Tajná laboratoř vyvíjí pro britskou armádu kvantové hodiny

Přísně tajná laboratoř ve Velké Británii vyvíjí první kvantové hodiny, které mají britské armádě pomoci posílit zpravodajské a průzkumné operace, uvedlo ve čtvrtek ministerstvo obrany.

Kvantové hodiny, jejichž vývoj britská armáda financuje, jsou tak přesné, že během miliard let se zpozdí o méně než jednu sekundu. To „umožní vědcům měřit čas v bezprecedentním měřítku“, uvedlo ministerstvo v prohlášení.

„Zkoušení této nové, průlomové technologie by mohlo nejen posílit naše operační schopnosti, ale také podpořit pokrok v průmyslu, posílit náš vědecký sektor a podpořit vysoce kvalifikovaná pracovní místa,“ uvedla ministryně pro obranné zakázky Maria Eagleová. Zařízení vzniká v přísně tajné laboratoři Defence Science and Technology Laboratory (Dstl).

Ministerstvo obrany také uvedlo, že budoucí výzkum „povede ke zmenšení rozměrů této technologie, což umožní její masovou výrobu a miniaturizaci, čímž se odemkne široká škála aplikací, například využití ve vojenských vozidlech a letadlech“.

K čemu jsou kvantové hodiny

Tato technologie by podle armády měla snížit závislost na systému GPS, který „mohou protivníci narušit a zablokovat“, dodalo ministerstvo. V současné době existuje spousta důkazů toho, jak je GPS narušitelná – zejména z konfliktu na Ukrajině.

Nejedná se o světové prvenství, protože Coloradská univerzita v Boulderu vyvinula kvantové hodiny už před 15 lety ve spolupráci s americkým Národním institutem pro standardy a technologie. Jde ale o „první zařízení svého druhu, které bylo postaveno ve Velké Británii“, uvádí se v prohlášení. Armáda podle této zprávy doufá, že by přesnou technologii mohla začít využívat už během příštích pěti let.

Kvantové jevy v reálném světě

Kvantové jevy jsou mnohdy lidským „selským rozumem“ nepochopitelné a nedávají moc smysl. Ale prokazatelně fungují, a hlavně se dají využít. V tomto případě hodiny využívají kvantovou mechaniku – fyziku hmoty a energie v atomovém a subatomárním měřítku – k měření času s nebývalou přesností pomocí měření energetických fluktuací uvnitř atomů.

Přesné měření času má zásadní význam mimo jiné pro satelitní navigační systémy, mobilní telefony a digitální televizi a může otevřít nové hranice ve výzkumných oblastech, jako je kvantová věda.

Kvantové století

Společnosti a vlády po celém světě chtějí využít obrovského potenciálu, který by jim kvantová technologie mohla přinést. Společnost Google minulý měsíc představila nový kvantový výpočetní čip, který by podle ní dokázal za několik minut zvládnout to, co by předním superpočítačům trvalo stovky miliard let.

Spojené státy a Čína investují do kvantového výzkumu velké prostředky a americká administrativa zavedla přísná omezení na vývoz těchto citlivých technologií do zahraničí. Podle agentury AFP dosáhly soukromé a veřejné investice do těchto technologií během posledních pěti let asi dvaceti miliard dolarů.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Očkujte se, vyzval Kennedy Američany kvůli spalničkám

V americkém státě Texas zemřelo druhé dítě nakažené spalničkami. Dítě školního věku nemělo očkování a bylo hospitalizováno kvůli komplikacím. Jedná se o třetí úmrtí související s nynějším šířením spalniček v USA. Americký ministr zdravotnictví Robert Kennedy mladší vyzval k očkování.
před 10 hhodinami

Mladý Čech a Slovenka získali prestižní cenu za čištění vody od antibiotik

Antibiotika z nemocnic, farem a odpadu se dostávají stále častěji do přírody. A tam škodí zvířatům i rostlinám. Řešení jsou náročná, drahá a mnohdy nepraktická – ale je nutné je hledat, aby řeky netrpěly ještě víc. Se zajímavou možností teď přišel mladý česko-slovenský tým a v pondělí 7. dubna za ni dostal prestižní cenu Earth Prize 2025. Projekt inovativního čištění vody PURA je vůbec prvním vítězem z Česka a Slovenska.
před 13 hhodinami

Indičtí říční delfíni rychle vymírají. Ohrožuje je pokrok i pytláci

Nejdelší a nejposvátnější indická řeka Ganga je domovem šesti tisíc říčních delfínů. Jejich přežití je ale ohroženo, píše britský server BBC.
před 15 hhodinami

Čeští vědci na Antarktidě bádají nad vlivem extrémů na lidský organismus

Čeští vědci na Antarktidě zkoumají dopad extrémních podmínek na lidský organismus. Na polární stanici Johanna Gregora Mendela na ostrově Jamese Rosse při nejsevernějším výběžku Antarktického poloostrova monitorují tělesné funkce účastníků výpravy a adaptaci na mimořádnou zátěž. Bádání v rámci programu zajišťovaného Masarykovou univerzitou může posloužit třeba k vývoji nových zdravotnických pomůcek.
6. 4. 2025

Hasiči mají kvůli své práci narušený mikrobiom, naznačuje výzkum

Střevní mikrobiom je složitý ekosystém, který existuje v lidském zažívacím traktu. Jeho kvalita má vliv na celou řadu oblastí lidského zdraví – a mnoho faktorů ho může narušit. Nová studie teď ukázala, jaký je dopad takového narušení u hasičů.
6. 4. 2025

I nejbohatší Američané se dožívají nižšího věku než Evropané, popsala studie

Stejně bohatí lidé v Evropě a USA mají odlišnou délku života. Experti na veřejné zdraví z americké Brownovy univerzity porovnali odpovídající skupiny na obou březích Atlantiku. Ve všech zkoumaných kategoriích umírají lidé z USA dříve než jejich protějšky ze starého světa.
5. 4. 2025

Umělá inteligence s falešnou osobností snadno prošla Turingovým testem lidskosti

V pokusu měli lidé, kteří současně komunikovali s umělou inteligencí (AI) a člověkem, říci, koho pokládají za stroj, a koho za lidskou bytost. Speciálně zaúkolovaný chatbot si vytvořil umělou osobnost, která byla důvěryhodnější než člověk.
5. 4. 2025

Opatření proti slintavce a kulhavce přibývá. Podívejte se, kam se nyní nesmí chodit

Slintavka a kulhavka (SLAK) je nemoc, která postihuje celou řadu hospodářských zvířat. Způsobuje u nich velké zdravotní problémy, které mohou končit smrtí – a to natolik, že se v Evropě země dohodly na přísných pravidlech.
4. 4. 2025Aktualizováno4. 4. 2025
Načítání...