Kalifornské zemětřesení otevřelo novou trhlinu v zemi, ukázaly satelitní snímky

Když v pátek 5. července zasáhlo Kalifornii zemětřesení, měly otřesy půdy sílu až 7,1 stupně. Nové snímky ze satelitů ukazují, že po nich zůstala v zemi nová obrovská trhlina.

Už ve čtvrtek 4. července postihlo Kalifornii nejsilnější zemětřesení za posledních 20 let s intenzitou 6,4 stupně. Po něm následovala série 1700 slabších otřesů a den poté přišly otřesy s intenzitou 7,1 stupně.

Epicentrum se v pátek stejně jako ve čtvrtek nacházelo u města Ridgecrest v Mohavské poušti asi 240 kilometrů severovýchodně od Los Angeles. Ohnisko přitom bylo v hloubce 17 kilometrů. Otřesy trvaly něco přes půl minuty a cítit byly podle USGS nejen v Los Angeles, ale i v metropoli Kalifornie Sacramentu na severu státu a také směrem na jih až v Mexiku.

V době zemětřesení se nad Ridgecrest pohyboval satelit společnosti Planet Labs Inc, který je vybavený citlivými fotoaparáty a kamerami. Záběry z něj ukazují, jaký byl dopad otřesů půdy:

Otřesy z pátku uvolnily přibližně jedenáctkrát víc energie než ty čtvrteční – také více energie než měla atomová bomba, která explodovala nad Hirošimou:

Srovnání síly různých jevů
Zdroj: USGS

Podle seismoložky Lucy Jonesové z CalTechu se jednalo o sérii více než tří tisíc zemětřesení; asi 350 z nich dosáhlo magnituda 5.0 nebo vyšší, což znamená, že už byly vnímatelné pro lidi a mohly způsobit škody na majetku i životech.

Očekává se, že v dalších dnech a týdnech budou ještě doznívat dozvuky těchto otřesů – podle amerických seismologů by mohlo dojít až k 120 otřesům s magnitudem nad 3.0.

Americká geologická služba neočekává, že by zemi čekaly výjimečně silné otřesy: pravděpodobnost, že by další zemětřesení překonalo magnitudo 7.0 je podle ní jen jedna ku stu. Podobně nízká pravděpodobnost ale byla také u pátečních otřesů.

Kalifornská hrozba

Kalifornie je protkána tektonickými zlomy považovanými za nejaktivnější na světě. K nejnebezpečnějším v této oblasti patří zlom San Andreas, který protíná San Francisco a táhne se severně od Los Angeles ve vzdálenosti 65 kilometrů.


V roce 1994 zažila jižní Kalifornie zemětřesení o magnitudu 6,7, které zasáhlo hustě obydlenou oblast Los Angeles. Zahynulo tehdy při něm 57 lidí a materiální škody se vyšplhaly na miliardy dolarů. I když páteční zemětřesení bylo silnější, nejsou jeho následky tak ničivé, protože jeho epicentrum bylo v méně lidnaté oblasti. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Dítě, zvířata a absence artefaktů ve výjimečném brněnském hrobě matou archeology

Archeologie je věda založená na hledání podobností. Vědci na základě podobných znaků hledají souvislosti, datují a vysvětlují. Jenže občas narazí na objev, který se nepodobá ničemu. A právě takový teď popsali archeologové v Brně.
před 5 hhodinami

Kosmická loď Sojuz se dvěma Rusy a jedním Američanem se připojila k ISS

Ruská kosmická loď Sojuz MS-27 se dvěma Rusy a jedním Američanem se v úterý po třech hodinách od startu připojila k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Informovala o tom ruská vesmírná agentura Roskosmos a americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA).
před 7 hhodinami

Vědci „oživili“ zlovlky ze Hry o trůny. Mají tři štěňata

Díky genetické úpravě DNA se podařilo z obyčejných vlků vytvořit genetickou obdobu větších pravěkých vlků, kteří žili v Severní Americe a vyhynuli před deseti tisíci roky, tvrdí firma Colossal Biosciences.
před 8 hhodinami

„Potřebovala jsem se odzbrojit“. V terapii se stále častěji skloňuje ketamin

Lidé s duševním onemocněním se stále častěji obracejí k psychedelikům, tedy látkám, které navozují změněný stav vědomí. V Česku mohou legálně vyzkoušet zejména asistovanou terapii ketaminem, který podle odborníků umožňuje nahlédnout na problémy z jiné perspektivy, často u lidí, kterým nepomohla tradiční antidepresiva. „Ketamin by sám o sobě nic nevyřešil, ale naučil mě nechat nepříjemné věci prostě odplout,“ sdělila ČT24 Magdalena S., která ketamin v kontrolovaném prostředí vyzkoušela.
před 10 hhodinami

Letošní březen byl nejteplejším v Evropě

Letošní březen byl vůbec nejteplejším v Evropě, celosvětově pak dosáhly průměrné teploty druhé nejvyšší hodnoty v historii měření, informovala meteorologická služba Evropské unie Copernicus. Její satelity také zaznamenaly nejmenší březnovou plochu arktického ledu za 47 let od začátku jejího monitorování.
06:24Aktualizovánopřed 12 hhodinami

Očkujte se, vyzval Kennedy Američany kvůli spalničkám

V americkém státě Texas zemřelo druhé dítě nakažené spalničkami. Dítě školního věku nemělo očkování a bylo hospitalizováno kvůli komplikacím. Jedná se o třetí úmrtí související s nynějším šířením spalniček v USA. Americký ministr zdravotnictví Robert Kennedy mladší vyzval k očkování.
včera v 15:07

Mladý Čech a Slovenka získali prestižní cenu za čištění vody od antibiotik

Antibiotika z nemocnic, farem a odpadu se dostávají stále častěji do přírody. A tam škodí zvířatům i rostlinám. Řešení jsou náročná, drahá a mnohdy nepraktická – ale je nutné je hledat, aby řeky netrpěly ještě víc. Se zajímavou možností teď přišel mladý česko-slovenský tým a v pondělí 7. dubna za ni dostal prestižní cenu Earth Prize 2025. Projekt inovativního čištění vody PURA je vůbec prvním vítězem z Česka a Slovenska.
včera v 12:01

Indičtí říční delfíni rychle vymírají. Ohrožuje je pokrok i pytláci

Nejdelší a nejposvátnější indická řeka Ganga je domovem šesti tisíc říčních delfínů. Jejich přežití je ale ohroženo, píše britský server BBC.
včera v 10:17
Načítání...