Pochopení jevů fyziky a objevů brání jazyk, dokazuje oceněný fyzik Mermin

Vysvětlení a snadnějšímu pochopení mnoha vědeckých objevů a fyzikálních jevů brání jazyk a jeho možnosti. Je o tom přesvědčen americký teoretický fyzik Nathaniel David Mermin. Dvaaosmdesátiletému vědci, který se zabývá filozofickými otázkami kvantové mechaniky a speciální relativity, udělila svou letošní cenu Nadace Dagmar a Václava Havlových Vize 97.

Ocenění si vysloužil za přínos k rozvoji fyziky a její popularizaci. Cena se předává 5. října v den narozenin bývalého prezidenta Václava Havla. Ceremoniálu dnes předcházela debata s fyziky, matematiky a filozofy v Pražské křižovatce.

„Je složité vysvětlit cestu z Václavského náměstí do Pražské křižovatky a zahrnout do toho zakřivení země. Jazyk není vytvořen tak, aby se jím popisovaly vědecké objevy, které se staly dlouho po jeho vzniku. Je to mocný nástroj pro případy, kdy chceme komunikovat o osobních i neosobních záležitostech, ale velmi nešikovný nástroj pro komunikaci o objevech, které přišly mnohem, mnohem později než on. Pochopení relativity často jazyk komplikuje. Jen si vezměte gramatický čas. Relativita hovoří o tom, že čas je možná jiný, než jak ho vnímáme,“ řekl Mermin.

Mermin se narodil v roce 1935 v Connecticutu. Roku 1956 vystudoval matematiku na harvardské univerzitě a o pět let později získal doktorát ve fyzice. Od roku 1964 byl členem učitelského sboru cornellské univerzity, kde v letech 1984 až 1990 řídil laboratoř atomové fyziky a fyziky pevných látek. Spolu s Neilem W. Ashcroftem je autorem učebnice Solid State Physics (Fyzika pevných látek) a několika knih pro laické čtenáře. Za svou osmapadesátiletou kariéru publikoval články o statistické fyzice, fyzice nízkých teplot, fyzice pevných látek, kvantové chemii, topologické teorii defektů a o aperiodických krystalech.

Mezi fyzikou a právy

Mermin se na počátku své dráhy rozhodoval mezi studiem fyziky a práv. „Když jde člověk na práva, zabývá se lidskými věcmi a společenskými konvencemi a pravidly. Ve fyzice se zabývá věcnými pravdami a zákonitostmi. Mnoho lidí si fyziku vybralo, aby unikli tomu osobnímu,“ řekl.

Nathaniel David Mermin
Zdroj: ČTK

Sám patří ke kritikům udílení cen, i když jich už několik dostal. Podle něj třeba Nobelova cena v sobě pro vědce spojuje to dobré i to špatné. Oceněný se se svou prací dostane na titulní stránky novin a přicházejí mu pozvání k přednáškám z celého světa i tlak na využití peněz. „To vás rozptyluje. Mnozí vědci pak nechávají své činnosti, protože jsou tím vším zavaleni,“ uvedl Mermin. Ocenění je podle něj ale zátěž i pro ty, kteří na ně nominují a kteří o něm rozhodují.

Ceny Nadace Vize 97 si ale Mermin váží víc, než kdyby dostal cenu Nobelovu. „Nikdo v životě mi nenabídl cenu, která je tak úžasná jako tahle. Až se vrátím domů, nikdo nebude vědět, že jsem ocenění v Praze získal. Kromě těch, jimž to řeknu. Když jsem dostal dopis od paní Dagmar Havlové, hned jsem se pochlubil a poslal to tiskovému oddělení cornellské univerzity. Jediné spojení Mermin-Havel-Praha, které dohledáte, je univerzitní PR zpráva,“ dodal fyzik.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Studenti si vyzkoušeli stav beztíže. Hráli karty nebo pili vodu

