Střední školy se s Bekem dohodly na snížení maximálního počtu hodin financovaných z rozpočtu státu

Ministr školství Mikuláš Bek (STAN) se shodl s odboráři a zástupci školských organizací na snížení maximálního počtu hodin výuky financovaných ze státního rozpočtu na 95 procent stávajícího maxima ve středních školách. Stejné snížení navrhuje ministr i pro základní školy, ale o tom bude dál jednat, schůzka k tématu má proběhnout 4. ledna. V původním návrhu počítalo ministerstvo se snížením počtu hodin na 85 procent stávajícího maxima u středních škol a 94 procent u škol základních. Po polovině ledna plánuje Bek pokračovat i v debatě o nepedagogických pracovnících.

Nejvíce času se na schůzce podle Beka věnovalo nastavení maximálního počtu hodin výuky financovaných ze státního rozpočtu. „Pokud jde o střední školy, myslím si, že máme jasno v tom, že nastavení na hladině 95 procent je akceptovatelné,“ řekl. Debatu se zástupci středních škol považuje ministr „v zásadě za dokončenou“. Stejného názoru je i předsedkyně Asociace ředitelů gymnázií Renata Schejbalová.

„Dneska jsme se opravdu dohodli na těch 95 procentech, což konkrétně pro gymnázia znamená padesát pět hodin z těch původních padesáti sedmi, a to je pro nás akceptovatelné,“ řekla Schejbalová. Některá gymnázia, která využívají aktuální maxima, budou muset výukové hodiny a tím pádem počet úvazků učitelů omezit. Týkat by se to podle ní mělo necelých půl procenta gymnázií. Připomněla, že změny začnou platit od 1. září, tedy od začátku příštího školního roku.

V případě základních škol se bude podle ministra pokračovat v debatě o školách, na které by změna měla větší dopad. Jde podle něj obecně o školy, které mají málo naplněné třídy. Můžou to být malé školy, ale i školy, které učí všech devět tříd, ve kterých však mají málo dětí.

V polovině ledna příštího roku bude podle Beka vláda jednat o využití nespotřebovaných výdajů z tohoto roku. „Jak bude uzavřený rozpočet roku 2023, tak se ukáže, kolik tam zbylo prostředků. Já budu usilovat o to, abychom ještě navýšili tu část rozpočtu na nepedagogy, tak aby ten negativní dopad na tuhle skupinu byl minimalizován,“ řekl. Kolik peněz školy dostanou na financování těchto pozic, se tedy podle ministra ukáže po polovině ledna. O konkrétních číslech nechtěl ministr spekulovat.

Situaci některých nepedagogů zlepší i zvýšení nejnižší zaručené mzdy. Podle šéfa školských odborů Františka Dobšíka potvrdil ministr příslib převedení části peněz z rozpočtové rezervy do rozpočtu školství. „Pan ministr hovoří o čtyřech miliardách, jedna je pro vysoké školy, takže pro regionální školství by byly necelé tři,“ uvedl Dobšík. Tento příslib je podle Dobšíka předjednaný na vládě, čeká se, jak skončí schodek státního rozpočtu.

Nejméně placeným zaměstnancům ve školách příští rok poroste zaručená mzda o 1600 korun. Třeba uklízečky by tak měly mít jistých minimálně 18 900 korun hrubého. Tuto mzdu ale mnohdy už pracovníci mají, bývá jí dosahováno různými odměnami navíc.

3 minuty
Události: Přidání nepedagogickým pracovníkům
Zdroj: ČT24

„K té dohodě musí dojít do konce ledna, protože pak ministerstvo rozepisuje na školy jednotlivé rozpočty,“ řekl Dobšík. Případné další kroky odborářů konkretizovat nechtěl, uvedl ale, že zůstávají ve střehu. V rozpočtu školství chybí podle něj na financování nepedagogů celkem šest miliard, tři z nich by měly pokrýt peníze z rezervy státního rozpočtu. Podle Beka jsou v Česku někteří zřizovatelé, kteří jsou připraveni v případě potřeby dofinancovat tyto pozice. Jak bude situace vypadat na úrovni obcí a krajů, nechtěl předjímat. Je podle něj potřeba počkat, jak dopadne jednání na vládě.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Majitelé studní by si měli nechat po zimě zkontrolovat vodu

