Vozítko NASA vyfotilo na Marsu další „tvář“

Na nedávném snímku pořízeném vozítkem Perseverance je vidět skupina kamenů roztroušených po písečné krajině Marsu, mezi nimi i podivně vypadající skála, která připomíná obličej ležící na boku.

25. července 1976 vznikl snímek F035A72, který téměř okamžitě obletěl svět. Objevila se na něm totiž „tajemná tvář na Marsu“. Kamera A přístroje VIS (Visual Imaging Subsystem) na sondě Viking 1 pořídila snímek ze vzdálenosti 1 873 kilometrů. Hra světla a stínu, nedokonalost snímací techniky a vady v původním snímku z oblasti planety zvané Cydonia živily mnoho let konspirační teorie o inteligentním životě na Marsu. Pozdější kvalitnější snímky ale jasně odhalily, že tato „tvář“ je jen obyčejným kopcem, který nijak neopracovala mimozemská ani pozemská ruka.

Sfinga na Marsu
Zdroj: NASA

Podobný objekt připomínající lidskou tvář teď objevilo robotické vozítko Perseverance, které už tři a půl roku zkoumá povrch Rudé planety. Pomocí kamery Mastcam-Z vyfotilo 27. září 2024 skálu připomínající tvář ležící na boku – s jasně rozeznatelnýma očima, ústy, nosem i nosními dírkami. Nachází se mezi skupinami dalších kamenů na načervenalém marsovském písku.

Objekt připomínající lidskou tvář na Marsu
Zdroj: NASA

Útvarů, které „něco připomínají“, stroj našel za dobu svého pobytu na Rudé planetě už více.

Podle NASA jsou ale jejich tvary zcela přirozené – a interpretace jejich podoby probíhá čistě v lidském mozku.

Mozek miluje vzory

Věda má pro toto hledání známých objektů v náhodných tvarech výraz pareidolie. Jedná se o psychologický jev, při kterém dochází k dotváření vnímaných neurčitých nebo nezřetelných podnětů ve smysluplné obrazy za pomoci fantazie. Typickým příkladem je rozeznávání tváří, zvířat a jiných objektů při pozorování mraků.

Kromě těchto vizuálních pareidolií existují také pareidolie akustické, kdy je zvukovému podnětu (od zvířat či předmětů) přisouzeno specifické citoslovce nebo konkrétní význam. Před několika lety odhalil výzkum biologů, že pareidolie jsou schopní také někteří primáti, například makakové.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Geniální jestřáb pochopil semafor a využil ho pro lov

Ruskoamerický přírodovědec popsal zatím nepozorované chování dravého ptáka. Ten při lovu projevil mnohem více inteligence, než se u tohoto druhu kdy předpokládalo.
před 15 hhodinami

USA čekají silnou sezonu hurikánů, zatímco klíčové agentury čelí škrtům a útokům

Americká federální agentura zveřejnila oficiální předpověď letošní hurikánové sezony. Ta může být ničivější, než je průměr. Spojené státy budou bouřlivé období zvládat v době, kdy organizace, které mají hurikány řešit, čelí propouštění a nejistotě.
24. 5. 2025

AI mění způsob výuky už i na základkách. Někde ruší domácí úkoly

Slohové práce, prezentace, referáty, čtenářské deníky i slovní úlohy. Už na základních školách často dělá za děti domácí úkoly umělá inteligence (AI). Vyplývá to z odpovědí ředitelů vybraných základních škol, přiznání rodičů i výpovědí oslovených odborníků na vzdělávání. Podle podzimního výzkumu Univerzity Palackého (UPOL) využilo ke generování celého domácího úkolu umělou inteligenci osmadvacet procent žáků do čtrnácti let věku.
24. 5. 2025

Obézní děti se vyhýbají pohledu na nezdravé jídlo, ukazuje brněnská studie

Děti s obezitou se podle studie odborníků z Mendelovy a Masarykovy univerzity záměrně vyhýbají pohledu na nezdravé potraviny. Naopak déle se dívají na jejich zdravější alternativy. Zdravější potraviny by tak ve školách či domácnostech měly být umístěny na viditelných a snadno dostupných místech, naznačuje studie.
23. 5. 2025

Archeologové našli na Českolipsku novověkou vlčí jámu. Včetně kůlu

Past na vlka objevili archeologové při stavbě obchvatu Svoru na Českolipsku. Takzvaná vlčí jáma připomíná 2,4 metru hlubokou studnu, uprostřed je ale zaražený zhruba metr dlouhý zahrocený dřevěný kůl, který měl zvíře usmrtit. Archeologové past datovali do 18. století.
23. 5. 2025

Téměř polovina mladých Britů tvrdí, že by raději vyrůstala bez internetu

Sociální média dnes používá většina mladých, ale nečekaně velká část z nich to pokládá za problém a myslí si, že kdyby internet vůbec neexistoval, byl by pro ně svět lepším místem pro život.
23. 5. 2025

Čína se chlubí mateřskou lodí pro drony, analytik doporučuje skepsi

Čínská armáda oznámila, že už na konci června by měl poprvé reálně vzlétnout bezpilotní letoun Ťiou Tchien (Devět nebes). Stroj je výjimečný tím, že funguje jako jakási letadlová nebo mateřská loď pro drony: na místo má dopravit až stovku bezpilotních dronů, které budou v cíli plnit nejrůznější úkoly.
22. 5. 2025

Pijí i hulí víc, v duševní pohodě zaostávají, ukázalo srovnání českých mladých s Evropou

Šestnáctiletí v Česku mají ve srovnání s Evropou nejvíce zkušeností s užíváním konopí, na druhém místě jsou pak v užívání návykových látek obecně, na třetím místě v užívání alkoholu. Vedoucí Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti Pavla Chomynová volá po prevenci v řadách rodičů. „Ti formují postoje dospívajících,“ zdůrazňuje.
22. 5. 2025
Načítání...