Síť seismologických stanic hlídá Evropu a čeká častější zemětřesení. Kvůli změnám klimatu

3 minuty
Síť seismologických stanic
Zdroj: ČT24

Napříč celým Rakouskem, ale i částí Česka, Slovenska, Francie nebo Itálie vědci rozmístili šest stovek nových seismografů. Každý přístroj pokrývá oblast o velikosti 50 kilometrů čtverečních a expertům má pomoci s určováním oblastí, které mohou v budoucnu častěji zasahovat sesuvy půdy nebo zemětřesení. Za četnějšími otřesy bude podle vědců stát změna klimatu.

Seismologické stanice jsou překvapivě drobné a jednoduché – musí totiž vydržet dlouhou dobu v extrémních podmínkách. Platí to i o té, která stojí na jednom z vrcholků štýrských Alp a stará se o ni seismolog Florian Fuchs.

Zařízení, kvůli kterému do hor pravidelně dochází, je extrémně citlivé. Měří záchvěvy půdy v okolí padesáti kilometrů. Graf, který tento přístroj ukazuje, spolehlivě prokáže, že otřesy země má na svědomí příroda, a ne třeba jen auto projíždějící po nedaleké silnici. Pozná se to podle tvaru amplitudy, v databázi mají vědci uložené všechny možnosti, takže jde přesně určit původce signálu.

Florian Fuchs si celý systém pochvaluje. V nedávné době se díky němu podařilo předpovědět i několik menších zemětřesení, dokáže taky spočítat, kde může dojít k příštím sesuvům půdy. Výsledky z terénu se potom vyhodnocují v laboratoři Vídeňské univerzity. Celkem tu mají data z 36 podobných stanic rozmístěných po celém Rakousku. Systém ale funguje i v okolních zemích včetně části Česka.

„Díky těmto datům získáme celkový obraz o jevech, jako jsou třeba i sesuvy půdy. A díky tomu můžeme do jisté míry predikovat, kde se budou vyskytovat v budoucnu,“ vysvětluje Goetz Bokelmann, který toto pracoviště ve Vídni vede.

Na základě svého bádání vědci ale nenabízeji pozitivní předpovědi. V horách totiž tají ledovce a uvolňuje se obří masa půdy. Otřesů tak podle nich bude dále přibývat a nové se budou objevovat také na místech, kde doteď byla zemětřesení nepředstavitelná. Ohrožené nebudou jen horské vesnice jako doposud, ale také turisty oblíbený Salzburg, Kitzbühel nebo Hallstatt.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Vědci prozatím uchránili nejstarší strom světa před novou dálnicí

Nejstarší světový strom mohl být ohrožen výstavbou dálnice. Zachránila ho prozatím ovšem kampaň vědců. Ti zdůrazňují přínos podobných velikánů k poznání ohledně změn klimatu. Ve svém článku o příběhu stromu reportoval web německé stanice Deutsche Welle.
29. 4. 2025

Ústup očkování v USA by svědčil hlavně spalničkám, ohrozil by miliony lidí

Očkování je jednou z páteří moderní medicíny. Stačí drobné snížení proočkovanosti a dopady na společnost jsou obrovské. Vědci na základě rozsáhlého modelu pro různé scénáře popsali, jaká budoucnost čeká ohledně šíření nakažlivých nemocí Spojené státy.
29. 4. 2025

Firma Amazon vypustila první várku svých internetových družic

Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose v pondělí tamního času (v noci na úterý SELČ) vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska. Informovaly o tom tiskové agentury s odkazem na živý přenos.
29. 4. 2025Aktualizováno29. 4. 2025

Levá, nebo pravá? Vědci zkoumali, do jaké ruky je lepší očkovat

Když lidé dostávají posilující dávku vakcíny, mnohdy si ji nenechají dát do stejné ruky jako tu první. Nový výzkum popsal, že vhodnější je očkovat do stejného místa. Výsledky by se podle autorů daly využít zejména během pandemií, během nichž je nutné očkovat v průběhu epidemické situace.
29. 4. 2025
Načítání...