl lingvista Joshua Conrad Jackson, který je spoluautorem této studie.

Spolu se svými kolegy popsal v odborném časopisu Science analýzu 24 emocionálních konceptů – tedy pojmů, jako je hněv, láska nebo čest – napříč 2474 jazyky. Věnovali se také 2400 slovům, které nenesou emoce – ty využili, aby poznali kontexty a významy slov s emocemi.

Například havajské slovo „pu'iwa“ označuje strach i překvapení – což podle vědců naznačuje, že v tomto jazyce existuje mezi oběma koncepty silný vztah. U jiných jazyků ze stejné skupiny je to velmi podobné, zatímco u dalších jazykových rodin, například u té indoevropské, takové překryvy neexistují.

Zdánlivě jednoduché koncepty spojené se silnými emocemi tak mohou mít v odlišných řečech značně odlišné vnímání – lingvisté tvrdí, že kvůli těmto rozdílům může nečekaně často docházet k zásadním nedorozuměním mezi mluvčími.

Paradox výzkumu

Rozdíly byly mezi některými jazykovými rodinami natolik velké a významné, že to vede profesora Jacksona v úvaze, zda vůbec existuje nějaký univerzální koncept emocí. Na základě svého výzkumu se domnívá, že ne: „Lidé mohou cítit, že jim více buší srdce, když se cítí ohrožení. Ale existuje velká různorodost v tom, jakou dáváme této zkušenosti význam i v tom, jaké chování si s takovou emocí spojujeme. A také, jak se o ní s ostatními lidmi bavíme,“ uvedl vědec v rozhovoru pro deník Guardian. Podle něj se to všechno mění podle kultury dané společnosti.

Lingvista přiznává, že celý jeho výzkum je založený na zatím neřešitelném paradoxu. „Naše výsledky sice ukazují, že neexistuje jediný koncept pojmu strach, ale tuto analýzu bychom nedokázali vytvořit, aniž bychom pracovali s univerzálním konceptem pojmu strach…“

Tento výzkum neříká, že by slovníky byly k ničemu – jen ukazuje, že nejsou dokonalé a řadu odstínů řeči, a to těch mnohdy nejdůležitějších, nejsou schopné zachytit.

Profesorka Angeles Carreresová, která vyučuje překladatelství na Cambridgeské univerzitě, dodává, že slovníky dávají lidem falešný pocit jistoty, přestože rovnost mezi dvěma pojmy v různých jazycích je velmi diskutabilní. Typickými příklady je pro ni to, že i tělesa, jako je třeba Měsíc, mohou mít v různých jazycích odlišný rod – pro někoho je tedy Luna povahy ženské, pro jiného mužské. Jiným příkladem je zase slovo národ, jehož obsah se mění v průběhu času velmi dramaticky – a způsobuje to značné potíže ve výkladu i chápání minulosti.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Na půdě kolem Černobylu by se opět daly pěstovat potraviny, naznačuje studie

Desítky let byla půda v okolí ukrajinského Černobylu považována za nevyužitelnou kvůli havárii reaktoru jaderné elektrárny v roce 1986. Nový výzkum ale naznačuje, že by se dala bezpečně využívat pro zemědělství.
před 8 hhodinami

Kůrovcová kalamita polevuje. Brouka krotí počasí i věda

Kalamita lýkožrouta smrkového, kterému se říká lidově kůrovec, v Česku v posledních několika letech ustupuje. Díky tomu i klesá objem smrkového dřeva, které je nutné vytěžit. Podle expertů z Biologického centra Akademie věd v tom má silnou roli počasí, jež není pro tento hmyz tak výhodné. Pomáhají ale i nové zásadní úpravy v postupech ochrany lesa.
před 11 hhodinami

Vědci prozatím uchránili nejstarší strom světa před novou dálnicí

Nejstarší světový strom mohl být ohrožen výstavbou dálnice. Zachránila ho prozatím ovšem kampaň vědců. Ti zdůrazňují přínos podobných velikánů k poznání ohledně změn klimatu. Ve svém článku o příběhu stromu reportoval web německé stanice Deutsche Welle.
včera v 17:10

Ústup očkování v USA by svědčil hlavně spalničkám, ohrozil by miliony lidí

Očkování je jednou z páteří moderní medicíny. Stačí drobné snížení proočkovanosti a dopady na společnost jsou obrovské. Vědci na základě rozsáhlého modelu pro různé scénáře popsali, jaká budoucnost čeká ohledně šíření nakažlivých nemocí Spojené státy.
včera v 14:24

Firma Amazon vypustila první várku svých internetových družic

Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose v pondělí tamního času (v noci na úterý SELČ) vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska. Informovaly o tom tiskové agentury s odkazem na živý přenos.
včeraAktualizovánovčera v 13:12

Levá, nebo pravá? Vědci zkoumali, do jaké ruky je lepší očkovat

Když lidé dostávají posilující dávku vakcíny, mnohdy si ji nenechají dát do stejné ruky jako tu první. Nový výzkum popsal, že vhodnější je očkovat do stejného místa. Výsledky by se podle autorů daly využít zejména během pandemií, během nichž je nutné očkovat v průběhu epidemické situace.
včera v 12:01

Do vesmíru odstartovala evropská sonda, která se zaměří na lesy

Po jedenácté hodině dopoledne odletěla do kosmu mise Evropské vesmírné agentury (ESA). Raketa Vega-C vynesla na oběžnou dráhu sondu Biomass, jejímž cílem je monitorovat biomasu na Zemi, hlavně lesy.
včeraAktualizovánovčera v 11:59

Čechoslovačky chtěly bojovat i na Západě. Vlastní armáda o ně ale nestála

I ženy chtěly bojovat – ale nezáleželo to pouze na jejich odhodlání. Pokud se Čechoslovačky chtěly zapojit do zahraničního odboje na Západě, musely se kromě svého odhodlání vybavit i silou čelit mnohým překážkám. Navzdory prvotním plánům se totiž nesměly do války zapojit v československé armádě, ale pouze v britských jednotkách jako cizinky. Více než dvě stě žen ochotných pomáhat v boji s Hitlerem přitom plnilo důležité úkoly – sloužily mimo jiné jako elektrikářky, opravářky optických přístrojů, šifrantky i baličky padáků. Ani válečné hrdinství jim ale uznání nepřineslo.
včera v 11:55
Načítání...