Kvalita vody v dálkových rozvodech je sledovaná nepřetržitě. Lidé, kteří mají studny, si ji ale musí kontrolovat sami. Rozbor by si měli nechat udělat aspoň jednou ročně, teď na jaře je na to ideální čas. Základní rozbory jsou dva, a to krácený a úplný. Který je potřeba udělat, určují laboranti hlavně podle toho, kde se studna nachází. Víc látek sledují třeba v okolí hnojených polí nebo silnic s hustou dopravou. Cena rozboru se většinou pohybuje kolem dvou tisíc korun.
před 1 hhodinou

Půl roku do voleb. Totožnost voličů půjde ověřit elektronicky

Do sněmovních voleb zbývá půl roku. Úřady se na hlasování už připravují. Nově bude možné volit z ciziny korespondenčně nebo se prokázat elektronickým dokladem.
před 2 hhodinami

Obranný rozpočet by se příští rok mohl přehoupnout přes 200 miliard

Tuzemský obranný rozpočet by nakonec mohl příští rok přesáhnout hranici 200 miliard korun. Oproti letošku jde o nárůst o přibližně 40 miliard. To je víc, než doteď vláda plánovala. ODS chce totiž nově prosadit výdaje na obranu ve výši 2,3 procenta HDP. Záměr má podporu koaličních partnerů.
před 2 hhodinami

Zóna ČT24: Chrudimští výsadkáři jsou elita, ale museli slevit v požadavcích na nové kolegy

Elitní chrudimský výsadkový pluk si stěžuje na nedostatek zájemců o službu v jeho řadách. Musel proto kvůli tomu slevit při výběrovém řízení. Zkrátil ho, zmírnil některé požadavky. Budoucí kolegy a spolubojovníky navíc pluk hledá například na středních školách v regionu. Snaží se také být vidět na veřejnosti. Spolupracuje i s městem Chrudim. Tématu se věnoval pořad Zóna ČT24.
před 9 hhodinami

Skryté nebezpečí v polích. Skruže jsou pro zvířata pastí

Odkryté meliorační jímky na polích a loukách jsou nebezpečí pro zvířata i lidi. Myslivci a hasiči v posledních týdnech zachraňovali ze skruží několik srnek, ale také bobry nebo jezevce. Využívají k tomu klasické nastavovací žebříky, zvířata mívají při manipulaci zakryté oči tkaninou nebo dekou. Každá jímka by měla být přitom zavřená. Zodpovědnost za to mají majitelé pozemků.
před 11 hhodinami

Malá Madlen je zpět doma, dárců kostní dřeně se hlásí rekordní množství

Dvouletou Madlen s vážným hematologickým onemocněním propustili lékaři do domácího ošetřování. Momentálně není v přímém ohrožení života. Její krvetvorba ale dál nefunguje. Dívčin příběh láká stále nové zájemce do registrů dárců kostní dřeně. Za dva týdny se jich zapsalo rekordních devět tisíc, loni to bylo za celý rok o tři tisíce víc. Nábory budou pokračovat. Oba registry momentálně hledají dárce pro víc než stovku lidí.
před 11 hhodinami

V noci na neděli se mění čas. Lidé budou spát o hodinu méně

V noci na neděli se opět mění čas – ze zimního na letní. V Česku lidé hodiny přetáčejí vždy poslední neděli v březnu. A to nepřetržitě už 46 let. Změna se již tradičně dotkne například některých vlakových spojů. České dráhy upozorňují na hodinové zpoždění jedenácti vlaků. Národní dopravce na změnu upozorní e-mailem i v aplikaci.
před 11 hhodinami

Děláme vše pro to, aby se slintavka a kulhavka do Česka nedostaly, shodli se hejtmani

Věřím, že opatření, která přijali zemědělci před svými farmami, udělají všechno pro to, aby se nákaza do České republiky nedostala, řekl v pátečních Událostech, komentářích hejtman Zlínského kraje Radim Holiš (ANO) v souvislosti s výskytem slintavky a kulhavky na Slovensku. Stejně se vyjádřil i hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich (KDU-ČSL), který zmínil, že v případě výskytu má stát automatické programy, které chovatelům nahradí škody. Oba apelovali, aby lidé nekupovali tepelně neopracované produkty z dotčených zemí.
před 15 hhodinami
Načítání...