Stav beztíže, jaký znají astronauti z Mezinárodní vesmírné stanice, si vyzkoušelo 26 studentů a dalších osobností při misi Zero-G. V rámci projektu Česká cesta do vesmíru letěli speciálním letadlem nad Krkonošemi a Orlickými horami. Vědci dělají při takovém letu často různé pokusy, studenti si tak mohli cestu naplno užít. Projekt zaměřený na propagaci technického vzdělávání a přírodních oborů začal loni v září. A let v Airbusu A310 vyvolávajícím stav beztíže byl jeho vyvrcholením, na začátku se do výběrového řízení v přihlásilo 861 zájemců.
před 9 hhodinami

Z kontinentální Evropy odstartovala orbitální raketa. Po několika sekundách spadla

Z kosmodromu Andöya Spaceport na severu Norska v neděli po několika odkladech odstartovala ke zkušebnímu letu raketa Spectrum německé startupové firmy Isar Aerospace, která odvysílala živé záběry ze startu na portálu YouTube. Let ale trval jen několik sekund, raketa se brzy zřítila zpět na zemský povrch, uvedla agentura AFP. I tak šlo o první start orbitální rakety z kontinentální Evropy mimo Rusko.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Slintavka bývala v českých chlévech častým hostem. Farmáři podceňovali její šíření

Už když se slintavka a kulhavka šířila v českých zemích v 19. století, znamenala pro hospodáře velkou hrozbu. Dobový tisk ukazuje, že lidé podceňovali to, jak extrémně nakažlivá nákaza je.
před 19 hhodinami

Zatmění Slunce přitáhlo lidi do planetárií i hvězdáren, bylo ale za mraky

Lidé měli v planetáriích a hvězdárnách možnost pozorovat částečné zatmění Slunce, viditelnost ale omezovala oblačnost. Pořadatelé pro ně měli připravený i další program. Například do ostravského planetária v městské části Krásné Pole přišlo kolem 140 návštěvníků, do hvězdárny v Teplicích přes šedesát a v Karlových Varech asi dvě desítky.
29. 3. 2025

Zimní čas je pro člověka přirozenější, ale přizpůsobí se, míní lékař

V noci na neděli začne v Česku platit letní čas. Hodiny se ve dvě ráno posunou o hodinu vpřed. Praktický lékař Cyril Mucha v pořadu 90’ ČT24 uvedl, že pro člověka je přirozenější zimní čas, ale běžný člověk se změně za několik dní přizpůsobí. Problémy se změnami času mají podle něj lidé, kteří mají například obecně problém se spánkem. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) zmínil, že chce téma zrušení střídání letního a zimního času vznést na půdě europarlamentu v září.
29. 3. 2025

Z rudého snu noční můra. Před sto lety zamířila do Kyrgyzie tisícovka Čechoslováků

Interhelpo bylo československé dělnické družstvo, které pomáhalo budovat socialismus v sovětském Kyrgyzstánu. Vzniklo v květnu 1923 a před sto lety, 29. března 1925, vyjel první transport jeho členů do tehdejší Kyrgyzie. Celkem tam dorazila asi tisícovka Čechů a Slováků a přestože se část z nich později stala oběťmi stalinských čistek, družstvo se významně podílelo na vybudování průmyslového potenciálu asijské republiky.
29. 3. 2025

Před polednem nastane zatmění Slunce. Bude vidět i z Česka

V sobotu nastane částečné zatmění Slunce, které bude pozorovatelné i z Česka. Měsíc zakryje až 22 procent slunečního disku, přičemž nejvýraznější zatmění bude patrné na severozápadě Čech. Úkaz začne krátce před půl dvanáctou dopoledne a potrvá zhruba do jedné hodiny odpoledne. Půjde o jedno z nejlépe pozorovatelných zatmění v posledních letech, protože Slunce bude v době maxima vysoko nad obzorem, uvedl Pavel Suchan z České astronomické společnosti.
29. 3. 2025

Nejstarší vanilku v Evropě našli vědci na Pražském hradě

Pražský hrad byl v době Rudolfa II. centrem evropské kultury, obchodu i umění. Dokládá to i nový objev přímo ve Vladislavském sále. Archeologové tam našli vůbec nejstarší důkaz o použití vanilky v Evropě.
28. 3. 2025
Načítání...