Záhadná planeta Theia mohla dát Zemi nejen Měsíc, ale i život, naznačuje výzkum

Většina hmoty, která umožnila život na Zemi, pochází podle nejnovějšího poznatku vědců z kataklyzmatické srážky mezi naší planetou a jiným vesmírným tělesem, protoplanetou Theiou. Při kolizi Země s Theiou navíc mohl vzniknout i Měsíc.

Aby mohl na mrtvé planetě vzniknout život, je třeba řady chemických látek. Od uhlíku přes dusík až po síru. Klasické teorie uvádějí, že tyto prvky se na Zemi dostaly dlouhodobým bombardováním meteority z kosmu.

Vědci ale nyní přišli s alternativní teorií. V odborném časopisu Science Advances popsali, že srážka Země s vesmírným tělesem, jemuž se říká Theia, mohla naši planetu „oplodnit“, tedy umožnit, aby se stala životaschopnou.

  • Theia je hypotetická protoplaneta pravděpodobně dříve obíhající ve Sluneční soustavě a následně kolidující se Zemí před 4,533 miliardy let. Theia měla disponovat rozměry podobnými dnešnímu Marsu s průměrem okolo šesti tisíc kilometrů. Díky srážce obsahuje zemské jádro velké množství železa. Po kolizi s Theiou se také od Země odloučil Měsíc. (Zdroj: Wikipedia)

Ke srážce Theiy a Země došlo zřejmě v době před 4,4 miliardami let, tedy v době, kdy se naše planeta stále ještě dotvářela. Theia na Zemi dopravila nejen látky, které jsou potřebné pro chemické procesy, při nichž vzniká život, ale také se podílela na vzniku Měsíce. Tento satelit Země vznikl právě během srážky. 

Pouhý meteorit by Zemi „oživit“ nedokázal

Země ani jiné pevné planety ve Sluneční soustavě látky umožňující vznik života původně nemají. Nacházejí se ale v jednom druhu chondritů, kamenných meteoritů, které vznikly nahromaděním prachu v mateřské mlhovině. Jsou staré asi 4,5 miliardy let.

Potíž je ale v tom, že poměr látek potřebných ke vzniku života je v těchto dochovaných uhlíkatých meteoritech jiný než na Zemi. Nová práce však teoreticky řeší i tento problém. Místo milionů malých meteoritů dopravila na Zemi dostatečný chemický koktejl jediná drtivá srážka.

Experiment se stvořením

Základ úvah vědců vzešel z experimentu, kdy se chemici pokusili v laboratoři vytvořit podmínky této srážky. Během pokusu laboratorně vytvořili prostředí s vysokým tlakem a teplotou. Daty z tohoto experimentu pak „nakrmili“ počítačový program, v němž se odehrála simulace srážky. Potvrdila, že podmínky programu odpovídají tomu, co víme o podmínkách na Zemi.

„V naší práci jsme ukázali, že co se týká uhlíku, dusíku a síry, tak možnost, že by se na naši planetu dostaly srážkou Země s jinou planetou velikosti Marsu, je nejvíc pravděpodobná,“ uvedli autoři výzkumu.

Během pokusu se současně ukázalo, že složení látek, které v těchto podmínkách vznikaly, navíc velmi dobře odpovídají některým procesům na Měsíci.

Výzkum není definitivní odpovědí na otázku, jak mohl vzniknout život na Zemi. Spíše se snaží o vysvětlení jedné ze záhad, které tento okamžik obklopují. Autoři v něm hodlají pokračovat, přinejmenším jeho experimentální část je podle recenzentů velmi užitečná pro pochopení procesů, které na Zemi před miliardami let probíhaly.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Ústup očkování v USA by svědčil hlavně spalničkám, ohrozil by miliony lidí

Očkování je jednou z páteří moderní medicíny. Stačí drobné snížení proočkovanosti a dopady na společnost jsou obrovské. Vědci na základě rozsáhlého modelu pro různé scénáře popsali, jaká budoucnost čeká ohledně šíření nakažlivých nemocí Spojené státy.
před 38 mminutami

Firma Amazon vypustila první várku svých internetových družic

Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose v pondělí tamního času (v noci na úterý SELČ) vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska. Informovaly o tom tiskové agentury s odkazem na živý přenos.
06:32Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Levá, nebo pravá? Vědci zkoumali, do jaké ruky je lepší očkovat

Když lidé dostávají posilující dávku vakcíny, mnohdy si ji nenechají dát do stejné ruky jako tu první. Nový výzkum popsal, že vhodnější je očkovat do stejného místa. Výsledky by se podle autorů daly využít zejména během pandemií, během nichž je nutné očkovat v průběhu epidemické situace.
před 3 hhodinami

Do vesmíru odstartovala evropská sonda, která se zaměří na lesy

Po jedenácté hodině dopoledne odletěla do kosmu mise Evropské vesmírné agentury (ESA). Raketa Vega-C vynesla na oběžnou dráhu sondu Biomass, jejímž cílem je monitorovat biomasu na Zemi, hlavně lesy.
11:16Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Čechoslovačky chtěly bojovat i na Západě. Vlastní armáda o ně ale nestála

I ženy chtěly bojovat – ale nezáleželo to pouze na jejich odhodlání. Pokud se Čechoslovačky chtěly zapojit do zahraničního odboje na Západě, musely se kromě svého odhodlání vybavit i silou čelit mnohým překážkám. Navzdory prvotním plánům se totiž nesměly do války zapojit v československé armádě, ale pouze v britských jednotkách jako cizinky. Více než dvě stě žen ochotných pomáhat v boji s Hitlerem přitom plnilo důležité úkoly – sloužily mimo jiné jako elektrikářky, opravářky optických přístrojů, šifrantky i baličky padáků. Ani válečné hrdinství jim ale uznání nepřineslo.
před 3 hhodinami

Všudypřítomný protein je trend, mnohdy ale klame

Všude samý protein, chce se říct při pohledu na regály obchodů. Obaly jogurtů, těstovin, sýrů, cukrovinek i nápojů lákají na proteiny, tedy bílkoviny, které zajišťují svalový růst, podílí se na imunitě, regeneraci či hormonální činnosti. Touhu po zdravé výživě však pohání i marketingové triky. „Utrácíme za něco, co ve skutečnosti nepotřebujeme,“ řekl ČT24 nutriční expert Martin Jelínek.
před 4 hhodinami

Robotická trojkolka Helhest může pomoci vojákům i záchranářům

Jmenuje se po koni, na němž jezdila vikinská bohyně smrti. Ale on sám by měl přinášet spíše život, pomoc a podporu. Řeč je o novém pokročilém autonomním systému Helhest, který vznikl na Českém vysokém učení technickém v Praze. Robot připomínající trojkolku by se měl podle jeho autorů dát využít pro průzkum, obranné operace i pátrací a záchranné mise.
před 18 hhodinami

Za tučnější pas u čtyřicátníků mohou kmenové buňky, tvrdí vědci

Se stárnutím je spojená celá řada změn, k nimž patří rostoucí objem v pase po čtyřicítce. Navzdory tomu, jak důležitý vliv má břišní tuk na zdraví, se tomuto fenoménu vědci zatím příliš nevěnovali. Teď s novým pohledem přišla studie, kterou vydal odborný časopis Science.
včera v 14:24
Načítání...