TÉMA

Hodiny

Nad Prahou se rozsvítily klimatické hodiny. U letenského metronomu zůstanou dva týdny
Na pražské Letné se rozsvítily klimatické hodiny. Odpočítávají čas do okamžiku, kdy podle vědeckých odhadů vystoupá teplota Země o jeden a půl stupně Celsia oproti éře před průmyslovou revolucí. Digitální čísla jsou kolem metronomu, je na ně tedy vidět ze Staroměstského náměstí a Pařížské ulice. Na Letné zůstanou dva týdny.
29. 11. 2022|
Plečnik proměnil tvář Pražského hradu. Honoráře Masarykovi vracel, říká architekt Lukeš
Slovinský architekt Josip (Jože) Plečnik se narodil 23. ledna 1872 v Lublani. Provinční město však mladému talentovanému umělci brzy přestalo stačit. Zkušenosti sbíral ve Vídni, poté se vrátil do Lublaně, kde se stal profesorem architektury. Na počátku dvacátých let 20. století ho prezident Tomáš Garrigue Masaryk jmenoval architektem Pražského hradu. V sídle českých králů a představitelů státu Plečnik významně přetvářel interiéry Nového královského paláce i hradní nádvoří a zahrady. Je podepsán také pod monumentálním kostelem Nejsvětějšího Srdce Páně na pražských Vinohradech. O Plečnikově působení v Praze jsme mluvili s historikem architektury Zdeňkem Lukešem.
23. 1. 2022|Markéta Uhlířová
Čas je drahý, říká vietnamský sběratel evropských hodinových strojů
Už více než dvě desetiletí prohledává Pham Van Thuoc evropské kostely a snaží se najít nevyužité a zanedbané hodiny z kostelních věží. Stroje, které váží i přes jednu tunu, postupně restauruje a přidává do své netradiční sbírky, kterou má uloženou v křesťanském kostele u města Nam Dinh v severním Vietnamu. Thuoc je přesvědčený, že jeho sbírka je jednou z největších na světě. „Největší napětí není jen v hledání krásných starých hodin, ale hlavně ve zjištění, jak fungují a jak je možné je opravit“, uvádí.
17. 12. 2020|
Noc přinese hodinu navíc. Mění se čas na zimní
Během noci na neděli začne platit zimní čas. Ve tři hodiny ráno se posunou hodiny zpět na 2:00 a noc tak bude o hodinu delší. Česko stejně jako většina dalších evropských zemí tím jako každý rok opustí letní čas a vrátí se k času astronomickému. Standardní středoevropský čas (SEČ), pro který se vžilo označení zimní, bude platit do 28. března příštího roku.
24. 10. 2020, Aktualizováno24. 10. 2020 14:13|
Muži na lanech renovují ciferník Černé věže, oprava potrvá pět dní
Hodiny na českobudějovické Černé věži budou mít po 40 letech nově upravený ciferník. Specialisté na výškové práce začali ve čtvrtek hodiny pod ochozem stavby, která patří k symbolům města, natírat. Úprava ciferníku potrvá za ideálního počasí zhruba pět dní.
24. 5. 2019, Aktualizováno24. 5. 2019 18:27|mkk