Jeden z procesů v lidském těle, který je zásadní pro běžné fungování organismu, umí rakovina využít, aby se snadněji šířila. Popsal to nový český výzkum. Zjištění podle vědců však může přispět k vývoji nových přístupů v protirakovinné léčbě.
Rakovina zneužívá mitochondrie, popsali čeští vědci. Otevírá to ale dveře léčbě
Lidské tělo je nesmírně složitý biologický mechanismus – aby fungovalo, musejí správně pracovat miliardy procesů, které probíhají na nejrůznějších úrovních. Jedním z nich je takzvaný horizontální mitochondriální transfer.
Jedná se zjednodušeně o proces, při kterém si buňky mezi sebou předávají mitochondrie, tedy buněčné „elektrárny“, které vyrábějí energii. Tento přenos může probíhat několika různými způsoby, například prostřednictvím buněčných výběžků, vezikul (malých váčků) nebo přímým spojením buněk. Tento jev pomáhá poškozeným buňkám získat zdravé mitochondrie od jiných buněk, což přispívá k hojení tkání i ochraně proti různým nemocem. Jenže podle nové české studie se během tohoto procesu mohou přihodit i zlé věci.
Přesun mitochondrií mezi buňkami je totiž společným jmenovatelem vzniku přibližně dvaceti typů nádorů, popsali vědci z Biotechnologického ústavu Akademie věd ČR. Studii publikoval vědecký časopis Cancer Cell.
Nadějný cíl léčby
„Nedávný výzkum prokázal, že horizontální přenos mitochondrií je pro řadu nádorů společný a je pro jejich tvorbu velmi důležitý. To, že se jedná o univerzální mechanismus, ukazuje na jeho zásadní roli v biologii nádorových onemocnění a otevírá cestu k novým terapeutickým strategiím,“ uvedl vedoucí vědeckého týmu Jiří Neužil.
Podle vědců je jedním z nejzajímavějších aspektů tohoto transferu jeho role při vzájemném působení nádorových buněk a imunitního systému. Nedávné studie ukazují, že nádorové buňky získávají mitochondrie nejen z buněk pojivových tkání, ale také z imunitních T-lymfocytů, čímž je oslabují a zbavují jejich protirakovinné aktivity.
„Nádor se snaží oslabit imunitní systém, aby pronikl do normální tkáně, přičemž imunitní systém má ještě další možnosti, jak průniku nádorových buněk zabránit,“ dodal Neužil. Výsledky studie podle něj otevírají nové možnosti pro pochopení toho, jak nádory imunitnímu systému unikají. To může pomoci ve vývoji nové protirakovinné terapie.