Tento týden bude patřit vědě. Do Prahy dorazí kyborg, který vidí vibrace

Tento týden bude v Praze patřit vědě a technologiím. V hlavním městě se konají dva festivaly pro veřejnost, které zábavnou formou přiblíží zajímavé poznatky z přírodních a technických oborů a ukážou nové trendy vývoje v elektronice či kybernetice. Zajímavostí bude také čtvrteční videomapping na budovu Českého vysokého učení technického (ČVUT) v Praze, který přestaví historii této školy.

První z akcí pro veřejnost je středeční Festival vědy na travnaté ploše na Vítězném náměstí v Dejvicích. Má podtitul Zábavná vědecko-technická laboratoř na Kulaťáku a je určený hlavně pro děti ze základních škol a studenty středních škol. Od 8:30 do 18:00 si tu návštěvníci budou moci prohlédnout nebo přímo vyzkoušet nejrůznější experimenty, třeba hoření železa, psaní elektrodou a tajným písmem, ovládání robotické ruky nebo pokusy s tekutým dusíkem o teplotě kolem -169 °C.

Velký zájem čekají organizátoři u stánků Vysoké školy chemicko-technologické, kterou zástupci této školy pojali jako raketovou základnu. „Chemici chystají různé experimenty s ohněm, při nichž zažehnou mimo jiné model raketového motoru,“ uvedla za pořadatele Tamara Mašatová. Zájemci budou mít možnost vystřelit si vlastní raketku nebo si nechat zapálit oheň přímo na ruce.

Drony, roboti, autonomní auta

Hned následující den se v arénu technologií promění Pražská tržnici v Holešovicích. Na nultém ročníku festivalu Future Port Prague, který chce ukázat možnosti technického vývoje techniky a elektroniky pro budoucnost, budou mít lidé možnost vyzkoušet si drony, jízdu novou Teslou X či se seznámit s robotem ovládaným přes internet.

Pořadatelé chtějí také představit grafen, formu uhlíku, jehož vlastnosti prý „předčí i lidskou fantazii“. „Je ultratenký a přitom tvrdší než ocel, průhledný, ohebný a dokonale vede elektrický proud. Brzy bude dominovat v elektronice, strojírenství, letectví, medicíně a mnoha dalších oborech,“ uvedla Renata Hladná z Future Port Prague. Program zveřejněný na webových stránkách festivalu slibuje i témata jako medicína budoucnosti, internet věcí, umělá inteligence či auta bez lidských řidičů.

Hlavní hvězdou této přehlídky technologií bude kyborg Neil Harbisson, muž, který si nechal do hlavy zabudovat anténu převádějící barvy na vibrace. Harbisson spojuje propagaci technologií s uměleckými vizemi, díky anténě snímající barvy tvoří například svérázné zvukové portréty osobností, s jimiž se setkal. Jak upozornila Hladná, na konferenci, která je součástí akce, vystoupí i nejrůznější osobnosti ze světa vědy či byznysu.

Neil Harbisson
Zdroj: ČTK

Pro čtvrteční večer připravila ČVUT světelnou projekci na svou budovu Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC) v Dejvicích. „Na vnější plášť budovy A je po setmění plánovaný opakující se videomapping provázející dějinami ČVUT od jeho založení až do současnosti, připomínající úspěchy jednotlivců i spolupracujících týmů a vyhlížející do budoucnosti,“ uvedla mluvčí školy Andrea Vondráková. ČVUT oslavila v lednu 310 let.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Častí uživatelé sociálních sítí jsou podrážděnější, zjistila studie

Dospělí, kteří často používají sociální sítě, jsou vznětlivější a trpí výrazně vyšší mírou podrážděnosti než ti, kteří se sociálním médiím vyhýbají. Zjistil to výzkum expertů z Centra pro kvantitativní výzkum zdraví při Massachusettské všeobecné nemocnici a Harvardské lékařské fakultě.
před 1 hhodinou

Rektorem Univerzity Palackého v Olomouci bude Michael Kohajda

Univerzitu Palackého (UP) v Olomouci následující čtyři roky coby rektor povede dosavadní proděkan právnické fakulty Michael Kohajda. Je také poslancem za KDU-ČSL. Rektorem jej ve středu zvolil Akademický senát UP ve druhém kole, kde porazil Tomáše Opatrného z katedry optiky přírodovědecké fakulty. O funkci se ucházelo šest kandidátů.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

Vědci z MIT vymysleli nový způsob výroby čpavku. Práci odvede „Továrna Země“

Bez čpavku by neexistovala moderní civilizace. Je klíčový v dusíkatých hnojivech pro moderní zemědělství, bez něj by se nedalo nasytit lidstvo. Teď skupina vědců z prestižní americké univerzity MIT vymyslela způsob, jak ho vyrábět bez elektřiny a mnohem ekologičtěji.
před 17 hhodinami

Důkazy podpořily hypotézu o megapovodni, která zavodnila Středozemní moře

Před miliony lety Středozemní moře vyschlo. Stala se z něj solná pláň, v níž nemohlo nic přežít. Ale pak do ní pronikly vody Atlantského oceánu. Podle nové studie ne pomalu a postupně, ale rychlou a masivní povodní.
před 19 hhodinami

Bělení korálů u Austrálie je katastrofální, konstatuje studie

Australští vědci popsali, jak rozsáhlé je takzvané bělení nebo blednutí korálů na Velkém bariérovém útesu. Označili ho za katastrofální. Útesu se přitom toto blednutí, které významně přispívá k úmrtnosti korálů, dříve většinou vyhýbalo.
před 21 hhodinami

Léky jako ibuprofen by mohly pomoci proti demenci, tvrdí britská studie

Protizánětlivé léky, tedy antibiotika, léky proti virům a některá očkování by podle odborníků mohly pomoci v boji s demencí. Používání přípravků schválených na jiné nemoci by také mohlo významně zrychlit hon za vznikem léku proti demenci. S odkazem na novou britskou studii o tom píše server deníku The Guardian.
včera v 09:18

Osamělost ničí zdraví. Vědci teď popsali proteiny, které se na tom podílejí

Osamělost se už dlouho spojuje se špatným zdravotním stavem. Jde ale o natolik složitý problém spojený s mnoha různými vlivy, že se jen složitě určuje, co je vlastně příčina a co následek. Teď přišla skupina vědců s analýzou, která popisuje, jaké konkrétní proteiny jsou s osamělostí spojené.
21. 1. 2025

Tání permafrostu přímo ohrožuje tři miliony lidí, varuje studie

Permafrostu se dříve říkalo věčně zmrzlá půda. Rychlost klimatických změn v posledních desetiletích ale prokázala, že věčnost je v tomto případě velmi diskutabilní. A nyní už vědci mapují dopady, které tání permafrostu má přímo na komunity, které žijí v příslušných oblastech.
21. 1. 2025
Načítání...