Sonda Voyager 2 vypíná další přístroj kvůli ušetření energie

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) v pondělí odpojil jeden z vědeckých přístrojů sondy Voyager 2. Cílem je prodloužit její životnost.

Sondy Voyager 1 a Voyager 2 jsou nejvzdálenější předměty ve vesmíru, které člověk vytvořil. Nacházejí se už za vnější hranicí takzvané heliosféry v mezihvězdném prostoru asi 25 a 21 miliard kilometrů od Země. Jenže sondám vyslaným do kosmu v roce 1977 docházejí zdroje energie: kdyby se to stalo, musely by navždy vypnout všechny své přístroje, což by v podstatě znamenalo konec jejich mise.

Experti z NASA se snaží jejich fungování prodloužit, odstavují proto postupně jen některé přístroje a méně důležité systémy, aby tak ušetřili energii.

„Došlo k tomu, o čem jsem už před časem informoval. Není třeba smutnit. Voyager 1 i 2 fungují a putují dále Sluneční soustavou vstříc jejímu velmi vzdálenému okraji. Osobně věřím, že tady s námi obě sondy budou aktivně ještě deset let. A když víc, tak tím líp,“ komentoval odpojení přístrojů v pondělí na síti X český odborník Michal Václavík.

Inženýři z NASA teď na sondě Voyager 2 odpojili detektor nízkoenergetických iontů (LECP) a 25. února na sondě Voyager 1 experimentální zařízení pro detekci kosmického záření. Na obou aparátech ale stále ještě fungují tři vědecká zařízení.

„Problém je v tom, že přístroj LECP má velkou spotřebu energie. Protože jeho princip je, že měří částice přicházející jen v jedné rovině. A celý přístroj se musí otáčet motorem a ten má velkou spotřebu,“ uvedl Ondřej Santolík z Ústavu fyziky atmosféry Akademie věd.

Odborníci doufají, že to sondě prodlouží životnost ještě aspoň na dalších pět let.

2 minuty
Americký Voyager 2 vypne jeden ze svých přístrojů
Zdroj: ČT24

Několik možných konců

Není to poprvé, co museli inženýři přistoupit k vypnutí některých komponentů. V říjnu loňského roku NASA Voyageru 2 odstavil experimentální zařízení zkoumající plazmu. Stejný přístroj na Voyageru 1 přestal správně fungovat už v roce 1980 a v roce 2007 byl s cílem ušetřit energii odpojen úplně.

Podle zdrojů blízkých Bílému domu teď ale navíc hrozí, že Voyagery bude NASA možná muset vypnout úplně. A to proto, že se uvažuje až o padesátiprocentních škrtech ve vědeckém rozpočtu NASA. „Ten zahrnuje v podstatě vše, co NASA dělá, kromě pilotovaných kosmických misí,“ komentoval Casey Dreier z The Planetary Society.

Také podle Santolíka by to byla pro vědu nepříjemná ztráta: „Přišli bychom o tu možnost, abychom viděli, co je za hranicemi Sluneční soustavy, jak se tam to mezihvězdné prostředí chová.“

Nizozemská veřejnoprávní stanice NOS k tomu poznamenala, že i když se sondy Voyager 1 a 2 jednou navždy odmlčí, jejich mise bude nadále pokračovat – nesou totiž pozlacené desky s poselstvím pro mimozemské civilizace.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Mechanismus z Antikythéry mohl být nefunkční, naznačuje studie

Nejslavnější mechanický stroj z antiky – mechanismus z Antikythéry – dalece převyšuje jakékoliv jiné technologie z této doby. Nový výzkum ale otestoval hypotézu, že ve skutečnosti to zase takový zázrak nebyl.
před 4 hhodinami

Unikátní novodobý zlatý poklad našli turisté u Dvora Králové nad Labem

Dva turisté objevili v únoru u Dvora Králové nad Labem novověký poklad v odhadované hodnotě přes sedm a půl milionu korun. Dvě schránky, které obsahovaly zlaté mince, šperky a další předměty o celkové hmotnosti sedm kilogramů, nálezci odevzdali do Muzea východních Čech v Hradci Králové. Zaručeně zlaté jsou mince o váze téměř čtyři kilogramy. Další kovové předměty vědci analyzují.
včeraAktualizovánopřed 21 hhodinami

Rakovina krade motivaci. Vědci popsali, jak ovládne mozek

Lidé trpící rakovinou přicházejí o vůli bojovat, často marně hledají sílu dál žít. Až doposud věda předpokládala, že je to vedlejší dopad únavy z nemoci, ale teď našli přímo způsob, jak rakovina připravuje mozek o motivaci.
včera v 11:10

Zabili Heydricha i posílali depeše. Válku přežila jen polovina parašutistů

Byla jich stovka, přišli z nebes a fatálně ovlivnili průběh druhé světové války – českoslovenští parašutisté vyslaní z Velké Británie měli na území tehdejšího protektorátu plnit rozmanité úkoly. Od sabotáží a předávání informací exilové vládě až po útoky na přední představitele nacistické správy. V podstatě počítali s tím, že se do vlasti vrací pro smrt. Konce války se jich dožila pouhá polovina. A ti, kdo přežili, se následně po roce 1948 uznání nedočkali. Většinu z nich naopak čekalo ponížení, perzekuce a některé dokonce vykonstruovaná obvinění a smrt.
včera v 06:00

Hubbleův kosmický dalekohled funguje i jako stařeček

Už 35 let je na oběžné dráze Hubbleův kosmický dalekohled. Díky němu astronomové například zjistili, že v centrech galaxií jsou supermasivní černé díry, poprvé změřili rychlost rozpínání vesmíru nebo uviděli ty nejvzdálenější galaxie. Zařízení pořídilo také řadu ikonických snímků. Je pojmenované po americkém astronomovi Edwinu Hubbleovi, který jako první zjistil, že ve vesmíru existuje víc galaxií a že se vesmír rozpíná. Dalekohled na oběžnou dráhu dopravil raketoplán Discovery.
24. 4. 2025

Nová studie objasnila vliv masivního výbuchu sopky na výkyvy v počasí

Erupce sopky Hunga Tonga–Hunga Ha’apai (HT), která se odehrála 15. ledna 2022, byla naprosto jedinečnou a bezprecedentní událostí ve známých dějinách. Podle studie zveřejněné před pár dny v prestižním mezinárodním časopise, na které se podílel i český klimatolog Aleš Kuchař, způsobil tento jev mimo jiné i prodloužená období nízkých teplot v Evropě během následující zimy a jara.
24. 4. 2025

Zahřívaný tabák může ohrozit děti nečekaným způsobem. Polykají uvolněné plíšky

V Česku přibývá případů, kdy malé dítě omylem spolkne plíšek, který se používá v zařízeních ohřívání tabáku. Končí pak hospitalizované v nemocnici.
24. 4. 2025

Polští chovatelé kvůli ptačí chřipce utratili přes sedm milionů kusů drůbeže

V Polsku řádí ptačí chřipka. Chovatelé kvůli tomu museli utratit přes sedm milionů kusů drůbeže. Úřady už na zvládání viru vynaložily v přepočtu téměř půl miliardy korun. Do země dorazili evropští experti, kteří mají posoudit nastavená opatření. Podle ředitele polské rady chovatelů drůbeže Dariusze Goszczyńského počet zlikvidovaných kusů není problém. „V Polsku máme asi 1,5 miliardy kusů drůbeže,“ vysvětlil. Vývoz masa a vajec zatím ohrožený není. U vajec ale experti očekávají mírné zdražení.
24. 4. 2025
Načítání...