Vědci v Peru prozkoumali lebku obřího říčního delfína nalezenou před pěti lety. Předpokládají, že před 16 miliony let tento druh uprchl z moře a našel útočiště v amazonských řekách. Jeho nejbližší příbuzní ale žijí až v jihovýchodní Asii. Vyhynulý druh měřil tři a půl metru, což znamená, že to byl vůbec největší říční delfín, jaký byl kdy nalezen.
Vědci popsali obřího pravěkého delfína, který žil v řece. Jeho příběh ukazuje, jak ohrožené jsou moderní druhy
Zbývající druhy říčních delfínů dnes čelí ve světě spoustě hrozeb. A nový výzkum ukazuje, jak jsou zranitelné, upozornil hlavní autor výzkumu Aldo Benites-Palomino. Za vyhynutí nalezeného tvora může podle výzkumníků proměna Amazonského pralesa.
Odborníci označili říční delfíny za „pozůstatek kdysi velmi rozmanitých skupin mořských druhů“, o nichž předpokládají, že opustili moře, aby ve sladkovodních řekách našli nové zdroje potravy. V příštích 20 až 40 letech ale nyní žijícím říčním delfínům podle biologů hrozí vyhynutí. Příčin jejich ohrožení je více, těmi hlavními jsou především rozvoj měst, znečištění životního prostředí a těžba.
Vyhynulí obři
Výzkumníci našli lebku delfína v roce 2018. „Objevili jsme obra, jehož nejbližší žijící příbuzní se nachází 10 tisíc kilometrů daleko v jihovýchodní Asii,“ popsal Benites-Palomino. Fosilie je podle něj pozoruhodná nejen velikostí, ale i tím, že nemá žádnou vývojovou spojitost s říčními delfíny, kteří nyní plavou ve vodách, jež kdysi objevený tvor obýval.
Nalezený druh dostal název Pebanista yacuruna podle starověkého mokřadu a označení pro bájné vodní lidi. „Amazonskou krajinu tehdy tvořily rozsáhlé mokřady. Objevy našich týmů jsou klíčové pro pochopení cest, které vedly k bohaté biodiverzitě dnešní Amazonie,“ řekl spoluautor výzkumu John Flynn.