Technická univerzita v Ostravě bude mít privátní mobilní síť 5G. Spustí ji v polovině roku

Vysoká škola báňská – Technická univerzita v Ostravě (VŠB-TU) spustí privátní mobilní síť 5G. Postupně se tak stane největší živou laboratoří v Česku s ambicí testovat například auta s autonomním řízením nebo simulovat digitální výrobu vedle té fyzické. Do provozu se má kampusová síť 5G dostat v polovině tohoto roku.

Privátní kampusová síť se rozšíří o 5G technologie. Vysoká škola chce realizovat nejen vědecké výzkumy, ale také komerční pilotní projekty. Vzniknout má vlastně jakési smart město, ve kterém škola vyzkouší fungování digitální společnosti. 

„Mluvíme o stovkách megabitů za sekundu až gigabitů za sekundu se zpožděním několika milisekund. Druhá je oblast internetu věcí, senzoriky a napojení velkého množství malých zařízení, které dokáží využívat potenciál a přenosovou kapacitu systému 5G,“ uvedl odborný asistent na Fakultě elektrotechniky a informatiky (FEI) VŠB-TU Ostrava Libor Michalek.

Plně digitalizovaná výroba

V areálu vysoké školy báňské už v těchto dnech dokončují budovu, ve které vzniká univerzitní chytrá minitovárna. Součástí takzvané smart factory, tedy jakési továrny budoucnosti, bude například plně digitalizovaná výroba, která bude fungovat vedle té fyzické.

„Je tam i část Homecare, vedle které bydlí lidé. Jsou to pozorovací byty pro sledování života a potřeb bydlících občanů. Dále je to část Automotiv, kde budeme provádět simulace a testování nejmodernějších automobilových systémů, které jsou integrovány ve vozidlech s elektrickým pohonem nebo u vozidel s plánovaným autonomním řízením,“ přiblížil proděkan FEI VŠB-TU Ostrava Petr Šimoník. 

5G bude brzy nutností

5G je označení pro internet páté generace, která má nabídnout mnohem rychlejší a stabilnější internet. Nemá však nahrazovat předchozí generace a má fungovat zároveň i se sítěmi 3G a 4G. 

Nová generace ale nevzniká proto, aby mohli lidé z internetu rychleji stahovat například filmy nebo hudbu. 5G je potřeba například kvůli IoT (internet věcí). K internetu se bude v následujících letech připojovat stále více věcí, které by spolu měly vzájemně komunikovat, na což předchozí generace internetu nestačí. Novou síť chce do jednoho roku testovat i Česko.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

SledujteIsland zasáhly stovky zemětřesení, vulkán u Grindavíku opět chrlí lávu

Poblíž islandského města Grindavík se otevřela sopečná trhlina a začala se z ní valit láva. Úřady předtím zaznamenaly na poloostrově Reykjanes, kde Grindavík leží, stovky malých zemětřesení a evakuovaly v předstihu čtyřicet domů v Grindavíku i přilehlé geotermální lázně Modrá laguna, informují agentury.
před 2 hhodinami

Goliášové vymírají. Jejich Davidem jsou káva a pytláci

Jedněm z největších brouků na světě – vrubounům goliášům – hrozí v Pobřeží slonoviny vyhynutí, píše deník Le Monde. Může za to odlesňování tamní krajiny, na níž vznikají plantáže na pěstování kakaa a kávy, a používání pesticidů. Tento hmyz přitom sehrává důležitou úlohu v lesním ekosystému. Nebezpečím jsou i pytláci.
před 2 hhodinami

O víkendu hrozí silné mrazy, meteorologové se bojí o ovoce

Do Česka může o víkendu dorazit velmi studený arktický vzduch, v noci bude mrznout. Letošní úroda meruněk, případně dalších už kvetoucích ovocných stromů je tak s velkou pravděpodobností opět v ohrožení. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) uvedl, že kritické by mělo být hlavně nedělní ráno a následující noci na začátku příštího týdne. Jak moc teploty klesnou pod nulu, budou meteorologové ještě v příštích dnech upřesňovat.
před 2 hhodinami

Český výzkum našel nový způsob, jak buňky řeší stres. Může to pomoci v léčbě

Nově objevený mechanismus reakce buňky na stres může pomoct při léčbě vzácných genetických onemocnění. Příkladem může být takzvaná leukodystrofie, což je skupina onemocnění s poškozením v centrálním nervovém systému. Vyplývá to z nové studie vědců z Mikrobiologického ústavu Akademie věd ČR, která vyšla ve vědeckém časopise Nature.
před 5 hhodinami

Raketa SpaceX vynesla na polární oběžnou dráhu čtyři astronauty

Raketa Falcon 9 společnosti SpaceX vynesla na polární oběžnou dráhu čtyři astronauty v rámci několikadenní soukromé mise Fram2. Velitelem posádky je maltský podnikatel v kryptoměnách Chun Wang, informovaly světové agentury. SpaceX se misí zapsala do historie kosmonautiky, neboť jako první vyslala lidskou posádku na polární orbitu, což doposud nikdo jiný neučinil.
08:56Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Ekologie vzkříšení. Vědci po 7000 letech probudili pravěkou rozsivku

Němečtí ekologové dokázali oživit pravěký organismus, který se před sedmi tisíci lety uložil do stavu, ve kterém přečkal věky. Po probuzení dokázala řasa fungovat jako normální zdravý jedinec.
včera v 17:44

Tetování může být spojené s rakovinou, naznačuje studie na dvojčatech

Dvojčata, která byla tetovaná, měla větší pravděpodobnost vzniku rakoviny než ta, jež se takto nezdobila, ukázala vědecká studie. Podle vědců to platilo zejména u těch, která měla tetování větší než plocha dlaně. Tetovací barva totiž nezůstává jenom na místech, kam ji tatér dá, a její částečky mohou migrovat do lymfatických uzlin, kde se hromadí.
včera v 14:56

Populace vlků v EU za deset let stoupla o 58 procent

Populace vlků v zemích Evropské unie se za deset let zvýšila o 58 procent – z dvanácti tisíc na přibližně devatenáct tisíc jedinců. V zemích jako Itálie, Německo, Bulharsko, Řecko, Polsko, Španělsko a Rumunsko žije nyní přes tisíc vlků, uvádí studie vedená italskou vědkyní Cecilií Di Bernardiovou. Šelmy ale trápí zemědělce. Škody na hospodářských zvířatech dosahují téměř dvou desítek milionů eur, píše agentura APA
včera v 11:55
Načítání...