Studie: Víc než jeden alkoholický nápoj denně zkracuje život

Studie provedené na více než 600 tisících lidech prokázaly, že alkohol škodí již ve velmi malém množství. Bezpečná hranice odpovídá zhruba 2,5 litru piva či pěti a půl sklenici vína týdně.

Lidé by neměli za den vypít v průměru víc než jeden alkoholický nápoj, jinak si zkracují pravděpodobnou délku dožití. Uvádí to studie zveřejněná v lékařském časopise The Lancet. Podle jejích autorů má řada států doporučené limity pro alkohol příliš vysoké. Českem se studie nezabývá.

Mezinárodní skupina desítek výzkumníků zjistila, že relativně bezpečná konzumace nepřekračuje 100 gramů čistého alkoholu týdně. To odpovídá zhruba 2,5 litru piva či pěti a půl sklenici vína. Větší spotřeba prý zvyšuje riziko kardiovaskulárních onemocnění.

S každými 12,5 jednotkami alkoholu navíc (jednotka odpovídá asi jednomu malému pivu) stoupají rizika chorob takto:

  • Infarkt o 14 procent
  • Smrtící hypertenze o 24 procent 
  • Selhání srdce o 9 procent
  • Smrtelná výduť o 15 procent

Pití alkoholu bylo sice také spojené s nžším množstvím smrtelných srdečních příhod, tento benefit ale negují další rizika spojená s mnoha dalšími chorobami. „Tato studie jasně ukazuje, že s pitím alkoholu nejsou spojená žádná zdravotní pozitiva,“ uvedl pro BBC profesor Tom Chico, který se věnuje kardiovaskulární medicíně na univerzitě v Sheffieldu.  

Doporučené množství alkoholu

Americká vláda v současnosti doporučuje ženám nanejvýš sedm alkoholických nápojů za týden, pro muže ale tuto hranici stanovuje na 14, respektive na 196 gramů alkoholu. Podle agentury AP tak činí na základě předchozích vědeckých prací, které zaznamenaly větší dopad alkoholu na ženy než na muže, mimo jiné kvůli rozdílné průměrné hmotnosti.

Podobné doporučené hodnoty jako USA mají i Kanada a Švédsko. Některé země určily limit pro muže ještě výš, například ve Španělsku a Rumunsku odpovídá množství 20 alkoholických nápojů týdně.

Výzkum z The Lancet zkombinoval výsledky 83 studií provedených v 19 bohatších zemích a sledoval přibližně 600 tisíc konzumentů alkoholu.