Zastavte pokusy se zrcadlovým životem, vyzývají vědci. Varují před výjimečnou hrozbou

Skupina předních světových vědců, včetně nobelistů, vyzvala k zastavení výzkumu zaměřeného na vytváření „zrcadlového života“. Obávají se, že tato forma syntetických organismů představuje pro život na Zemi zásadní hrozbu.

Veškerý známý život je homochirální. To znamená, že DNA a RNA jsou tvořené „pravotočivými“ nukleotidy a naopak bílkoviny jsou tvořené „levotočivými“ aminokyselinami. Nikdy se nevyskytují levotočivé DNA nebo pravotočivé aminokyseliny. Nikdo vlastně neví, proč to tak je, ale příroda na Zemi je tak nastavená. Respektive byla. Řada vědců totiž v současné době experimentuje se zrcadlovým životem.

Zrcadlový život by byl oproti tomu normálnímu přesně opačný: DNA a RNA levotočivé, aminokyseliny pravotočivé. Vědce k takovému výzkumu vede nejen zvědavost, jak by takový život vlastně fungoval, ale také možné využití v praxi. Zrcadlové molekuly by se mohly proměnit v léčbu chronických a těžko léčitelných onemocnění, zrcadloví mikrobi by zase mohli zvýšit odolnost bioprodukčních zařízení proti kontaminaci.

Bakterie se totiž hojně využívají například v potravinářském průmyslu, vlastně u všech činností spojených s kvašením – bez nich by nebylo pivo, jogurty ani chléb. Přitom ale často dochází ke znečištění jinými bakteriemi. Kdyby se ale využívaly ty zrcadlově otočené, „znečišťovači“ by je nerozpoznali a nemohli se na ně navázat. Ve výsledku by se tak dalo předcházet obrovským ekonomickým ztrátám, jež dnes vznikají.

Jenže jiná skupina expertů se domnívá, že riziko je v tomto případě tak obrovské, že se nevyplatí pokoušet štěstí, byť je to vedené sebelepšími úmysly.

Vědci popsali problém detailně v téměř třísetstránkovém článku a v odborném časopisu Science ho doprovodili otevřeným dopisem, v němž před dalším výzkumem varují a odrazují od něj ostatní v oboru. Ve skupině znepokojených odborníků jsou například Craig Venter, americký vědec, který v 90. letech vedl soukromé úsilí o sekvenování lidského genomu, a nositelé Nobelovy ceny Greg Winter z Cambridge a Jack Szostak z University of Chicago.

„Bezprecedentní hrozba“

Riziko podle nich představují zejména potenciální zrcadlové bakterie, které by byly vytvořené jako zrcadlové odrazy molekul vyskytujících se v přírodě. Kdyby unikly z laboratoře (a toto riziko není nikdy vyloučené), mohly by se dostat do ekosystémů. Díky svým vlastnostem by bez problémů proklouzly sebelepší imunitní obranou přírodních organismů, čímž by vystavily lidi, zvířata a rostliny riziku smrtelných infekcí.

Vědci v dopise upozorňují, že zatím toto riziko nehrozí akutně; tento výzkum je natolik nový a současně složitý, že k vytvoření životaschopného zrcadlového mikroba by bylo zapotřebí nejméně deset let. Je ale zároveň možné, že například využití vyspělých umělých inteligencí by mohlo výzkum výrazně urychlit, podobně jako zkrátilo o desítky let například „rozbalování proteinů“.

Hrozba je podle autorů dopisu tak vážná, že tato skupina 38 vědců vyzvala ostatní, aby okamžitě zastavili práce na tomto cíli. Druhá výzva putovala ke sponzorům: ti by měli dát jasně najevo, že tento výzkum nebudou podporovat.

„Hrozba, o které hovoříme, je bezprecedentní,“ řekl evoluční biolog z Pittsburské univerzity Vaughn Cooper. „Zrcadlové bakterie by pravděpodobně unikly mnoha reakcím lidského, zvířecího i rostlinného imunitního systému a v každém případě by způsobily smrtelné infekce, které by se nekontrolovaně šířily.“

Tyto zrcadlové organismy by mohly být nejen smrtelné, ale navíc v podstatě nezastavitelné: nemají v přírodě predátory, takže by proti nim byla zřejmě zcela neúčinná jakákoliv antibiotika.

Řešením je konec výzkumu

Vědci už laboratorně vyrobili velké funkční zrcadlové molekuly, aby je mohli blíže studovat. Někteří dokonce udělali první krůčky k vytvoření zrcadlových mikrobů, byť výsledek je zatím daleko.

