V Kongu zemřelo 143 lidí na neznámou nemoc. WHO už „chřipku“ vyšetřuje

Kongo zaznamenalo během listopadu 143 úmrtí na nemoc, kterou zatím lékaři nedokázali identifikovat. Má příznaky podobné chřipce a zřejmě je značně smrtící. Světová zdravotnická organizace (WHO) už se situací zabývá.

Lékařský tým se v současné době chystá k odběru vzorků a analýze s cílem nemoc identifikovat. Situace je extrémně znepokojivá, protože počet nakažených nadále roste, uvedl pro agenturu Reuters zástupce občanské společnosti Cephorien Manzanza. Podle něj nemoc zasáhla venkovskou oblast, kde je kvůli odlehlosti regionu problém se zásobováním léky.

Podle úřadů nemocní lidé kvůli absenci lékařské péče umírají ve svých domovech. Nemoc doposud nejvíce zasáhla ženy a děti, uvedl místní epidemiolog.

WHO byla na výskyt onemocnění upozorněna minulý týden a spolupracuje s konžským ministerstvem zdravotnictví na zjišťování dalších informací, uvedl v úterý její mluvčí.

Situaci komplikují podmínky v Konžské demokratické republice. Přestože jde o druhou největší africkou zemi, která navíc disponuje obrovským nerostným bohatstvím, patří mezi nejchudší země světa. Co se týká potenciálního šíření nemocí, kombinuje vesnice v odlehlých oblastech v těsném kontaktu s divokou přírodou a obří velkoměsta, jako je například téměř desetimilionová Kinshasa.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Útroby Země jsou plné vodíku. Oxfordští vědci mluví o zdroji energie na tisíce let

Vodík je sice vydáván za bezemisní zdroj energie, ale při jeho zpracování skleníkové plyny vznikají. Britští vědci teď popsali, kde by lidstvo mohlo vzít obrovské množství tohoto plynu.
včera v 16:39

Kolektivní imunita už nedrží spalničky v šachu, varuje vědec

Předpokládá se, že očkování proti spalničkám zachránilo v letech 1974–2024 na celém světě více než 93 milionů životů a snížilo celkovou dětskou úmrtnost. Teď se ale tato nemoc vrací.
včera v 12:29

Arktida reaguje na změny klimatu velmi různorodě, ukázal čtyřicetiletý výzkum

Arktida zůstává podle nové studie i přes plošné oteplování, které tam probíhá, stále velmi různorodá. Reakce arktických rostlin na klimatickou změnu se v různých oblastech značně liší, ukazuje výzkum mezinárodního týmu vědců, mezi nimiž byl i zástupce českobudějovického biologického centra.
včera v 11:02

Pyl ve vzduchu trápí alergiky, může ale také přinášet déšť

Pylová sezona je aktuálně v plném proudu. Své o tom vědí hlavně alergici, nyní zejména ti, kteří jsou citliví na pyl trav. Množství pylu ve vzduchu je kromě vlastních fenofází rostlin významně ovlivněno také charakterem počasí. Zejména při slunečném, suchém a mírně větrném počasí může být ve vzduchu až mimořádné množství pylu. Nicméně pyl dokáže ovlivnit naopak samotné počasí. Účastní se procesu vzniku srážek.
14. 5. 2025
Načítání...