Vopice už vokno nevoběhne. Z češtiny podle jazykovědců mizí protetické V

8 minut
Studio 6
Zdroj: ČT24

Vosel, voči, vona, vobraz, vopice… zatímco před několika staletími pronikalo „protetické V“ i do psaných textů, ze současné češtiny se tento jev postupně vytrácí. Potvrdil to výzkum lingvisty Jana Chromého z Ústavu českého jazyka a teorie komunikace Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. Mezi příčiny patří mobilita obyvatel i rozmach televize.

Jan Chromý se ve studii zaměřil na to, jak lidé používají protetické V v pěti českých městech – Praze, Plzni, Českých Budějovicích, v Brně a v Hradci Králové. Zjistil, že tento dříve velmi běžný jazykový jev je v Česku na ústupu, a možná dokonce v budoucnu zanikne.  

„V souvislosti s ústupem protetického V jsou zajímavé zjištěné rozdíly mezi užíváním tohoto jevu v jednotlivých městech. Nejnižší míru protetického V  jsme zaznamenali v Brně,“ shrnul v závěru výzkumu Chromý s tím, že po Brně následují České Budějovice.

Vokno versus okno
Zdroj: Jan Chromý

Důvodem je podle něj skutečnost, že tato města leží poblíž oblastí, kde tento jev rozšířený není. Naopak nejčastěji jej lidé používají v Praze a Plzni. 

Mezi další zjištění patří to, že tento způsob mluvy je v současnosti rozšířený spíše mezi staršími lidmi. „Mladší generace používá protetické V méně než starší generace,“ řekl České televizi Chromý. 

  • Protetické V se objevilo i v dalších slovanských jazycích. Jedná se například o oba lužické jazyky, ukrajinštinu nebo běloruštinu. Naopak nejméně často se tento jev vyskytoval ve slovenštině a ve východních nářečích češtiny.

Protetickým V si přitom Češi usnadňují výslovnost už od středověku. „Minimálně od 14. století to byl jev, který byl přítomen v českém jazyce,“ sdělil České televizi Jan Chromý s tím,  že jedno z nejstarších doložených použití pochází ze Žaltáře Wittenberského (moderní překlad: On je náš Bůh, my lid, jejž on pase, ovce, jež vodí svou rukou):

nebo on jest bóh náša my ľud jehoa vovcě pastvě jeho
Žaltář Wittenberský

V 16. století bylo protetické V velmi rozšířené i v psaném jazyce. Už o několik dekád později se ale tento jev začal z češtiny pomalu vytrácet. Stojí za tím hned několik faktorů, domnívá se Chromý. „Protetické V se nerozšířilo na celé území současné České republiky, třeba na východní Moravě se nikdy nepoužívalo. Je možné, že právě vliv různých písařů nebo tiskařů z Moravy v tom mohl sehrát roli,“ vysvětlil. Další příčinou je také to, že protetické V lidé vnímali negativně, a to i proto, že vzdalovalo češtinu od jazyka Kralické bible.   

Protetické V zaniká i kvůli televizi

Podle nového zjištění Jana Chromého tento trend pokračuje i v současnosti: tvary s protetickým V totiž nepatří do spisovné češtiny, roli sehrává také vyšší mobilita obyvatel.

K ústupu protetického V ale přispěli i novináři a technický vývoj. „Součástí působení jazykového kontaktu je i v posledních desetiletích důležitý vliv médií, především pak televize,“ vysvětlil Chromý v závěru své studie. A tam se pochopitelně nespisovné protetické V nepoužívá.

Podle Chromého češtinu opouští i další jevy. Jedná se například o používání počátečního OU. „Ještě v 19. století to bylo podle všeho velmi časté třeba v Praze, dnes to nikdo nepoužívá. Zůstalo to pouze v pár lexikalizovaných případech,“ dodal a jmenoval ouško nebo výraz ouřada.   

Protetického V se ale nakonec jen tak lehce nezbavíme. I nadále se s ním totiž budeme setkávat u slov, kde už je pevně součástí psaného jazyka – stalo se totiž už dávno částí příjmení a zeměpisných názvů, jako je například Vondra, Vondráček, Vorel nebo třeba město Votice.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Útroby Země jsou plné vodíku. Oxfordští vědci mluví o zdroji energie na tisíce let

Vodík je sice vydáván za bezemisní zdroj energie, ale při jeho zpracování skleníkové plyny vznikají. Britští vědci teď popsali, kde by lidstvo mohlo vzít obrovské množství tohoto plynu.
před 8 hhodinami

Kolektivní imunita už nedrží spalničky v šachu, varuje vědec

Předpokládá se, že očkování proti spalničkám zachránilo v letech 1974–2024 na celém světě více než 93 milionů životů a snížilo celkovou dětskou úmrtnost. Teď se ale tato nemoc vrací.
před 12 hhodinami

Arktida reaguje na změny klimatu velmi různorodě, ukázal čtyřicetiletý výzkum

Arktida zůstává podle nové studie i přes plošné oteplování, které tam probíhá, stále velmi různorodá. Reakce arktických rostlin na klimatickou změnu se v různých oblastech značně liší, ukazuje výzkum mezinárodního týmu vědců, mezi nimiž byl i zástupce českobudějovického biologického centra.
před 14 hhodinami

Pyl ve vzduchu trápí alergiky, může ale také přinášet déšť

Pylová sezona je aktuálně v plném proudu. Své o tom vědí hlavně alergici, nyní zejména ti, kteří jsou citliví na pyl trav. Množství pylu ve vzduchu je kromě vlastních fenofází rostlin významně ovlivněno také charakterem počasí. Zejména při slunečném, suchém a mírně větrném počasí může být ve vzduchu až mimořádné množství pylu. Nicméně pyl dokáže ovlivnit naopak samotné počasí. Účastní se procesu vzniku srážek.
14. 5. 2025
Načítání...