V Kazachstánu bezpečně přistála trojice astronautů z ISS

Ve stepi nedaleko kazašského města Džezkazgan přistála trojice kosmonautů, kteří se kosmickou lodí Sojuz MS-12 vrátili z Mezinárodní vesmírné stanice (ISS). Byl mezi nimi i první kosmonaut Spojených arabských emirátů Hazza Mansúrí, dále pak Rus a Američan.

Krátce po přistání byli kosmonauti vyneseni z modulu, v němž se snesli na zemský povrch. Pak se slunečními brýlemi na očích posvačili ovoce, Mansúrí se s vlajkou své země na klíně usmíval do kamer.

Ve středu Rus Alexej Ovčinin oficiálně předal velení stanice italskému kolegovi Lucovi Parmitanovi. Mansúrí během toho zazvonil na zvon pověšený uvnitř stanice.

Pro 43letého Itala, kterému se ve vlasti přezdívá „AstroLuca“, jde o druhou misi na ISS. V roce 2013 se během výstupu do vesmíru dostal do ohrožení života, když mu kvůli nahromadění vody v přilbě skafandru hrozilo utopení. Nyní je společně s Italem na ISS dalších pět kosmonautů.

Mansúrí na ISS přiletěl teprve před osmi dny, zato Ovčinin a americký astronaut Nick Hague na ní strávili 203 dnů. Ovčinin a Hague měli na ISS odstartovat už loni v říjnu, nosná raketa se ale krátce po startu zřítila. Oba se tehdy díky záchrannému systému úspěšně vrátili na Zemi.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

První jaderná elektrárna v USA začala využívat umělou inteligenci

Jak jaderná energetika, tak i umělá inteligence jsou užitečné nástroje, které ale při nesprávném využití mohou způsobit obrovské škody. První americká atomová elektrárna teď nasadila umělou inteligenci pro zjednodušení práce lidských zaměstnanců.
před 40 mminutami

„Do září zjistíme příčinu autismu,“ slibuje americký ministr zdravotnictví

Americký ministr zdravotnictví Robert F. Kennedy mladší se zavázal k „masivnímu testování a výzkumnému úsilí“, aby do pěti měsíců určil příčinu autismu, píše server BBC. Odborníci varují, že nalezení příčin poruchy autistického spektra – složitého syndromu, který lékaři zkoumají po desetiletí – nebude jednoduché a snahu označili za zcestnou a nerealistickou.
před 3 hhodinami

Sahara bývala bujnou zelenou savanou s neznámým obyvatelstvem

Saharská poušť je jedním z nejvyprahlejších a nejpustších míst na Zemi. Táhne se od východního pobřeží severní Afriky k jejím západním břehům a toto území, které lze svou velikostí přirovnat k Číně nebo Spojeným státům, pojme jedenáct zemí. V dávných dobách však nebývalo tak nehostinné jako dnes. Ukazuje to i analýza nalezených ostatků.
před 5 hhodinami

První slonovinové nástroje lidé vyráběli mnohem dřív, než se čekalo. Našly se na Ukrajině

První nástroje vyrobené lidmi ze slonoviny mohly sloužit jako dětské imitace práce dospělých. Naznačuje to rozsáhlá analýzu artefaktů nalezených na Ukrajině.
před 8 hhodinami

Umělá inteligence spotřebuje do roku 2030 stejně elektřiny jako Japonsko

Datová centra budou do roku 2030 potřebovat dvakrát více energie než v současné době. Celková poptávka po elektřině z datových center se zvýší na 945 terawatthodin (TWh), což je o něco více než spotřeba elektřiny v Japonsku. Hlavním pohonem růstu bude umělá inteligence (AI), poptávka po elektřině z datových center pro AI by se měla do roku 2030 zvýšit až čtyřnásobně.
včera v 08:30

Vědci popsali temnou diverzitu české krajiny. Ukazuje, jak moc je poškozená

V oblastech silně ovlivněných lidskou činností chybí rostlinné druhy, které by se na podobných stanovištích jinak přirozeně vyskytovaly. Jev označovaný jako temná diverzita zkoumají dvě stovky botaniků z celého světa v projektu DarkDivNet. Čeští odborníci pomohli vytvořit metodickou koncepci a shromáždili data z několika území v Čechách a na Moravě.
12. 4. 2025

Na Tchaj-wanu se našla čelist denisovana, pravěkého bratrance neandertálců

Objev čelisti denisovana na asijském ostrově naznačuje, že se pravěcí příbuzní lidí rozšířili dál, než se předpokládalo. Současně jde o jeden z nejlépe dochovaných důkazů existence těchto prehistorických hominidů.
11. 4. 2025
Doporučujeme

Astronomové pozorovali černou díru, která přerušila půst

Vědci pozorovali u černé díry zvláštní, velmi silné záblesky energie. Připomínaly situaci, jako by černá díra trhala na kusy hvězdu – jenže dalekohled tam žádnou hvězdu nedetekoval. Astronomové řeší, co se v hlubokém vesmíru vlastně stalo.
11. 4. 2025
Načítání...