„Pokud se neobjeví přesvědčivé důkazy o tom, že by zrcadlový život nepředstavoval mimořádné nebezpečí, domníváme se, že by zrcadlové bakterie a další zrcadlové organismy, a to ani ty s upravenými opatřeními biologické ochrany, neměly být vytvářeny,“ píší autoři v časopise Science.

„Doporučujeme proto, aby výzkum s cílem vytvořit zrcadlové bakterie nebyl povolen a aby poskytovatelé finančních prostředků dali jasně najevo, že takovou práci nebudou podporovat.“

Jednou ze signatářek výzvy je i Kate Adamalová, syntetická bioložka z Minnesotské univerzity, která pracovala na vytvoření zrcadlové buňky. Jenže během svého výzkumu pochopila možné hrozby a na svůj obor změnila názor. „Neměli bychom vytvářet zrcadlový život,“ uvedla pro britský deník The Guardian. „Máme čas na diskuzi. A právě o to jsme se touto prací snažili: abychom zahájili globální konverzaci.“

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Na půdě kolem Černobylu by se opět daly pěstovat potraviny, naznačuje studie

Desítky let byla půda v okolí ukrajinského Černobylu považována za nevyužitelnou kvůli havárii reaktoru jaderné elektrárny v roce 1986. Nový výzkum ale naznačuje, že by se dala bezpečně využívat pro zemědělství.
před 13 hhodinami

Kůrovcová kalamita polevuje. Brouka krotí počasí i věda

Kalamita lýkožrouta smrkového, kterému se říká lidově kůrovec, v Česku v posledních několika letech ustupuje. Díky tomu i klesá objem smrkového dřeva, které je nutné vytěžit. Podle expertů z Biologického centra Akademie věd v tom má silnou roli počasí, jež není pro tento hmyz tak výhodné. Pomáhají ale i nové zásadní úpravy v postupech ochrany lesa.
před 16 hhodinami

Vědci prozatím uchránili nejstarší strom světa před novou dálnicí

Nejstarší světový strom mohl být ohrožen výstavbou dálnice. Zachránila ho prozatím ovšem kampaň vědců. Ti zdůrazňují přínos podobných velikánů k poznání ohledně změn klimatu. Ve svém článku o příběhu stromu reportoval web německé stanice Deutsche Welle.
29. 4. 2025

Ústup očkování v USA by svědčil hlavně spalničkám, ohrozil by miliony lidí

Očkování je jednou z páteří moderní medicíny. Stačí drobné snížení proočkovanosti a dopady na společnost jsou obrovské. Vědci na základě rozsáhlého modelu pro různé scénáře popsali, jaká budoucnost čeká ohledně šíření nakažlivých nemocí Spojené státy.
29. 4. 2025

Firma Amazon vypustila první várku svých internetových družic

Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose v pondělí tamního času (v noci na úterý SELČ) vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska. Informovaly o tom tiskové agentury s odkazem na živý přenos.
29. 4. 2025Aktualizováno29. 4. 2025

Levá, nebo pravá? Vědci zkoumali, do jaké ruky je lepší očkovat

Když lidé dostávají posilující dávku vakcíny, mnohdy si ji nenechají dát do stejné ruky jako tu první. Nový výzkum popsal, že vhodnější je očkovat do stejného místa. Výsledky by se podle autorů daly využít zejména během pandemií, během nichž je nutné očkovat v průběhu epidemické situace.
29. 4. 2025

Do vesmíru odstartovala evropská sonda, která se zaměří na lesy

Po jedenácté hodině dopoledne odletěla do kosmu mise Evropské vesmírné agentury (ESA). Raketa Vega-C vynesla na oběžnou dráhu sondu Biomass, jejímž cílem je monitorovat biomasu na Zemi, hlavně lesy.
29. 4. 2025Aktualizováno29. 4. 2025

Čechoslovačky chtěly bojovat i na Západě. Vlastní armáda o ně ale nestála

I ženy chtěly bojovat – ale nezáleželo to pouze na jejich odhodlání. Pokud se Čechoslovačky chtěly zapojit do zahraničního odboje na Západě, musely se kromě svého odhodlání vybavit i silou čelit mnohým překážkám. Navzdory prvotním plánům se totiž nesměly do války zapojit v československé armádě, ale pouze v britských jednotkách jako cizinky. Více než dvě stě žen ochotných pomáhat v boji s Hitlerem přitom plnilo důležité úkoly – sloužily mimo jiné jako elektrikářky, opravářky optických přístrojů, šifrantky i baličky padáků. Ani válečné hrdinství jim ale uznání nepřineslo.
29. 4. 2025
Načítání...