Rus domácí je v Evropě teprve čtvrt tisíciletí. Analýza ukázala, odkud přišel

Šváb je v Evropě jeden z nerozšířenějších druhů hmyzu. Většina kontinentu mu říká „německý šváb“, tak zní i jeho jména v latině – Blattella germanica. Česká odborná terminologie ho ale nazývá rus domácí. Je to vůbec nejrozšířenější šváb na světě, ale o jeho původu se až doposud vědělo až překvapivě málo. Genetická studie zveřejněná v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences zjistila, že za jeho rozšíření může hlavně člověk.

Středověké války a později koloniální obchod byly hlavními pomocníky švábů v ovládnutí všech koutů planety s výjimkou Antarktidy.

Rusa domácího jako první popsal slavný přírodovědec Carl Linné v roce 1776 na základě exemplářů nasbíraných v Německu, právě proto dostal své latinské jméno. Přírodovědci ale rychle pochopili, že pravděpodobně vůbec nepochází z Evropy, která v té době žádné podobné šváby neměla.

Před deseti lety se vědci z Harvardovy univerzity pokusili odhalit evoluční historii švába analýzou malých úseků jeho DNA. Ale to nestačilo, proto stejný tým teď provedl kompletní genomovou analýzu.

Z Asie do Evropy

Porovnáním mitochondriálních genů vědci zjistili, že tento šváb je nejblíže příbuzný asijskému švábu Blattella asahinai, který byl původně popsán v Japonsku, ale od té doby se dostal i do Spojených států. Vzorce příbuznosti získané od stovek exemplářů z celého světa ukázaly, že rusi domácí získali celosvětovou dominanci ve dvou vlnách, přičemž oběma pravděpodobně napomohl člověk.

Expanze začala poté, co se rus domácí oddělil od výše popsaného asijského švába asi před 2100 lety, pravděpodobně v Indii nebo Myanmaru, tím, že se přizpůsobil konzumaci lidské potravy. Asi před 1200 lety se pak přesunul na západ na Blízký východ, což je datum, které se pozoruhodně dobře shoduje s rozmachem obchodu a válečnictví dvou islámských chalífátů, Umajjovského a Abbásovského. Vědci předpokládají, že hmyz překonával pouště v nádobách na pečivo.

V další vlně se tento druh rozšířil na východ do jihovýchodní Asie asi před 390 lety, což zase souviselo se zahájením koloniálního obchodu nizozemskou a britskou Východoindickou společností. Přibližně za sto let je obchodní lodě přivezly do Evropy. Proč tak pozdě? Parníky, které se tehdy rozšířily, nabízely švábům teplo, vlhko a tmu – ideální podmínky pro jejích život. Klíčové pro evoluční úspěch švábů byla adaptace na člověka, dodávají autoři.

A tuto schopnost bleskurychle se adaptovat využívá dál: rus domácí je odolný vůči 42 účinným látkám z většiny hlavních skupin syntetických insekticidů, jako jsou organochloridy, organofosfáty, karbamáty, syntetické pyretroidy, neonikotinoidy, oxadiaziny a fenylpyrazoly.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Evropské řeky jsou plné mikroplastů. Včetně Labe

Ve srovnání s řekami v Africe a Asii jsou ty evropské řádově čistější. Přesto je podle sérií nových výzkumů i jejich voda znečištěná podle vědců znepokojujícím množstvím částeček umělých hmot.
před 11 hhodinami

Na vzdálené planetě by mohl existovat život, naznačují zjištění vědců

Vědci objevili pomocí vesmírného teleskopu náznaky života na vzdálené planetě. Tým expertů z Cambridgeské univerzity zkoumal atmosféru na planetě s názvem K2-18b a našel známky molekul, které na Zemi produkují pouze jednoduché organismy, napsal britský server BBC. Jistotu ale badatelé ještě nemají.
09:57Aktualizovánopřed 12 hhodinami

Zemřel historik a iberoamerikanista Josef Opatrný

V úterý zemřel historik a iberoamerikanista Josef Opatrný, bylo mu 79 let. Informaci Institutu Cervantes potvrdila agentuře ČTK Monika Brenišínová ze Střediska ibero-amerických studií Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, kde Opatrný působil. Byl předním znalcem vývoje česko-latinskoamerických vztahů a uznávaným expertem na dějiny Kuby a obecné problémy světových dějin.
včeraAktualizovánovčera v 17:31

Dva druhy českých lišejníků by mohly růst i na Marsu, naznačil výzkum

Vědci poprvé prokázali, že některé druhy lišejníků mohou přežít podmínky podobné těm na Marsu. A to včetně smrtícího ionizujícího záření, které těmto odolným organismům nedokázalo zabránit, aby téměř normálně rostly.
včera v 13:00

Vědci poprvé natočili „kolosálního kalmara“ u něj doma

Vědci na palubě výzkumného plavidla zachytili vůbec první potvrzené záběry exempláře kalmara Hamiltonova (Mesonychoteuthis hamiltoni) v jeho přirozeném prostředí. Dospělí jedinci s přezdívkou kolosální oliheň, kteří byli zatím zkoumáni jen díky nálezům v žaludcích velryb, náhodným výlovům nebo ze záběrů rybářů, mohou, podle Schmidtova oceánského institutu, dorůstat délky kolem sedmi metrů. Mládě na snímku měří 30 centimetrů.
včera v 12:59

Tričko, které upozorní řidiče na mikrospánek, vyvíjejí na univerzitě v Liberci

Blížící se mikrospánek nebo únavu řidiče za volantem pozná tričko, které vyvíjejí vědci na katedře oděvnictví Fakulty textilní Technické univerzity v Liberci. Senzory změří zpomalující se dech a spustí alarm. Podle dopravních expertů stojí mikrospánek nebo nepozornost v důsledku únavy až za pětinou dopravních nehod.
včera v 05:30

EK poprvé schválila přípravek proti Alzheimerově chorobě

Evropská komise (EK) poprvé schválila přípravek proti Alzheimerově chorobě, informovalo v úterý generální ředitelství EK pro zdraví. Přípravek Lecanemab je však vhodný jen pro velmi malou část pacientů, u kterých může nemoc trochu zpomalit, napsala agentura DPA.
15. 4. 2025

Antibiotika mohou zhoršit reakci kojenců na očkování, zjistila studie

Lidstvo nemá účinnější ochranu dětí před nakažlivými nemocemi, než jsou vakcíny. Řada faktorů ale může zhoršit reakci na ně. Vědci teď našli řešení na rozšířený problém.
15. 4. 2025
Načítání...